کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیهشدار دامپزشکی درباره شیوع بیماری آنگارا در مرغداری های استان مرکزی
هشدار دامپزشکی درباره شیوع بیماری آنگارا در مرغداری های استان مرکزی

سرپرست دامپزشکی استان مرکزی در خصوص شیوع بیماری آنگارا در واحدهای مرغداری هشدار داد و گفت: این بیماری در صورت رعایت نکردن شرایط بهداشتی تلفات سنگینی برای مرغداری‌ها به همراه دارد.
محمد فتاحی اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری آنگارا در واحدهای مرغداری از واحدهای پرورشی در خواست می‌کنیم رعایت اصول بهداشتی قرنطینه‌ای و امنیت زیستی را با دقت بیشتری انجام دهند.
وی ادامه داد: آنگارا یک بیماری جدید و ویروسی با تلفات بالاست که نخستین بار در منطقه کراچی پاکستان تشخیص داده و از سال ۹۹ در کشور مشاهده شد. این بیماری در صورت رعایت نکردن شرایط بهداشتی از سوی مرغداران تلفات سنگینی برای مرغداری‌های استان به همراه خواهد داشت.
سرپرست دامپزشکی استان مرکزی با بیان اینکه بیماری بیشتر از طریق مرغ مادر و اقدامات جانبی از جمله تردد، دانه و وسایل مرغداری به طیور منتقل می‌شود، افزود: رویکرد ما برای ریشه کنی این بیماری معدوم سازی در مرغداری‌های گوشتی و در مرغداری‌های مادر هم انجام واکسیناسیون است که بیماری منتقل نشود. با توجه به اینکه احتمال انتقال بیماری در مرغ‌های تخمگذار نیز وجود دارد در این واحدها هم واکسیناسیون انجام شود.
فتاحی به مرغداران توصیه کرد ضمن رعایت موارد بهداشتی، جوجه خود را از واحدهای مرغ مادری بگیرند که در دو نوبت واکسیناسیون انجام شده باشد و هرگونه تلفات در مرغداری را به دامپزشکی نزدیکترین منطقه خود اطلاع دهند و آن‌ها را در جریان بگذارند تا نمونه گیری انجام شود.
وی تصریح کرد: قرنطینه طیور و ضدعفونی حوضچه‌های ورودی مرغداری‌ها و خرید از جاهای معتبر توصیه جدی دامپزشکی به مرغداری‌ها است.
سرپرست دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به اینکه امکان انتقال بیماری از طریق مرغ روستایی به مرغداری‌های صنعتی وجود دارد از مرغداران خواست تا هر گونه تلفات غیرعادی در واحدهای پرورشی خود را جدی گرفته و با گزارش به موقع جلوی این بیماری در استان گرفته شود.
دان و جوجه ایران به نقل از فارس،آنگارا یک بیماری ویروسی با تلفات بالا است که نخستین بار در منطقه کراچی پاکستان تشخیص داده شد که از سال ۹۹ در کشور مشاهده شده است.

  • سه شنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴

نظر شما

نظر شما