کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیحذف گله‌های دام به دلیل عدم تامین نهاده دامی !
حذف گله‌های دام به دلیل عدم تامین نهاده دامی !

دفتر هماهنگی تشکل های ملی دامپروری کشور در بیانیه ای اعلام کرد: بسیاری از گله های دام سبک به دلیل عدم تامین نهاده حذف شده است.
دفتر هماهنگی تشکل‌های ملی دامپروری کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: بسیاری از گله‌های دام سبک به دلیل عدم تأمین نهاده حذف شده است. در این بیانیه آمده است:
هم اکنون در حدود ۶۲ میلیون رأس دام سبک در کشور زیر نظر تشکل‌های کشوری در حال پرورش هستند که از این میزان دام در حدود ۳۰ درصد دام عشایری، ۶۹ درصد دام روستایی و یک درصد آن را دام صنعتی تشکیل می‌دهند.
از آنجا ایکه پس از طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها و تغییر نرخ ارز ترجیحی قیمت نهاده‌های دامی (ذرت، سویا، جو) تقریباً ۶ برابر شده است و این موضوع بدلیل اعمال ناگهانی در کشور باعث آشفتگی در مقوله تأمین سرمایه در گردش برای بسیاری از بهره برداران شده است و از طرفی به دلیل اینکه تقربیا تمامی تولید و پرورش دام سبک توسط جامعه عشایری و روستایی صورت می‌گیرد، عملاً این موضوع باعث حذف بسیاری از گله‌های کشور بدلیل عدم تأمین نهاده شده است.
از طرفی اخیراً شاهد آن بودیم که در نامه ارسالی سرپرست وقت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، نرخ هر کیلوگرم سبوس معادل ۶۰,۰۰۰ ریال منظور شده است. این در حالی است که علیرغم افزایش قیمت نهاده‌های دامی هنوز قیمت گندم با نرخ مصوب خریداری می‌شود و هزینه‌های آسیابانی هم در حدی نیست که قیمت سبوس گندم را از ۱۴,۰۰۰ ریال به ۶۰,۰۰۰ ریال افزایش دهد.
لازم به ذکر است تأمین سبوس به قیمت عادلانه می‌تواند تا حدود ۳۰ درصد در قیمت کنسانتره تولیدی در زیر بخش دامپروری تأثیر داشته باشد، این افزایش ۵ برابری قیمت سبوس می‌تواند در حکم تیرخلاصی بر پیکر صنعت دامپروری کشور باشد.
دان و جوجه ایران به نقل از مهر،همچنین افزایش قیمت سبوس گندم به ۶۰,۰۰۰ ریال در جلسه ستاد تنظیم بازار منوط به افزایش خرید شیر خام به ۱۳۷,۰۰۰ ریال بود که این امر تاکنون محقق نشده است.
با توجه به اینکه تأمین امنیت غذایی برای حدود ۹۰ میلیون نفر در کنار اشتغال زایی و کمک به جامعه روستایی عشایری می‌تواند به آخرین انگیزه‌های این قشر برای ادامه فعالیت آنان محسوب شود، علیهذا تشکل‌های امضا کننده ذیل درخواست داریم:
۱- دستمزد هزینه‌های آسیابانی با استعلام از انجمن آرد سازان و سازمان برنامه بودجه به قیمت ۱۴,۰۰۰ ریال اضافه شود که این هزینه توسط اعضای تشکل‌ها پرداخت خواهد شد.
۲- در اسرع وقت در جلسه آتی ستاد تنظیم بازار نسبت به تعیین قیمت عادلانه سبوس گندم و ابلاغ آن به سازمان حمایت و همچنین توزیع آن از طریق سامانه سبوس وزارت جهاد اقدام لازم صورت پذیرد.
به استحضار می‌رساند هرگونه تعجیل در تعدیل و ابلاغ قیمت سبوس می‌تواند به ادامه حیات صنعت دامپروری کشور و تأمین امنیت غذایی کمک کند و در صورت عدم حمایت وزارت خانه از این بخش خطر نابودی بخش دامپروری اجتناب ناپذیر خواهد بود.
اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی دامداران ایران، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی دام سبک کشور، اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور و اتحادیه تعاونیهای کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور.

  • چهارشنبه، ۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۲

نظر شما

نظر شما