کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار خارجیعقب نشینی قیمت کالاهای اساسی در چهاردهمین روز جنگ روسیه و اوکراین
عقب نشینی قیمت کالاهای اساسی در چهاردهمین روز جنگ روسیه و اوکراین

امروز قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی تا حدودی از قیمت های افزایش یافته خود عقب نشینی کردند، گندم 62 دلار افت داشت.
بازار جهانی کالاهای اساسی پرنوسان بود، قیمت برخی محصولات افت شدید و نیز با افزایش شدید مواجه بودند.
امروز قیمت گندم که در روزهای گذشته بیشترین افزایش‌های روزانه را ثبت کرده بود امروز تا حدودی عقب نشینی کرد و در لحظه انتشار خبر 62 دلار در هر بوشل برای تحویل در ماه «می»کاهش قیمت داشته است.
قیمت ذرت هم امروز کاهش 7 دلار در هر بوشل را تجربه کرد در حالی که این محصول اساسی در روزهای گذشته رشد زیادی داشت و طی یک ماه رشد 37 درصدی را ثبت کرده بود.
در این میان قیمت محصولاتی مانند دانه های روغنی و انواع دام رشد قیمت داشتند.
آنطور که کارشناسان می گویند این کاهش قیمت در حقیقت اصلاح افزایش روزهای اخیر است و احتمالا رشد قیمت در روزهای آینده هم ادامه می یابد.
تحولات اخیر اوکراین و روسیه بازار جهانی را ملتهب کرده است و از آنجایی که این دو کشور 30 درصد غلات جهان را تامین می‌کنند اختلال در عرضه کالا از سوی این دو کشور بر قیمت کالاهای اساسی و مواد غذایی سایه افکنده است.
دان و جوجه ایران به نقل از فارس،کشتی های تجاری برای بارگیری یا تخلیه بار به سمت بنادر این کشور که معروفترین آنها بندر دریای سیاه است، نمی روند.
مشکل دیگر است که کشاورزان اوکراین نمی توانند کشت بهاره گندم خود را انجام دهند و این نگرانی وجود دارد که تولید برای سال آینده هم کاهش یابد. کشت گندم زمان معینی دارد و اگر این زمان سپری شود امکان کشت وجود نخواهد داشت آنطور که روزنامه فاینانشال تایمز نوشته زمان کشت این محصول در اوکراین تا اواخر ماه آوریل است.
حال این سوال است که حتی در صورت پایان این درگیری ها اگر کشت این محصول مهم راهبردی منقضی شود معلوم نیست تولید این محصول در کشوری که قطب تولید است، چه خواهد بود و تامین گندم و غلات که 30 درصد آن به این دو کشور وا بسته است به کجا خواهد رسید؟

  • چهارشنبه، ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰

نظر شما

نظر شما