کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیاختلاط ۲۳درصدی کنجاله سویای توزیعی دولت با خاکستر!! + اسناد
اختلاط ۲۳درصدی کنجاله سویای توزیعی دولت با خاکستر!! + اسناد

بر اساس آنالیزهای آزمایشگاهی انجام شده در برخی محموله های کنجاله ی توزیعی دولتی(شرکت پشتیبانی امور دام و وزارت جهادکشاورزی)، در این محموله ها تا ۲۳ درصد خاکستر (ضایعات) وجود داشته که این امر مشکلاتی برای مرغداران ایجاد کرده است.
بر اساس بررسی های آزماشگاهی انجام شده در محموله ی کنجاله سویا دولتی(شرکت پشتیبانی امور دام و وزارت جهادکشاورزی) در نیمه دوم مهرماه 99، این محموله ها بطور میانگین حدود 8.5 تا 23 درصد خاکستر (ضایعات) داشته است که به گفته مرغداران این ضایعات شامل شن، گل و پودر آجر بوده که نه تنها درصد خلوص پروتئین محصول فوق را پایین آورده بلکه مرغداران را نیز متضرر کرده است.
بر اساس تماس های صورت گرفته توسط مرغداران، شدت وجود ناخالصی ها به حدی بود که با چشم غیر مسلح نیز مشهود است با این حال بسیاری از مرغداران استانهای جنوبی با ارسال نمونه این بار به آزمایشگاه از میزان ناخالصی محموله ی فوق مطمئن شدند. در گزارش آزمایشگاه این ناخالصی ها با عنوان خاکستر نام برده شده است.
مرغداران در بسیاری از استانها به دلیل نیاز مبرم به دان مجبور بودند بدون آزمایش بلافاصله کنجاله سویا را استفاده کنند که بنا به نظر کارشناسان، این حجم از آلودگی درصد پروتئین محصول را پایین آورده و طول دوره پرورش را به جای 45 روز به 60 روز می رساند که این امر کاملا برخلاف سیاست های وزارتخانه مبنی بر کاهش طول دوره پرورش می باشد.
دان و جوجه ایران به نقل از تسنیم،نه تنها سرمایه مرغداران با استفاده از این محصول تضییع می‌شود بلکه حقوق مصرف کننده هم ضایع خواهد شد زیرا ممکن است بسیاری از این آلودگی ها از طریق مصرف این محصول به مصرف کننده هم منتقل گردد.

  • دوشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

نظر شما

نظر شما