کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیمجلس: نگرانی ها بابت افزایش قیمت‌ها با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی طی ۱ تا ۲ سال عادی می شود!
مجلس: نگرانی ها بابت افزایش قیمت‌ها با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی طی ۱ تا ۲ سال عادی می شود!

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی گفت:نگرانی بابت افزایش قیمت‌ها در کوتاه مدت است؛ مطمئن باشید در بلندمدت حذف ارز ترجیحی مشکلی ایجاد نخواهد کرد و یکسال و حداکثر دوسال موضوع کاملا عادی می‌شود.
ذبیح الله اعظمی عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به بررسی مشکلاتی که در بحث کسری بودجه وجود دارد پرداخت و از ضرورت حذف ارز ترجیحی در مورد برخی از کالاها سخن گفت. طبق گفته‌ی اعظمی تصمیم نهایی دولت حذف ارز ترجیحی در خصوص بخشی از کالاها است.
اعظمی از جلسات مستمر مجلس برای حل موضوع ارز ترجیحی خبر داد و گفت: کمیسیون‌های تخصصی مثل کشاورزی، اقتصادی و برنامه و بودجه جلساتی را در مجلس شورای اسلامی برای موضوع و لایحه دولت مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برگزار می‌کنند تا به بررسی دقیق‌تر موضوع بپردازند. اما به احتمال زیاد بخشی از ارز ترجیحی حذف می‌شود؛ بخاطر اینکه هر جا رانت باشد فساد هم صورت می‌گیرد و در واقع اختصاص این ارز موجب رانت می‌شود.
وی مثالی را در این زمینه مطرح کرد و گفت: در حوزه انتخابیه بنده، جویی را که باید با قیمت دولتی داده شود با قیمت آزاد حساب می‌کنند. نگرانی بابت افزایش قیمت‌ها در کوتاه مدت است و در بلندمدت این موضوع مورد تصور نیست.
اعظمی در رابطه با کسری بودجه گفت: با توجه به شرایط موجود و خشکسالی که داریم، به راحتی می‌توانم بگویم نزدیک به ۵ میلیارد دلار اضافه‌تر از چیزی که در بودجه دیده شده بود دولت مجبور شد از منابع ارزی خرج کند و هزینه کند. این موضوع علاوه بر استقراض از بانک مرکزی، به کسری بودجه نیز منتهی خواهد شد و با توجه به عدم گره زدن بودجه سال آینده به مذاکرات، با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، به درآمدهای دولت کمک می‌کند. اگر موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی حل شود خیلی از مسائل ناخودآگاه به دنبالش حل می‌شود.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی در رابطه با بهترین جایگزین برای حذف ارز ترجیحی گفت: باید روی این موضوع فکر و برنامه ریزی شود طبق جلساتی که با کمیسیون اقتصادی داشتیم مبنا بر این است که برای این موضوع سازوکار جدیدی دیده شود یعنی مبلغ یارانه دست تولید کننده واقعی برسد تا دوباره فساد و رانت ایجاد نشود. لذا در خصوص بحث یارانه‌های جایگزین حذف ارز ترجیحی مجلس و دولت باید راهکار درستی را پیاده کنند و امیدواریم مشکلات سال قبل را نداشته باشیم که بخواهیم بودجه را برگردانیم.
دان و جوجه ایران به نقل از مهر،وی در پایان به عادی شدن شرایط بعد از حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و گفت: مطمئن باشید در بلندمدت حذف ارز ترجیحی مشکلی ایجاد نخواهد کرد و یکسال و حداکثر دوسال موضوع کاملاً عادی می‌شود. ما موضوعی را در مجلس تحت عنوان تهاتر دنبال می‌کنیم یعنی یکسری صادر کننده خشکبار یا محصولات کشاورزی صادر می‌کنند تا از طرف مقابل بتوانند همین نهاده های دامی و کالاهای اساسی را وارد و در داخل کشور توزیع کنند. مابه التفاوت ارز نیمایی با ارز آزاد به گونه‌ای است که صادرات کننده دست و دلش به کار نمی‌رود ولی وقتی بداند محصولی را که صادر می‌کند به همان میزان کالا می‌آورد و برایش دو سر سود است طبیعتاً می‌تواند مؤثر باشد که البته این نیز یکی دیگر از مزایای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز می‌تواند باشد.

  • چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷

نظر شما

نظر شما