کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیگرمای شدید و قطع برق بر تولید مرغ سایه انداخت/ جبران کاهش تولید با عرضه مرغ منجمد!!
گرمای شدید و قطع برق بر تولید مرغ سایه انداخت/ جبران کاهش تولید با عرضه مرغ منجمد!!

مشاور اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به تبعات گرمای شدید و قطع برق بر تولید مرغ، گفت:برای جبران کاهش تولید، از حدود هفت روز قبل توزیع روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن مرغ منجمد آغاز شده است.
محمدعلی کمالی درباره دلایل کمبود نسبی مرغ در بازار طی روزهای اخیر، گفت: بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم نشان می‌دهد میزان ورود مرغ به تهران کاهش نیافته است.
وی با بیان اینکه مرغ تهران از استان‌های گلستان، مازندران، گیلان و سمنان تأمین می‌شود، افزود: از حدود هفت روز قبل نیز شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به توزیع روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن مرغ منجمد در تهران کرده است.
کمالی با اشاره به دلایل کمبود مرغ در تهران افزود: گرمای شدید هوا باعث شده تخلیه مرغ زنده به منظور جلوگیری از تلف شدن آنها، به بعدازظهر هر روز موکول شود و به همین دلیل مرغ‌ها دیرتر از موعد مقرر به کشتارگاه‌های تهران می رسند.
وی ادامه داد: اگر در کشتارگاه برق نرفته باشد، کشتار آغاز می‌شود ضمن اینکه در روال عادی، کشتار مرغ‌ها شب انجام می‌گرفت و گوشت آن صبح وارد میدان بهمن، پیروزی و… می‌شد اما در حال حاضر این روند با تأخیر انجام می‌شود به عنوان مثال اگر قبلاً گوشت مرغ ساعت شش صبح وارد میدان بهمن می‌شد الان این اتفاق در ساعت یازده صبح می‌افتد.
کمالی تصریح کرد: همین مساله موجب شده شائبه کمبود مرغ ایجاد شود و برخی تصور کنند که با کمبود جوجه‌ریزی و تولید مواجه هستیم در حالی که اینگونه نیست.
وی به تبعات گرمای شدید هوا و قطع برق بر زنجیره تولید مرغ اشاره کرد و با بیان اینکه گرمای هوا منجر به کاهش وزن گیری مرغ‌ها می‌شود، افزود: بخاطر گرمای شدید در استان‌هایی مانند خوزستان، جوجه‌ریزی کاهش یافته است ضمن اینکه گرما و قطع برق در مرغداری‌ها منجر به تلفات در گله‌های مرغ هم می‌شود.
کمالی با اشاره به اینکه مجموع این عوامل منجر به نوساناتی در میزان تولید شده است، گفت: به همین دلیل دولت برای اینکه افت تولید مرغ تازه را جبران کند، اقدام به توزیع مرغ منجمد در بازار کرده است.
دان و جوجه ایران به نقل از مهر،وی تاکید کرد: مشکل مهم دیگر نیز عدم نظارت بر روند توزیع مرغ از میدان بهمن تا مراکز خرده فروشی است به طوری که برخی از خرده فروشی‌ها، مرغ را از شبکه توزیع خارج می‌کنند و آن را با نرخ بیشتر در بازار آزاد به فروش می‌رسانند، که در این زمینه نیز باید دستگاه‌های نظارتی هوشمندانه‌تر عمل کنند.

  • سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰

نظر شما

نظر شما