کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیقیمت یک شانه تخم‌مرغ ۷۶ هزار تومان
قیمت یک شانه تخم‌مرغ ۷۶ هزار تومان

مدیر عامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: روزانه بیش از 3 هزار و 200 تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که این میزان از تولید نسبت به حجم مصرف در نیمه نخست سال ( با گرم شدن هوا) بالاتر است، هم اکنون روزانه بیش از 250 تن تخم‌مرغ مازاد داریم.
محمد مرادی با اشاره به تامین تخم‌مرغ در بازار، گفت: کارشناسی‌‌های اولیه تعیین نرخ‌ تخم‌مرغ بعد از جراحی اقتصادی دولت انجام شد از این‌رو با هدف استمرار تولید و حفظ سرانه مصرف پروتئین مردم قیمت یک کیلو تخم‌مرغ 35 هزار و 500 تومان درب واحدهای تولیدی و هر شانه تخم‌مرغ یک کیلو و 900 گرمی 76 هزار تومان و قیمت یک کیلو تخم‌مرغ برای مصرف‌کنندگان 39 هزار و 800 تومان برای عبور از این مرحله گذار تعیین و در نظر گرفته شده است.
به گفته وی؛ روزانه بیش از 3 هزار و 200 تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که این میزان از تولید نسبت به حجم مصرف در نیمه نخست سال ( با گرم شدن هوا) بالاتر است هم اکنون روزانه بیش از 250 تن تخم‌مرغ مازاد داریم.
مدیر عامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن با اشاره به صدور مجوز صادرات تخم‌مرغ از سوی وزارت کشاورزی، بیان کرد: از آنجایی‌که مجوز صادرات تخم‌مرغ مصادف با حدف ارز ترجیحی شد تولیدکنندگان برنامه‌ای برای صادرات تخم‌مرغ ندارند تا بازار داخلی دچار تنش نشود و به ثبات نسبی برسیم.
مرادی با بیان اینکه میادین میوه و تره‌بار خواستار فروش تخم‌مرغ کمتر از نرخ مصوب دولت است، تصریح کرد: نرخ مصرف‌کنندگان تعیین شده است از این‌رو تفاوتی ندارد که عرضه محصول از کدام مبادی‌ها صورت می‌گیرد. روالی در سازمان میادین رایج است که کالاهای اساسی زیر نرخ مصوب عرضه می‌شوند اما در شرایط فعلی که همه تولیدکنندگان موظف به رعایت نرخ‎‌های مصوب دولت هستند نمی‌توان زیر نرخ بازار تخم‌مرغ‌ها را عرضه کرد.
این فعال اقتصادی ادامه داد: سازمان میادین نرخ عرضه تخم‌مرغ برای مصرف‌کنندگان را شانه‌ای 67 هزار تومان تعیین کرده است؛ در شرایطی که در هفته اولیه اجرای این طرح هستیم و شوک اولیه به بازار وارد شده است و میزان تقاضا بالا رفته نباید به گونه‌ای عمل شود که این ذهنیت برای مردم ایجاد شود که بازار کمبود دارد و موجودی تخم‌مرغ در کشور کاهش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه اصلاح نظام یارانه‌ها از 21 اردیبهشت کلید خورده است، افزود: تولیدکنندگان از ماه‌های گذشته از دولت ذرت و سویا بستانکار بودند بخشی از این طلب‌ها وصول شده و بخش دیگر آن در ماه‌های آینده داده خواهد شد؛ رایزنی‌هایی در حال انجام است که در ماه‌های آینده نیز حمایت از تولید نیز ادامه داشته باشد و نهاده‌ها با قیمت مناسب در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد.
مرادی در پاسخ به این پرسش که اگر بناست دولت همچنان نهاده تولیدکنندگان را تامین کند نباید شاهد افزایش نرخ محصول نهایی باشیم؟ گفت: بناست از ابتدای هفته ذرت کیلویی 12 هزار تومان و کنجاله سویا کیلویی 17 هزار تومان در سامانه بازارگاه بارگذاری شود، تولیدکنندگان از تخم‌مرغ‌هایی که از هفته‌های گذشته تولید کردند از دولت طلب دارند.
دان و جوجه ایران به نقل از ایلنا،مدیر عامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در پایان بیان کرد: برنامه‌ها باید به ‌سمتی برود که سرانه مصرف کاهشی نشود بخصوص در این 2 ماه نخست اجرای این طرح که بناست یارانه‌ها به ‌صورت نقدی پرداخت ‌شوند. این یارانه به دهک‌هایی تعلق می‌گیرد که ممکن است این یارانه در بخش‌های به غیر از مرغ و تخم‌مرغ هزینه شود و ممکن است میزان تقاضا برای خرید تخم‌مرغ تولیدکنندگان را دچار چالش کند از این‌رو امیدواریم با تمهیداتی که وزارت کشاورزی در نظر گرفته تولید در دست تولیدکنندگان نماند.

  • شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳

نظر شما

نظر شما