کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلینرخ خرید تضمینی گندم سال زراعی جدید کیلویی ۱۳ هزار تومان اعلام شد
نرخ خرید تضمینی گندم سال زراعی جدید کیلویی ۱۳ هزار تومان اعلام شد

وزیر جهاد کشاورزی نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید را کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به علاوه ۱۵۰۰ تومان یارانه کشت در هر کیلو اعلام کرد.
سید جواد ساداتی نژاد شب گذشته ۱۶ مهر در برنامه زنده صف اول سیما اعلام کرد: قیمت گندم در سال زراعی جدید ۱۴۰۱-۱۴۰۲، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده و ۱,۵۰۰ تومان یارانه کشت در نظر گرفته‌ایم که بخشی از آن را به یارانه کود و بذر اختصاص می‌دهیم.
وی با بیان اینکه از ابتدای دولت نگاه ویژه رئیس جمهور به حوزه تولید بوده است، افزود: در سال گذشته کشت قراردادی را به صورت پایلوت در ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی شروع کرده‌ایم.
ساداتی نژاد تصریح کرد: قیمت گندم را در ابتدای دولت و پیش از شروع فصل کشت به ۷,۵۰۰ تومان افزایش دادیم، سوم فروردین ۱۴۰۱ با بحران جهانی و افزایش قیمت‌ها، قیمت گندم را به ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان به علاوه یک هزار تومان یارانه کشت افزایش دادیم که ثمره آن تحویل ۱۱ میلیون تن گندم توسط کشاورزان بوده است، همچنین ۲۰۵ درصد در برنج افزایش تولید داشته‌ایم.
وی ادامه داد: افزایش ۱.۵ میلیون تنی کشت دیم در ۲.۶ میلیون هکتار از اراضی کشور را داشته‌ایم و در بیش از ۵ میلیون هکتار از اراضی در سال جاری کشت دیم انجام خواهد شد.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تاکنون ۸۲ هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است که در ۵ سال گذشته بی سابقه بوده است، عنوان کرد: تا چند روز آینده تمام مطالبات گندمکاران پرداخت می‌شود.
وی با اشاره به اینکه میزان نیاز کشور به گندم نان ۹ میلیون تن است، ابراز امیدواری کرد: در سال زراعی جدید در تولید گندم نان به پایداری در خودکفایی برسیم.
ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه سیاست ما یارانه کشت بر روی محصولات و یارانه حمایتی برای تولید است، خاطرنشان کرد: برای کشت سویا یارانه ۶ میلیون تومان در هر هکتار را در نظر گرفته‌ایم و برای کشت گندم ۱,۵۰۰ تومان یارانه کشت در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: امسال پیش از هدفمندی یارانه‌ها خرید تضمینی کلزا با قیمت ۱۵ هزار تومان انجام می‌شد که پس از هدفمندی یارانه‌ها با ورود بخش خصوصی به ۲۳ هزار تومان افزایش یافت و مابه تفاوت این مبلغ به حساب کلزاکاران واریز شد.
مقام عالی وزارت با بیان اینکه اهمیت امنیت غذایی با جنگ اوکراین به خوبی در جهان احساس شد، گفت: با برنامه ریزی های دولت سیردهم کشور در بحران جنگ اوکراین و اصلاح اقتصادی دچار صف، کمبود و سهمیه بندی نشد، تولیدکنندگان در بخش کشاورزی با غیرت پای تأمین سفره مردم ایستادند که از فعالان بخش کشاورزی، دام و طیور بسیار تشکر می‌کنم.
وی تصریح کرد: در فصل زراعی جدید کشت قراردادی را به خصوص در اراضی خرده مالکی اعمال خواهیم کرد تا به کشاورزان کمک کنیم، همچنین از کشت کلزا با یارانه کشت حمایت خواهیم کرد.
وی افزود: برای اجرای الگوی کشت به ابزارهایی نیاز داریم که یکی از این ابزارها قیمت گذاری است، از ابزار قیمت در کشت گندم استفاده کردیم و کشاورزان به کشت این محصول ترغیب شدند.
ساداتی نژاد در رابطه با تولید گندم در کشور گفت: ۵ استان ۵۲ درصد از گندم کشور را تولید می‌کنند که خوزستان با ۱۹ درصد بیشترین میزان تولید را دارد و پس از آن کردستان و کرمانشاه هستند، امسال ۵۰۸ هزار نفر کشاورز ایرانی به دولت گندم فروخته است و بیش از ۲.۵ میلیون نفر در این امر مشارکت داشته‌اند.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با حمایت بانک مرکزی در کشت قراردادی، قرارداد تولید به عنوان وثیقه در بانک‌ها مورد قبول است و کشاورزان می‌توانند از این طریق تسهیلات دریافت کنند.
وی افزود: کشاورزی قراردادی توسط شرکت پشتیبان انجام می‌شود و کود، بذر، سم، بیمه و آموزش در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد و در پایان برداشت محصول تسویه انجام می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ۴۰ درصد از کشاورزی دنیا با کشت قراردادی انجام می‌شود و ما کشاورزی قراردادی را در کشور به ۲۰ درصد خواهیم رساند.

  • پنجشنبه، ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴

نظر شما

نظر شما