کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیقیمت مرغ گرم به ۱۷هزار و ۵۰۰تومان رسید
قیمت مرغ گرم به ۱۷هزار و ۵۰۰تومان رسید

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی از افت ۵۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: قیمت هر کیلو مرغ گرم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.
عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از کاهش ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومانی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.
وی نبود تقاضا در بازار را یکی از علت‌های کاهش قیمت مرغ اعلام کرد و افزود: بحث سخت گیری برای برخی مشاغل در بحث کرونا به دلیل کنترل بیماری علت اصلی افت قیمت مرغ در بازار محسوب می‌شود.
حجت درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: پیش بینی بازار بستگی به روند بیماری دارد به طوریکه کاهش بیماری بر میزان مصرف تاثیر مثبتی خواهد داشت.
این مقام مسئول درباره تاثیر عرضه مرغ منجمد بر بازار بیان کرد: در شرایط فعلی، عرضه مرغ منجمد به زیان تولیدکنندگان تمام می‌شود، به همین خاطر از وزارت جهاد کشاورزی و پشتیبانی امور دام به عنوان متولی انتظار می‌رود در مواقعی که حجم تولید کم است یا میزان مصرف بیش از حد است، اقدام به عرضه مرغ مرغ منجمد کند.
وی در واکنش به عرضه مرغ با نرخ‌های بالاتر در خرده فروشی‌ها بیان کرد: با توجه به عرضه مرغ با نرخ ۲۰ هزار تومان در بازار، مسئولان ذی ربط باید بر فاکتور‌های خرید نظارت کنند تا اجحافی در حق مصرف کنندگان صورت نگیرد.
حجت ادامه داد: با وجود افزایش هزینه‌های تولید و تامین بخش عمده نهاده مورد نیاز از بازار آزاد، امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب در بازار وجود ندارد.
وی با انتقاد از تاخیر در توزیع نهاده‌های دامی بیان کرد: اکثر شرکت‌های فروشنده نهاده‌های دامی به جز پشتیبانی امور دام در ارسال بار عملکرد مناسبی ندارند که تمامی این عوامل منجر به افزایش هزینه‌های تولید می‌شود.

نهاده‌های دامی همچنان ۲ نرخی است
حجت با اشاره به اختلاف ۳ برابری قیمت کنجاله سویا نسبت به نرخ مصوب بیان کرد: با توجه به تامین ۳۰ تا ۴۰ درصد نیاز مرغداران با نرخ مصوب، حداقل ۳ هزار تومان بر هزینه تمام شده تولید افزوده می شود.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی قیمت منطقی هر کیلو مرغ ۱۶ هزار و ۵۰۰ تا ۱۷ هزار تومان اعلام کرد و افزود: اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار بر عرضه مرغ با نرخ ۱۵ هزار تومان اصرار می‌ورزند، ستاد تنظیم بازار باید از ابزار‌های کنترلی بر فروش نهاده‌ها استفاده کند چرا که مرغداران در پایان خط تولید قرار دارند و در زمانیکه مرغ هایشان به سن عرضه می‌رسد، امکان نگهداری در سالن‌ها وجود ندارد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت نهاده‌ها همچنان ۲ نرخی است، اظهار کرد: کنجاله سویا با نرخ ۷ هزار تومان و ذرت ۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار سیاه به وفور موجود است، درحالیکه نهاده به میزان کافی با نرخ مصوب نیست.
به گفته حجت، علی رغم بهبود شرایط توزیع نهاده با نرخ مصوب، کماکان کمبود داریم که امیدواریم با اتخاذ برخی تدابیر روند توزیع نهاده با نرخ مصوب تسریع شود.
وی متوسط نرخ هر قطعه جوجه یکروزه را بالای ۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسان شدید هزینه‌های تولید، نرخ مصوب به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
به گفته حجت، با وجود آنکه ۴۰ تا ۵۰ درصد نهاده های دامی از کانال دولت و مابقی از بازار آزاد تامین می‌شود، به همین خاطر عرضه با نرخ‌های مصوب بیانگر استمرار زیان ۴ ماهه اخیر مرغداران است، در حالیکه اگر مسئولان دولتی از نرخ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان حمایت کنند، تولیدکننده با اطمینان خاطر بیشتری به تولید ادامه می‌دهد.
دان و جوجه ایران به نقل باشگاه خبرنگاران،وی در پایان با تاکید بر اصلاح قیمت مرغ گفت: اگر قیمت مصوب بر مبنای کارشناسی اعلام شود، تولیدکنندگان با افتخار می‌پذیرند چرا که تولیدکنندگان به هیچ عنوان به دنبال افزایش قیمت نیستند.

  • پنجشنبه، 2 مرداد 1399 - 13:32

نظر شما

نظر شما