کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیاحتمال تلف شدن ۴۰ تا ۵۰ درصدی مرغ‌ها در هر قطعی برق !
احتمال تلف شدن ۴۰ تا ۵۰ درصدی مرغ‌ها در هر قطعی برق !

کارشناسان معتقدند؛ قطع برق در یک واحد مرغداری متوسط که از طریق هواساز تهویه واحد را انجام می‌دهد، می‌تواند 40 تا 50 درصد تلفات جمعیت مرغ‌ها را به همراه داشته باشد، ضمن اینکه قطعی برق در کشتارگاه‌ها نیز تلفات مرغ‌ها را قبل از ذبح بالا می‌برد.
با ادامه بحران قطعی برق رئیس جمهور امروز اعلام کرد که در جلسه هیات دولت اختیارات ویژه به وزیر نیرو خواهد داد، در عین حال تاکید کرد خاموشی ادامه خواهد داشت. پیش از این نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، در حاشیه بازدید از یک مرکز توزیع شبکه برق پیش‌بینی کرد تا اوایل مرداد ماه قطع برق ادامه خواهد داشت.
اعلام ادامه قطعی برق در حالی است که بخش کشاورزی برای تولید وابستگی زیادی به این منبع انرژی دارد و با هر بار قطع برق آسیب می‌بیند. یکی از زیر بخش‌های کشاورزی که این روزها به شدت تحت تاثیر قطعی‌های برق قرار گرفته صنعت طیور است.
خبرها حاکی از آن است به دلیل قطعی برق تلفات در واحدهای مرغداری رو به افزایش است به نحوی که به گزارش اتحادیه یکی از استان‌های جنوبی؛ تنها در یکبار قطعی برق 4 هزار قطعه مرغ از 6 واحد مرغداری تلف شده است. این اتحادیه پیش‌بینی کرده است با توجه به گرمای بیش از حد هوا اگر روند قطعی برق ادامه یابد تلفات مرغداری‌ها در روز‌های آینده بیش از این خواهد بود.
این تلفات با آماری متفاوت مورد تائید جهادکشاورزی استان نیز قرار گرفته و تنها راهکار پیشنهادی خود را بیمه مرغ‌ها و استفاده از ژنراتور عنوان کرده است.
محمدعلی کمالی‌سروستانی، مشاور عالی هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور، درباره تاثیر قطعی برق بر واحدهای مرغداری گفت: در یک واحدهای مرغداری تراکم بالا است به نحوی که در هر متر مربع 15 تا 20 قطعه مرغ وجود دارد.
وی ادامه داد: در این تراکم بالا هر گونه خلل در تهویه موجب کاهش اکسیژن و افزایش دی اکسید کربن و آمونیاک می‌شود، علاوه بر آن مرغ‌ها دچار استرس کشنده می‌شوند و در مدت کوتاهی تلفات به یکباره بالا می‌رود .
به گفته کمالی‌سروستانی؛ تمام این عوامل زمینه ساز شروع بیماری‌ها در واحدها مرغداری هستند و این موضوع نیز تهدیدی دیگر برای سلامت طیور است.وی تهدید دیگر قطع برق برای صنعت طیور کشور را مربوط به کشتارگاه‌ها عنوان کرد.
کمالی‌سروستانی توضیح داد: مرغ‌ها در قفس برای ذبح به کشتارگاه‌ها ارسال می‌شوند، اگر به هر دلیل مانند قطعی برق، مرغ‌ها در قفس بیش از زمان معینی نگهداری شوند آمار تلفات آن‌ها قبل از ذبح بالا می‌رود.
دان و جوجه ایران به نقل از ایلنا،وی معتقد است، قطع برق در یک واحد مرغداری متوسط که از طریق هواساز تهویه واحد را انجام می‌دهد، می‌تواند 40 تا 50 درصد تلفات جمعیت مرغ‌ها را به همراه داشته باشد.
مشاور عالی هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور، یادآور شد: در یک سالن متوسط با سطح 360 متر، 5 تا 6 هزار قطعه مرغ گنجانده می‌شود.

  • پنجشنبه، ۱۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹

نظر شما

نظر شما