کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیقیمت جوجه یکروزه در بازار ۸ هزار تومان است
قیمت جوجه یکروزه در بازار ۸ هزار تومان است

نایب رئیس انجمن‌ مرغداران گوشتی نرخ کنونی هر قطعه جوجه یکروزه را ۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هر قطعه جوجه یکروزه با ۲ برابر نرخ مصوب عرضه می شود.
حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن‌ صنفی مرغداران گوشتی از افزایش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: هم اکنون هر قطعه جوجه یکروزه با نرخ ۸ هزار تومان در بازار توزیع می شود که قیمت آن ۲ برابر نرخ مصوب است.
وی افزود: در حال حاضر اکثر واحدهای مرغداری با نرخ مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان مرغ تولیدی را عرضه می کنند یا برخی واحدها حداکثر هزار تومان بالاتر توزیع می کنند که با این وجود مرغ گرم بیش از ۲۷ هزار تومان نباید بدست مصرف کننده برسد.
اسداله نژاد کمبود نظارت را علت اصلی گرانی مرغ را در بازار اعلام کرد و گفت: وزارت صمت به وظایف خود بدرستی عمل نمی کند.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: مرغداران ۲ دوره تولید را بدون سهمیه دولتی سپری کردند که امیدواریم با روی کار آمدن مدیران جدید، چالش فعلی برطرف شود.
وی با اشاره به اینکه بازار نهاده های دامی‌تعریفی ندارد، بیان کرد: مرغدارانی که در دوره جدید جوجه ریزی کرده اند، به رغم واریز پول نهاده بدستشان نرسیده، همچنین طی ۱۶ روز اخیر سامانه بازارگاه سهمیه ای برای مرغداران در نظر نگرفته است که تمامی این عوامل چالش هایی برای مرغداران بواسطه خرید نهاده از بازار آزاد ایجاد کرده است.
این مقام مسئول قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم را ۳۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: علی رغم‌ افزایش هزینه های تولید، اصلاح قیمت صورت نگرفته است که با این وجود مرغداران کماکان با نرخ ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه می کنند که امیدواریم سیاست گذاری دولت بعد به گونه ای باشد که سودجویی در بحث مرغ به حداقل برسد.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: تازمانیکه نظارتی بر بازار صورت نگیرد، باز هم با اصلاح قیمت مصوب انحراف در توزیع صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه وجود ندارد، بیان کرد: آمارها نشان می دهد که در خرداد ۱۱۳ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته که با این وجود کمبودی در سطح عرضه نداریم.
این مقام‌مسئول با اشاره به اینکه عرضه روزانه ۶ هزار و ۲۰۰ تن مرغ در سطح کشور نیاز بازار را پوشش می دهد، افزود: آمارها نیاز به راست آزمایی دارد چرا که در صورت صحت آمار، انحرافاتی در بازار رخ می دهد که باید مورد بررسی قرار گیرد.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه گرانی مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد، بیان کرد: مشکلات بازار مرغ مربوط به توزیع است، حال عرضه با نرخ ۴۰ هزار تومان ارتباطی به مرغداران ندارد.
به گفته وی، سازوکار تعریف شده مرغداران نمی توانند خارج از شبکه اقدام به عرضه مرغ می کنند، در حالیکه نبود نظارت کافی منجر به انحراف در توزیع و دلال بازی‌ در این حوزه شده است که ابن موضوع بر گرانی دامن می زند.
دان و جوجه ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی در پایان با بیان اینکه نظارت دقیقی از کشتارگاه به بعد تا خرده فروشی بر بازار وجود ندارد، گفت: نبود نظارت بر سیستم توزیع منجر به عرضه وسیع مرغ در قالب بسته بندی و قطعه بندی با قیمت‌های عجیب در بازار شده است.

  • دوشنبه، ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱

نظر شما

نظر شما