کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیتاخیر در تامین و ارسال نهاده های دام و طیور بلای جان مرغداران !
تاخیر در تامین و ارسال نهاده های دام و طیور بلای جان مرغداران !

تاخیر در تامین، بارگیری و ارسال نهاده های دامی دولتی این روزها بلای جان مرغداران شده است و آن طور که برخی از فعالان این صنعت می گویند ذرت و سویای مورد نیاز تولیدکنندگان در سامانه بازارگاه حدود دو ماه است که به درستی تامین نمی شود و نهاده ها نیز با تاخیر یکماه تا ۴۰ روز به دست مرغداران می رسد.
تامین نهاده های دامی مورد نیاز تولیدکنندگان صنعت طیور و دامپروری همواره چالش بزرگی برای دولت ها بوده است و به نظر می رسد که در دولت جدید هم ادامه دار شده است؛ به طوری که اخیرا کمبود ذرت در سامانه بازارگاه و تاخیر در ارسال نهاده های خریداری شده صدای تولیدکنندگان را درآورده است و آن طور که فعالان صنعت طیور می گویند تولیدکنندگان مجبورند نهاده های دامی مورد نیاز خود را چندین برابر قیمت از بازار آزاد خریداری کنند.
در این خصوص چندی پیش پرویز فروغی دبیر کانون مرغداران گوشتی با اشاره به تاخیر در ارسال و بارگیری نهاده های دامی گفت که برخی از مرغداران هنوز بعد از ۴۰ روز نهاده های خریداری شده خود را دریافت نکرده اند و حدود یک ماهی می شود که ذرت و سویا در سامانه بازارگاه شارژ نشده است.
وی همچنین اضافه کرد که قیمت ذرت در بازار آزاد حدود ۵۰۰۰ تومان و سویا نیز ۹۰۰۰ تومان شده است.
در این خصوص حبیب اسدالله نژاد نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی نیز ضمن انتقاد از تاخیر در شارژ نهاده های دامی و ارسال آنها گفت که وقتی نهاده دیر به دست مرغدار برسد مرغدار مجبور است دوره پرورش خود را با نهاده های بازار آزاد طی کند و همین امر هزینه های تولید را بالا می برد.
فعالان دیگر صنعت طیور نیز در این خصوص نظراتی مطرح کردند. حمید کاشانی رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن نیز به وضعیت تامین نهاده های بخش مرغ تخم گذار اشاره کرد و گفت که در این بخش حدود سه ماه است که ذرت به درستی تامین نمی شود و تنها ۴۰ درصد ذرت مورد نیاز تولیدکنندگان با قیمت مصوب تامین شده و مرغداران مجبورند ۶۰ درصد مابقی را ۳ تا ۴ برابر گرانتر از بازار آزاد خریداری کنند.
همچنین ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران نیز در این خصوص گفت: گفته می شود نهاده های خریداری شده از سامانه بازارگاه ۷ تا ۱۰ روزه به دست تولیدکننده می رسد اما گاهی اوقات این مدت زمان یک تا دوماه هم می شود. از طرفی از مردادماه ذرتی در سامانه قرارنگرفته که به تولیدکننده تحویل داده شود. حدود ۶۰ روز است که مرغداران ذرت دولتی دریافت نکرده اند و مجبورند از بازار آزاد کیلویی ۶۵۰۰ تا ۶۷۰۰ تومان خریداری کنند.
وی ادامه داد: هفته گذشته قیمت ذرت در بازار کیلویی۵۱۰۰ تومان بود که در یک هفته قیمت آن افزایش یافت.
دان و جوجه ایران به نقل از ایسنا،این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه ۴۰درصد ذرت شهریورماه تامین شده ولی هنوز به دست مرغداران نرسیده است، گفت: وعده داده اند که در این روزها همه ذرت مورد نیاز واحدهای تولیدی تامین شود. اگر این اتفاق نیفتد قیمت هرکیلو ذرت در بازار به ۸۰۰۰ تومان هم خواهد رسید.

  • چهارشنبه، 7 مهر 1400 - 12:19

نظر شما

نظر شما