کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیمعاون جهادکشاورزی: سال آینده ۱۰۰درصد در تولید مرغ اجداد خودکفا می‌شویم
معاون جهادکشاورزی: سال آینده ۱۰۰درصد در تولید مرغ اجداد خودکفا می‌شویم

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حالی که تا سال گذشته صد در صد مرغ اجداد برای تولید جوجه یک روزه از محل واردات تامین می شد، در سال جاری ۵۰ درصد نیاز بازار و تا سال آینده کل نیاز کشور از محل تولید داخل تامین میشود.
مرتضی رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: تا سال گذشته سالانه حدود 140 هزار قطعه مرغ اجداد به کشور وارد میشد اما بر اساس فعالیت های انجام شده برای احیا و اصلاح مرغ لاین ایرانی در سال جاری 50 درصد نیاز بازار از این محل و در سال آینده کل نیاز بازار از تولید داخل تامین میشود.
وی افزود: برای حمایت از تولید و بهره گیری از مرغ آرین تسهیلات تشویقی به تولید کنندگان مرغ آرین در تمام زنجیره های تولید داده میشود به طوری که مقرر شده است برای هر مرغ مادر 200 هزار تومان تسهیلات 6 درصدی پرداخت شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: جوجه های آرین امروز با 20 سال گذشته قابل مقایسه نیست و بر اساس بررسی های انجام شده تفاوت معنا داری با سایر گونه های موجود در بازار از جمله راس ندارد و حتی در راه مقاومت در برابر بیماری ها شرایط بهتری دارد.

دستور رهبر معظم انقلاب برای ورود مرغ آرین به بازار
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از سال گذشته با دستور رهبر معظم انقلاب عملیات لازم برای زمینه سازی و ساختارسازی ورود مرغ آرین به بازار کشور انجام شد.
وی تصریح کرد: مرغ اجداد آرین داخلی از شرایط مناسبی برای تولید برخوردار است اما به دلیل تبلیغاتی که توسط خارجی ها انجام شده بود در این سالها تحت تاثیر قرار گرفت و برخی فکر می کردند جنس خارجی بهتر است اما واقعیت امر نشاندهنده چیز دیگری است.
انگلیسی ها فکر می کردند که مرغ آرین ایران از بین رفته است و ما را تحریم کردند!
رضایی اظهار داشت: صادرکنندگان این محصول به ایران از جمله مرغ اجداد انگلیس فکر می کردند که مرغ آرین ایرانی از بین رفته است به همین منظور از سال 98 واردات این محصول را به کشورمان تحریم کردند و در صورتی که ما اقدام به تولید و احیاء مجدد مرغ آرین در کشورمان نمی کردیم اکنون باید کاسه چه کنم چه کنم به دست می گرفتیم!
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال جاری وابستگی 50 درصد و در سال آینده به خودکفایی در تولید مرغ آرین می رسیم حتی برنامه ریزی شده که ما صادرکننده به دیگر کشورهای منطقه در بازار جهانی باشیم.

تضمین خوراک طیور صددرصدی تولیدکنندگان چرخه مرغ آرین
وی گفت: برای حمایت بیشتر از تولیدکنندگان مرغ آرین تامین نهاده های مورد نیاز آنها به صورت صددرصدی تضمین می شود.

خرید تضمینی صددرصدی تولید مرغ آرین
رضایی تصریح کرد: همچنین برای اینکه تولیدکنندگان مرغ آرین نگرانی بابت تولید و عرضه در تمام چرخه های تولید نداشته باشند محصول آنها صددرصد خرید تضمینی خواهد شد
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به لزوم تنوع سازی و تولید محصولات پروتئینی حیوانی در کشور گفت: تولید گوشت بوقلمون که در سال 92، 25 هزار تن بود در حال حاضر با افزایش 64 درصدی به 41 هزار تن رسیده است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به در دستور کار قرار داشتن پرورش صنعتی شتر در کشور گفت: امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به متقاضیان دریافت مجوز پرورش شتر بدون محدودیت مجوز صادر خواهد کرد و تسهیلات لازم را در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد داد.
رضایی افزود: استقبال از مصرف گوشت شتر در کشور بیشتر شده است همچنین قیمت شیر شتر به قیمت بالاتری از گاو و حتی بز خریداری می شود.

بزرگترین زنجیره تولید تخم مرغ خاورمیانه در ایران افتتاح می شود
وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای زنجیره سازی تولید محصولات پروتئینی حیوانی در کشور گفت: در حال حاضر 16 درصد تولید گوشت مرغ و 35 درصد تولید جوجه یک روزه در زنجیره ها انجام می شود و به مناسبت هفته دولت بزرگترین زنجیره تخم مرغ خاورمیانه سه شنبه در استان گلستان افتتاح خواهد شد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: مردم نیز نقش تعیین کننده ای در هدایت تولید دارند به طوریکه اگر مصرف مرغ سایز در کشورمان گسترش یابد از میزان ضایعات گوشت مرغ و همچنین هزینه های تامین نهاده ها افزایش می دهد.

700 هزار تن از مصرف نهاده ها از محل مصرف مرغ صرفه جویی می شود
رضایی گفت: از محل صرفه جویی مرغ لاین در کشور 700 هزار تن از محل کاهش مصرف نهاده های وارداتی صرفه جویی می شود.
وی افزود: مصرف مرغ چاق باعث می شود که 2 دهم درصد ضریب تبدیل مرغ خراب شود و هزینه های زیادی را برای کشور در پی خواهد داشت.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: زمانی که مرغ وزنی بالغ بر 2 تا 2.2 کیلوگرم پیدا می کند به چربی های بطنی لگنی و چربی انباشته در پوست مرغ اضافه می شود که این چربی ها در زمان مصرف دور ریخته می شوند.
رضایی ادامه داد: وزن مرغ سایز باید حداکثر یک کیلو و 700 گرم باشد و مرغ چاق برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به صرفه نخواهد بود که مردم نیز باید همکاری لازم در این زمینه داشته باشند. باید توجه داشت که مرغ چاق از لحاظ ارزش غذایی و طعم شرایط کیفی پایین تری در مقایسه با مرغ سایز دارد.

صنایع دام و طیور اگر درهای واردات و صادرات به رویشان باز نباشد محکوم به فنا هستند
وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از ایجاد محدودیت در صادرات محصولات پروتئینی گفت: هرگونه ایجاد محدودیت در صادرات لبنیات، شیرخشک، مرغ و تخم مرغ، دام باعث می شود که این صنایع از رشد لازم برخوردار نباشد و در مجموع صنعتی که درهای واردات و صادرات به رویش باز نباشد محکوم به فنا است.
وی در ارتباط با کمبود نهاده ها در کشور که در روزهای اخیر دامداران و مرغداران مشکلات متعددی در این خصوص دارند گفت: با وجود شرایط تحریمی دولت تمام تلاش خود را می کند تا 15 میلیون تن نهاده ها که از محل واردات تامین می شود را به دست مصرف کنندگان برساند که این مهم تا به امروز تامین شده است.
رضایی افزود: برای تامین این نیاز سامانه ای با عنوان بازارگاه ایجاد شده تا تمام مراحل عرضه این محصول را رصد کند اما مشکلاتی که در بازار ما مشاهده می شود مربوط به این سامانه نیست زیرا این سامانه هیچ گونه مشکلی ندارد و ایرادات جزئی آن نیز به حداقل رسیده است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: کسانی که از سامانه بازارگاه انتقاد می کنند و به دنبال مشکلات آن هستند همان واسطه و دلالان هستند که از ایجاد شفافیت در بازار خوشحال نیستند و به همین منظور به هر نحوی به دنبال خارج کردن نظارت هوشمند از بازار هستند.
وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با گم شدن 3 میلیون تن ذرت در کشور گفت: این 3 میلیون تن نهاده به هیچ عنوان گم نشده است و دستگاه های نظارتی و وزارت جهاد کشاورزی درباره هر گرم آن پاسخگو خواهند بود و بر آن نظارت می کنند.
رضایی تصریح کرد: اینکه نهاده ای وارداتی در سامانه بازارگاه عرضه نشده باشد به معنی آن نیست که گم شده است هر چند که ما هرگز موافق عرضه نهاده ها خارج از سامانه بازارگاه نیستیم و این مشکل را پیگیری می کنیم.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: کسانی که محصول خود را خارج از سامانه بازارگاه عرضه کرده اند بر روی نحوه توزیع آنها نیز نظارت صورت می گیرد و من بعد اجازه عرضه خارج از بازارگاه به آنها داده نخواهد شد که لازم است وزارت صنعت، معدن و تجارت در این ارتباط همکاری لازم را داشته باشد.
وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه چه میزان نهاده از جمله ذرت خارج از سامانه بازارگاه توزیع شده است تصریح کرد: رقم آن را به دلیل محرمانه بودن این اطلاعات نمی توانم اعلام کنم اما باید توجه داشت که این حجم به مراتب کمتر از سه میلیون تن است.

سامانه بازارگاه 70 درصد نیاز تولیدکنندگان را تامین می کند
رضایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه مرغداران و سایر تولیدکنندگان مجبور هستند که 50 درصد نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنند گفت: بر اساس برآوردهایی که توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است اکنون 70 درصد نهاده های سویا، ذرت در سامانه بازارگاه و از محل ارز 4200 تومانی تامین می شود.
وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تبعات حذف ارز 4200 تومانی در بازار مرغ و گوشت گفت: با توجه به تفاوت نرخ این ارز با ارز نیمایی در بازار قیمت این محصول در بازار و نقدینگی تولیدکنندگان باید 4 برابر افزایش یابد که این امر در صورت اقدام یک باره تبعات خطرناکی برای سفره مردم خواهد داشت.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال دیگری اظهار داشت: ایران هفتمین تولیدکننده بزرگ مرغ در دنیا است به همین منظور بعد از اینکه انگلیس متوجه تولید و احیاء دوباره مرغ لاین در ایران شد تحریم هایی که در سال گذشته به ایران اعمال کرده بود برداشت؛ به همین منظور لازم است که تفکر بیشتری در ارتباط با لزوم خودکفایی در تولید مرغ لاین داشته باشیم.

دستگاه های امنیتی نیز به موضوع فساد عرضه نهاده های دامی ورود کردند
رضایی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره مشکلات توزیع نهاده های دامی در بازار گفت: دستگاه های امنیتی نیز در کنار دستگاه های نظارتی دیگر برای موضوع فساد و عرضه نهاده های دامی در بازار ورود کرده اند.
این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره اینکه مرغ آرین توسط چه دستگاه و سازمانی در کشور احیاء و راه اندازی شده است به طوریکه اکنون سازمان اقتصادی کوثر، شرکت اتکای ارتش، وزارت جهاد کشاورزی و … در این ارتباط اظهاراتی داشته اند گفت: هر کسی و هر دستگاهی در این ارتباط ورود کرده باشد و من بعد نیز ورود کند ما دستشان را می بوسیم و مانند این مثال که هر کسی که مسجد را ساخته باشد ما آنجا نماز خواهیم خواند.
وی گفت: در فرآیند تولید مرغ لاین و آرین تمام دستگاه های دولتی و غیردولتی و دستگاه های نظارتی حضور داشته اند و به منظور اینکه این روند به درستی صورت گیرد حتی خود وزارت جهاد کشاورزی خواسته است که دستگاههای نظارتی ورود کنند.
رضایی افزود: هیچ تقابلی در ارتباط با احیاء مرغ لاین و آرین در کشور وجود ندارد و همه دستگاه های مربوط به نظام جمهوری اسلامی هدف آنها تولید داخلی است.
وی همچنین در ارتباط با سوالی دیگر درباره اظهارات سازمان اقتصادی کوثر درباره تولید مرغ لاین دیگری با نام کوثر 7، گفت: ما در وزارت جهاد کشاورزی جزئیات دقیقی درباره مرغ لاین کوثر 7 نداریم و خود این سازمان می تواند اطلاعات کامل تری را اعلام کند.
این مقام مسئول گفت: اینکه 3 میلیون تن نهاده در کشور گم شده باشد درست نیست بلکه ممکن است بخشی از آنها در سامانه بازار کار توزیع نشده باشد که حقیقت این امر نیز درست است زیرا در بخشی از این نهاده ها به سامانه نیامده است.
رضایی تصریح کرد: عزم جدی وجود دارد تا از عرضه خارج از بازارگاه و نهاده ها کاسته شود و این رقم به صفر برسد.

مسئولیت نظارت بر فساد توزیع نهاده ها با سازمان تعزیرات است
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه دستگاهی وظیفه دارد از این امر جلوگیری کند گفت: وقتی که تخلفی صورت می گیرد وظیفه همه است که نظارت بکنند و تخلفی صورت نگیرد. همانند گذشته سازمان های تعزیرات و وزارت صنعت به این موضوع ورود می کنند که بنده اطلاع دارم که در این موضوع نیز وارد شده اند.

30 درصد نهاده های وارداتی با ارز 4200 تومانی به سامانه بازارگاه نیامد
رضایی گفت: بر اساس محاسبات ما حدود 70 درصد نهاده ها در بازارگاه توزیع شده است و تنها 30 درصد هزینه نهاده ها معلوم نیست که کجا توزیع شده که بررسی ها نشان می دهد بیشتر به صورت پیش فروش عرضه شده اند که البته مورد تایید ما نیست.
مرغداران حاضر به اعلام اسامی متخلفان نهاده های وارد شده با ارز 4200 تومانی نیستند
وی گفت: هر زمانی که ما به مرغداران می گوییم که اسامی افرادی که اقدام به فروش نهاده ها وارد شده با ارز 4200 تومانی به قیمت آزاد را به ما اعلام کنند هیچ کدام حاضر نیستند و می گویند اگر این کار را بکنیم دیگر به ما نهاده نمی دهند.
این مقام مسئول در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات وزارت جهاد کشاورزی درباره تولید مرغ لاین پرشین گفت: کارگروه ملی برای تحقیق و توسعه مرغ لاین ایرانی با محوریت معاونت توسعه علمی فناوری ریاست جمهوری ایجاد شده است تا هیچ گونه تداخلی در فعالیت ها انجام شده در این ارتباط میان دستگاه های مختلف وجود نداشته باشد.مرغ پرشینی که وزیر جهاد کشاورزی از آن نام برده همان مرغ آرین است.

تسنیم

  • دوشنبه، 3 شهریور 1399 - 13:05

نظر شما

نظر شما