کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیدولت خوراک دولتی به دامداران نمی‌دهد/ دام آبستن هم روانه کشتارگاه می‌شود !
دولت خوراک دولتی به دامداران نمی‌دهد/ دام آبستن هم روانه کشتارگاه می‌شود !

رئیس اتحادیه سراسری مرکزی دامداران گفت: دولت خوراک دولتی به دامداران نمی‌دهد و آنها به چند برابر قیمت از بازار آزاد خریداری می کنند، سایر نهاده‌ها هم به شدت گران شده و هزینه تولید را بالا برده است و نمی‌توانند با این و ضع تولید کنند.
فرهاد اکبری رئیس اتحادیه سراسری مرکزی دامداران در پاسخ به اینکه برخی دامداران اعتراضاتی را مطرح کرده‌اند، چه مشکلاتی دارند و خواسته‌شان چیست؟ گفت: همه نهاده‌ها گران شده از 5 ماه پیش همه اقلام مصرفی خوراک دام و لبنیات افزایش پیدا کرده، اما قیمت شیرخام را افزایش نداده‌اند و تولید برای دامدار به صرفه نیست.
وی افزود: نمی‌دانم چرا دولت روحانی این طور است و واقعیت را نمی‌پذیرد، درحالی که همه نهاده‌ها گران شده، مگر امکان پذیر است که تولید ادامه یابد، قیمت سبوس را از 1400 تومان به 5000 تومان رسانده‌اند، سایر خوراک دام نیز افزایش یافته و مسئولان فکر می‌کنند، علوفه مورد نیاز دامدار از بیابان به دست می‌آید، در حالی که برای همه آنها پول چند برابر پرداخت می‌شود.

دامداران دام آبستن را به کشتارگاه می‌فرستند
اکبری ادامه داد: به خاطر افزایش هزینه‌ها،‌کار به جایی رسیده که دامداران دام آبستن را به کشتارگاهها می‌فرستند و مجبورند. چون نمی توانند شکم دام را سیر کنند 100 گاو اگر داشته باشی، باید 400 میلیون در ماه باید برای خوراکش هزینه کنید.
رئیس اتحادیه سراسری مرکزی دامداران با بیان اینکه نرخ همه خوراک به تازگی افزایش یافته، گفت: هر سال کاه و کلش را کیلویی 600 تومان و پارسال 1200 تومان خریدیم و امسال در فصل کلش پیشاپیش پول می‌دادیم و به نرخ 2500 تومان هم نمی‌توانستیم تهیه کنیم و حتی قیمت به کیلویی 4000 تومان هم رسید.
وی ادامه داد: قیمت جو به کیلویی 8 هزار تومان رسیده است، اگر دام یک ساعت خوراکش دیر شود، آنقدر سر و صدا می‌کند که هیچ کس آنجا نمی تواند بماند، یک دامدار 700 راس دام خود را دو ساله فروخته بدون اینکه پولی بگیرد.
اکبری افزود: یونجه سیلو کیلویی 2500 تومان خریداری می‌کنیم. کلش را از دزفول یک تریلی توانستم بیاورم، کیلویی 2800 تومان، ولی الان 4000 تومان هم پیدا نمی‌شود.

خواسته دامداران چیست؟
اکبری در پاسخ به اینکه خواسته دامداران چیست؟ گفت: تولیدات دامدار کارشناسی شود و به ازای قیمت تمام شده برای گوشت و شیر قیمت تعیین شود، حتی آنها دنبال سود نیز نیستند.
وی در پاسخ به اینکه پاسخ دولت چیست؟ گفت: دولت فعلا قصدی به افزایش قیمت شیر دامدار ندارد، در حالی که قیمت لبنیات افزایش یافته است.
اکبری درپاسخ به اینکه قیمت تمام شده شیرخام چقدر است؟ گفت: اگر خوراک دام به قیمت دولتی باشد همان 6400 تومان است، اما دامداران دسترسی به نهاده دولتی ندارند و با نهاده آزاد کیلویی قیمت تمام شده شیرخام 12 هزار تومان می‌شود.
وی افزود: روغن 20 لیتری دستگاه شیردوش در یک ماه 200 هزار تومان افزایش یافت، قیمت دارو و دستمزد کارگر و مکمل و غیره هم همین طور روزانه افزایش می‌یابد، مکمل 6 هزار تومانی شده 18 هزار تومان شده است.
وی گفت: با این هزینه های سرسام آوری که وجود دارد، شیرخام بستگی به چربی شیر به قیمت 4800 تا 5500 تومان به فروش می‌رسد.

دامدار 70 درصد نیاز خوراک دامداری را از بازار آزاد می خرد
اکبری رئیس اتحادیه سراسری مرکزی دامداران در پاسخ به این سوال که آیا خوراک دام دولتی از بازارگاه نمی توانید تامین کنید؟ نه خیر، در بهترین حا لت دامدار سنتی 30 تا 40 درصد می تواند خوراک به نرخ دولتی خریداری کند و بقیه را از بازار آزاد تهیه می‌کند.
دان و جوجه ایران به نقل از فارس،وی ادامه داد: دولت تصدی گری، نظارت و توزیع نهاده را خودش به دست گرفته که این سیاست اشتباهی است و به همین دلیل نهاده وارداتی با ارز 4200 تومانی به جای توزیع در بازارگاه از بازار آزاد سر در می‌آورد.

  • یکشنبه، 6 تیر 1400 - 18:49

نظر شما

نظر شما