کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیبا ارز ۵ هزار تومانی نمی‌توان تخم‌مرغ وارد کرد
با ارز ۵ هزار تومانی نمی‌توان تخم‌مرغ وارد کرد

رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: بالا رفتن قیمت تخم مرغ در خرده فروشی ها به تولید کنندگان مربوط نیست. تولید کنندگان طبق توافق با ستاد تنظیم بازار تخم مرغ را با قیمت کیلویی ۵ هزار و ۳۰۰ تومان در اختیار تشکل‌ها قرار می‌دهند تا در میادین توزیع شود.
ناصر نبی پور رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در خصوص افزایش مجدد قیمت تخم مرغ با وجود واردات این محصول به کشور اظهار کرد: بالا رفتن قیمت تخم مرغ در خرده فروشی‌ها به تولیدکنندگان مربوط نیست. تولیدکنندگان طبق توافق با ستاد تنظیم بازار باید تخم مرغ را با قیمت کیلویی ۵ هزار و ۳۰۰ تومان در اختیار تشکل قرار دهند تا در میادین توزیع شود.

تهران و البرز دیگر تخم‌مرغ تولیدی ندارند
وی افزود: درصدی که توسط ستاد تنظیم بازار برای تولیدکنندگان تعیین شده تغییری نداشته و تمام استان‌ها موظف به رعایت آن هستند که تاکنون تخلفی هم گزارش نشده است. بیشتر استان‌ها مانند تهران و البرز دیگر تولیدی ندارند. استان‌های باقی‌مانده به کمک تشکل‌ها آمده‌اند و تخم مرغ کشور را تامین می‌کنند.نبی‌پور در رابطه با افزایش قیمت تخم مرغ در خرده فروشی‌ها خاطرنشان کرد: همیشه خرده فروشی‌ها قیمت را بالاتر می‌برند. زمانی هم که از ما کارتنی ۵ هزار تومان می‌خریدند با قیمت کارتنی ۱۰ هزار تومان به بازار عرضه می‌کردند.وی با اشاره به مشکلات روزانه تولید تخم مرغ اذعان داشت: هر روز تولید تخم مرغ در داخل در حال کاهش است که دلیل آن گسترش بیماری آنفولانزا است. با این وجود بالا رفتن قیمت در خرده فروشی هم نباید منع شود.نبی‌پور گفت: زمانی که از ما تخم مرغ‌مان را کارتونی ۲ هزار تومان می‌خریدند و به مسئولین التماس کردیم که آن را ذخیره کنند هیچ کس توجهی نکرد اما حالا این بیماری مسئولین را به تکاپو انداخته است.

دولت۲۵ میلیون مرغ را برای حفظ سلامتی مردم معدوم کرد
رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران افزود: بالغ بر ۲۵ میلیون مرغ برای حفظ سلامتی مردم معدوم شده و ۴۰ درصد مرغ‌ها از بین رفته‌اند. واقعیت این است که تولیدکننده و سرمایه‌اش از بین رفته‌اند و این موضوع را باید مصرف کنندگان بدانند که تا بازگشت به شرایط عادی دو تا سه سال زمان می برد.

با ارز حدود ۵ هزار تومانی هیچ تخم مرغی نمی‌توان وارد کرد
نبی پور در رابطه با فاسد بودن تخم مرغ های وارداتی تصریح کرد: تاریخ مصرف تخم مرغ‌های وارداتی که بر روی آنها هم مشخص بود یک ماه زده شده بود که موعد آن رسیده است اما با ارز حدود ۵ هزار تومانی هیچ تخم مرغی نمی‌توان وارد کرد و هرچه وارد شود بسیار گرانتر از تخم مرغ داخلی تمام خواهد شد.
دان و جوجه ایران به نقل از ایلنا،رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد: اگر امروز تخم مرغ داخلی به کیلویی ۶هزار و ۵۰۰ رسیده اگر از خارج وارد کنند بالاتر از ۷ هزارتومان تمام خواهد شد.
وی افزود: دولت باید از تولید داخلی حمایت کند و به خاطر قیمت آن هم در چنین شرایطی با مرغداران برخورد نکند. مرغدارانی که امروز تولید می‌کنند نمی دانند فردا هم مرغداری و مرغان را دارند یا خیر. ما به عنوان تشکل آمادگی داریم قرار داد دائمی با وزارت جهاد و تنظیم بازار امضا کنیم حتی اگر قیمتشان ۵ هزار تومان باشد.

تولید تخم‌مرغ در استان‌های اصلی متوقف شده است
رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در ادامه تشریح کرد: تولید در استان‌ها پراکنده است و در استان‌های اصلی تولید متوقف شده است، در حال حاضر اصفهان هم درگیر شده که اگر ادامه پیدا کند به جرات می توان گفت ۷۰ درصد از مرغ‌ها از بین رفته‌اند. کل تولید خراسان ۱۲ درصد است و تاثیر بالایی بر تولید ندارد اما استان های تاثیرگذار دیگر تولید ندارند. کرج، قزوین، قم، آذربایجان با ۸۰ درصد معدوم سازی و تهران از تولیدکنندگان اصلی بودند که در حال حاضر تولید ندارند و تلفات همچنان ادامه دارد.

این که در بهار جوجه ریزی کرده و در آبان معدوم کنیم برای تولید به صرفه نیست
نبی پور گفت: ما نشنیده‌ایم که دولت بخواهد با رساندن جوجه یکروزه به مرغداری ها کمک کند اما با شرایطی که حاکم است من هم به عنوان یک مرغدار حتی اگر مجانی هم جوجه‌ریزی کنند اقدام نخواهیم کرد. هزینه تولید با این وجود که در بهار جوجه ریزی کرده و در آبان معدوم کنیم برای تولید به صرفه نیست.

  • دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸

نظر شما

نظر شما