کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیتصمیم گیری درباره تخصیص ارز به واردات نهاده های دامی تا پایان مهر
تصمیم گیری درباره تخصیص ارز به واردات نهاده های دامی تا پایان مهر

عباسی معروفان نیاز روزانه نهاده دامی کشور را ۴۴ هزار تن اعلام کرد و گفت: تا پایان‌ مهر درباره تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده های دامی تصمیم گیری می شود.
حسن عباسی معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره آخرین وضعیت توزیع نهاده دامی در سامانه بازارگاه اظهار کرد: بنابر آخرین آمار، از ابتدای سال تاکنون، حدود ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تن نهاده در سامانه بازارگاه عرضه شده که از این میزان بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن ذرت، یک هزار و ۶۰۰ تن جو و مابقی به کنجاله سویا اختصاص دارد.

عدم تخصیص ارز به نهاده دامی طی ۲ ماه و نیم گذشته
عباسی معروفان با بیان اینکه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ذرت، جو، کنجاله سویا و دانه سویا در بنادر و کشتی ها وجود دارد، گفت: هم اکنون منتظر تخصیص و تامین ارز از سوی بانک مرکزی هستیم.
سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت بازرگانی وزارت جهاد با اشاره به ثبت سفارش ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تن نهاده دامی بیان کرد: واردات و ترخیص کالا از بنادر نیازمند تامین و تخصیص ارز است که تاخیر در تخصیص ارز، بازار را متلاطم می کند.
او از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی و سایر کالاها تا پایان‌ مهر خبر داد و گفت: پایان مهر برای تخصیص ارز به واردات نهاده دامی و سایر کالاها مجدد تصمیم گیری می شود.
این مقام مسئول با اشاره به تاثیر حذف ارز ترجیحی نهاده دامی بر قیمت محصولات بیان کرد: با حذف ارز ترجیحی، حداقل ۵۰ درصد قیمت محصولات پروتئینی افزایش می یابد که با این وجود دولت باید یارانه به دهک های محروم جامعه دهد و به عبارت دیگر کالای مورد نیازشان را تامین کند. هر چند طی یک سال و نیم اخیر به عنوان دست اندرکاران بخش کشاورزی مکاتباتی مبنی بر حذف ارز ترجیحی به دلیل مسائل نظارتی داشتیم.
دان و جوجه ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،او در پایان تصریح کرد: طی ۲ ماه و نیم گذشته بانک‌مرکزی تامین ارز مورد نیاز را انجام نداده است که با طولانی شدن روند تخصیص ارز، تامین کالا به ویژه نهاده دامی دچار مشکل می شود که امیدواریم هرچه سریع تر این بحران مرتفع شود، کما اینکه مشکلات حمل و نقل در گذشته منجر به رسوب کالا در بنادر شده بود که هم اکنون با افزایش ۲ برابری تعداد کامیون ها، کالاها حمل شده است.

  • شنبه، ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵

نظر شما

نظر شما