کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلییک میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو طلب پس گرفته از عراق در انحصار ۶نفر واردکننده نهاده های دامی!
یک میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو طلب پس گرفته از عراق در انحصار ۶نفر واردکننده نهاده های دامی!

احمد توکلی رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت اظهار داشت: در کشور ما مسائل بدیعی رخ می‌دهد که اتفاقی بی‌سابقه است این در حالی است که دولت آقای روحانی به طور واضح از یک عده سرمایه‌دار انحصارگر در بازار کالاهای اساسی حمایت می‌کند.
توکلی افزود: امیرالمومنین علی (ع) به زیرمجموعه خود به صراحت می‌گوید که باید هوای تجار و صنعتگران را داشته باشید و در توصیه صورت گرفته برای خدمت به آنها تاکید می‌کند و خواستار تسهیل کارشان شده است اما در پایان توصیه‌اش می‌گوید اینها میل تحکم و تسلط بر بازار و معاملات داشته و بنای احتکار دارند اما بنای این کار آنها باعث واردات خواهد شد. لذا به مسئولین زیرمجموعه‌اش اعلام می‌کند نباید اجازه چنین کاری دهید.
وی گفت: این دستورالعمل امیرالمومنین علی (ع) هم اکنون توسط دولت آمریکا در حال اجراست و آنها با تعیین وضعیت تعرفه این کار را کرده‌اند.

توزیع یک میلیارد و 200 میلیون یورو بین 6 انحصارگر به بهانه واردات کالای اساسی
رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت اظهار داشت: وقتی امیر المومنین علی (ع) دستور به عدم احتکار و انحصار به دلیل به خطر افتادن منافع مردم دارند بر همه مسئولین اجرایی، این توصیه امام معصوم لازم است. ضمن اینکه در همه ادیان و کشورها بر عدم انحصار تاکید شده است ولی متاسفانه در این دولت به شکل بسیار شگفت آوری از آنها حمایت می‌شود.
توکلی گفت: ‌در عصر جمعه 16 خرداد معاون بازرگانی وزارت صمت 6 انحصار گر را دعوت کرده و یک میلیارد و 200 میلیون یورو طلبی که از عراق گرفته را بین آنها تقسیم کرد تا کالای اساسی وارد کشور شود که البته این کارشان بدون هیچ ضابطه و مصلحت مردم صورت گرفته است. این انحصارگرایان در بخش کالای اساسی فعالیت دارند که واردات این کالاها از طریق عراق صورت می‌گیرد.
وی افزود: ‌در همه کشورها قانون ضد انحصار وجود دارد و قانون ضد تراست در آمریکا تصریح دارد که با استفاده از قوانین نباید زمینه ایجاد انحصار ایجاد شود.

ورود 4 میلیون تن کالا از مسیرهای غیرگمرکی
رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: ‌یکی از کمترین آثار انحصار، گرانی جنس و دسترسی نداشتن به محصول و افزایش اعتراض مردم و اختلاف درآمد شدید است؛ عجیب آن است که وقتی انحصار ایجاد می‌شود دولت مسئولیت خود را نمی‌پذیرد و در صدد توجیه برمی‌آید و وقتی معاون بازرگانی، وزیر صنعت از این کار دفاع کرده ومی‌گوید این افراد کارشان را بلد هستند.
توکلی خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر 4 میلیون و100 هزار تن کالای اساسی مانند کنجاله، جو و سویا وارد کشور شده است که از مسیرهای گمرکی نبوده و از مسیرهای اسکله‌های سازمان بنادر و کشتیرانی بوده است.
وی افزود: ‌افراد انحصارگر افرادی هستند که می‌توانند نسیه خرید کرده و در انبار سازمان بنادر و دریانوردی انبار کنند و جالب است که قبادی از معاونین وزیر صمت به آنها جایزه انبارداری هم می‌دهد و دستور داده فقط یک ماه هزینه انبارداری بپردازند.

دولت آبگوشت و اشکنه را از سفرهای مردم حذف کرده است
رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: قیمت مصوب مرغ 11 هزار و 900 تومان بوده است وبعد از اینکه دان مرغ در انبارها دپو شده وعرضه و تقاضا به دلیل کرونا به هم ریخت و مردم مرغ کمتری خریدند مرغ به زیر 8 هزار تومان هم کاهش پیدا کرد اما هم اکنون با احتکار و انحصار قیمت مرغ را به 20 هزار تومان رسانده‌اند.
توکلی از دولت بابت افزایش گوشت قرمز و مرغ انتقاد کرد و گفت: دولت آبگوشت و اشکنه را از سفره مردم حذف کرده و مرغ هم از سبد خانوارها پر کشیده است. در حالی که مسئولیت همه این کارها بر عهده شخص رئیس‌جمهور و مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت است.

دولت در حال تئوریزه کردن بدعتی خطرناک و ضد قانون در کشور است
وی افزود: مسئولین جمهوری اسلامی بدعتی خطرناک که به صورت آشکاری ضد قانون و ضد مردم است را انجام داده‌اند. این در حالی است که هم اکنون دولت در حال تئوریزه کردن و انجام این قانون است.
رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت خاطرنشان کرد: در اقتصاد سرمایه‌داری انحصار را به مثابه شیطان می‌نامند که عده‌ای را وسوسه کرده و عده‌ای را منکوب می‌کند که این سیاست ورانت جهت انحصار برای واردکنندگان بزرگ و اعطای ارز 4200 تومانی برای افراد خاص است.
توکلی گفت: روزگاری از آقای مدلل که وارد کننده انحصاری دان مرغ است در روزنامه‌ها و تلویزیون تیتر زده و خبر و برنامه منتشر می‌کردند اما هم اکنون خبری از این کارها نیست این در حالی است که به دلیل انحصار ایجاد شده کمیسیون اصل نود و دادگاه، مسئولین دولتی را به دلیل ایجاد انحصار محکوم کردند.

کمبود در بازار تحت اراده یک نفر است
وی افزود: ‌اجازه ثبت سفارش به غیر از تیم 5 و 6 نفره انحصارگر وارد کننده کالای اساسی داده نمی‌شود. در حالی که خیلی از وارد کنندگان که کالایشان در گمرکات و بنادر وجود دارد اجازه ثبت واردات و اعطای ارز نمی‌دهند.
رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه کمبود در بازار هم اکنون تحت اراده یک نفر است، گفت: ‌عجیب است این 5 تا 6 نفر انحصارگر که ظرف دو سال اخیر وارد بازار شدند اینگونه برای کالاهاای اساسی تصمیم‌گیری کنند که می‌توانم به میهن، زر ماکارون و … اشاره کنم.
توکلی گفت: اتحادیه واردکنندگان کالای اساسی که اتفاقا بخشی از این آقایانی که اسامی‌ آنها را ذکر کردم در آن عضو هستند با صدور بیانیه‌ای از انحصار ایجاد شده برای واردات کالای اساسی از سوی آنها ایجاد شده موضع گرفته و از آن انتقاد کرده است.
وی افزود:‌ متاسفانه از وزرات صمت و دولت و تعدادی افراد دولتی به بانک مرکزی می‌گویند که به این فرد ارز واردات کالاهای اساسی داده شود و به آن فرد داده نشود.
دان و جوجه یران به نقل از فارس،رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: از فروردین 97 تافروردین 98 مبلغ 18 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی داده شد ولی به عده‌ای خاص.
توکلی گفت: باید پرونده اعطای این ارزها را به این افراد باطل کرده و آنها ارز دریافتی‌شان را به خزانه بازگردانند. ضمن اینکه دولت وظیفه دارد جلوی ارز محفلی و انحصارگری را بگیرد.
وی تصریح کرد: دیده‌بان شفافیت وعدالت از این موضوع کوتاه نیامده وبه دنبال اعلام جرم علیه محکومین این جریان برخواهد آمد. این در حالی است که مسئولیت بر دوش روحانی و مدرس خیابانی به عنوان رئیس‌جمهور و سرپرست وزارت صمت است.

  • یکشنبه، ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸

نظر شما

نظر شما