کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار خارجیپیش بینی افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت غلات در پی افزایش تنش‌های اخیر روسیه و اکراین
پیش بینی افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت غلات در پی افزایش تنش‌های اخیر روسیه و اکراین

بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور با اشاره به گمانه‌زنی‌ها درباره تنش‌های اخیر روسیه و اوکراین گفت: اگر تنشی در این منطقه رخ دهد، معاملات حوزه کشاورزی را تحت تاثیر قرار می دهد.
دان و جوجه ایران به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور، کسری لشکری با اعلام این مطلب افزود: در چنین شرایطی صاحبان کشتی‌ها نگران جان و بار خود هستند و به حالت طبیعی فکر می‌کنم اگر شاهد تنشی در این منطقه باشیم دیگر باری از این دریا خارج نشود و روسیه این اجازه را نخواهد داد.
وی بابیان اینکه در صورت بالا گرفتن تنش‌ها روسیه اجازه نخواهد باری از اوکراین خارج شود، گفت: اگر این اتفاق رخ بدهد معضلات ما در تامین نهاده‌ها بیشتر خواهد شد و این مسئله بر روی قیمت نهاده‌ها، غلات و دانه‌های روغنی در تمام دنیا تاثیر خواهد گذاشت.
لشکری روسیه و اوکراین را به عنوان بزرگترین تامین‌کنندگان غلات در حوزه بالتیک معرفی کرد و افزود: برخی کشورهای حاشیه دریای سیاه مانند رومانی در تولید غلات موفق عمل می‌کنند اما میزان تولید آنها نسبت به اوکراین و روسیه کمتر است. در چنین شرایطی اگر اوکراین نتواند نهاده‌های خود صادر کند بدون تردید شاهد افزایش قیمت جهانی غلات خواهیم بود و باید امیدوار باشیم که تنش‌ها در این منطقه بالا نرود.
این مقام صنفی در پاسخ به این پرسش که چه اقلامی از اوکراین وارد می‌شود؟ گفت: ذرت، دانه‌های روغنی، کنجاله سویا، دانه، گندم سویا و جو وارد کشور می‌شود. در نظر داشته باشید که رتبه‌بندی اوکراین در سهم صادراتی از بازار روغن خام آفتاب (رتبه اول)، جو (رتبه دوم) و گندم (رتبه سوم) است.به گفته وی، با پایان فصل برداشت ذرت در برزیل بیشترین تقاضا برای تامین ذرت در جهان متوجه اوکراین، بلغارستان و رومانی شده است.
لشکری میزان واردات نهاده‌ها از اوکراین را متغییر دانست و افزود: سیاست‌های ایران برای واردات از اوکراین یکسان نبوده است و در مقطعی بیشتر و زمانی دیگر کمتر نهاده از این کشور وارد می‌شد. اما آنچه باید به آن توجه کرد این است که اگر در منطقه تنشی رخ بدهد 30تا 40 درصد اختلاف قیمت پیش خواهد آمد. این در حالیست که در سال جاری 30 درصد افزایش قیمت داشتیم و باید پیش‌بینی‌ها لازم در این زمینه صورت می‌گرفت که متاسفاته این پیش‌بینی‌ها صورت نگرفته است.

وی میزان ذخایر استراتژیک را مطلوب ندانست و افزود: در ماه‌های اخیر تخصیص ارز برای واردات نهاده تعلق نگرفت .پیش از این نیز سیاست تخصیص ارز اعتباری در دستور کار قرار گرفت اما به واردکنندگان اعتباری ندادند و واردکننده با اعتبار خود محموله‌ها را وارد و بعد از 2 ماه ارز را دریافت می‌کرد. اما در حال حاضر روند تخصیص اعتباری ارز کند شده است و این زمان از 2 به 5 تا 6 ماه رسیده است. این چنین اعتبار تجار بخش خصوصی هم خدشه‌دار شده است و فروشنده خارجی اطمینان نمی‌کنند که به بخش خصوصی ایران کالا بدهند و این امر برای ما مشکلات جدی ایجاد کرده است.
بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با بیان اینکه بیشترین نهاده از اوکراین وارد می‌شود، گفت: اگر تنش در این کشور ایجاد شود بدون تردید ما با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد. روسیه، از دریای کاسپین نیز محموله‌های خود را خارج می‌کند هر چند کشتی‌های کوچک در این دریا در رفت‌وآمد هستند و محموله‌ها در حد 3 تا 5 هزار تن است. اما وقتی از دریای سیاه و ازبندر بندر تجاری نووراسییسک محموله‌ها بارگیری می‌شوند کشتی‌ها می‌تواند بین 35 تا 60 هزار تن بار جابه‌جا کنند.
لشکری با بیان اینکه با تحریم‌های خارجی کنار آمده‌ایم، گفت: دوگانگی در دستگاه‌های داخلی کشور فشار بیشتری برتولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در کشور وارد کرده است. وزارت جهاد کشاورزی به ما اعلام کرد که محموله‌ها را وارد کشور کنید وقتی بار وارد می‌شود به ما می‌گویند که ارز لازم را از بانک مرکزی دریافت کنیم و بانک هم به ما می‌گوید سقف بودجه تمام شده است. بدون تردید دستگاه متولی می‌داند که ارز لازم در کشور وجود ندارد پس چرا واردکنندگان را ترغیب به واردات می‌کند. چندین هزار تن بار در بنادر فاسد شدند و در شرایطی که ما سعی داریم یک دلار را هدر ندهیم میلیون‌ها دلار ضرر می‌کنیم.
به گفته وی، هیچ گونه اتلاف منابع در تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی صورت نگرفته است زیرا تامین و تخصیص ارز ما به ازای عرضه کالا در سامانه بازرگانی با نرخ مصوب صورت می گیرد بنابراین امکان هدر رفت منابع ارزی در فرایند تامین کالای اساسی وجود ندارد.

  • چهارشنبه، ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷

نظر شما

نظر شما