کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیمصوبه هیئت وزیران صوری بود؛ به جای خصوصی سازی سهم دولت از واردات نهاده ها افزایش یافت !
مصوبه هیئت وزیران صوری بود؛ به جای خصوصی سازی سهم دولت از واردات نهاده ها افزایش یافت !

درحالی که بر اساس ابلاغیه دولت باید مسئولیت های اجرایی شرکت پشتیبانی امور دام به بخش خصوصی واگذار شود اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران از افزایش سهم دولت به ۵۰ درصد در واردات نهاده های دامی خبر داده است.
سید جلال طیبا عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران اظهار کرد: دولت شعار می دهد که خواستار ورود بخش خصوصی در کارزار تجارت است ولی با تصمیماتی که اتخاذ و مصوباتی که صادر می کنند خلاف گفته های خود عمل می نماید.
وی با اشاره به افزایش چشمگیر سهم شرکتهای دولتی از واردات نهاده های دام و طیور به کشور افزود: در سال 95 تنها 5 درصد واردات کالاهای اساسی در حوزه نهاده ها نظیر جو، ذرت و کنجاله توسط شرکت پشتیبانی دام انجام شد اما این رقم در طی سالهای اخیر افزایش پیدا کرده و در دو ماهه نخست امسال سهم این شرکت از واردات نهاده های دامی به بالای 50 درصد رسیده است.
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با بیان اینکه افزایش سهم شرکتهای دولتی از واردات کالاهای اساسی زنگ خطری برای بخش خصوصی محسوب می شود، اظهار کرد: تداوم این روند موجب می شود تا در آینده نه چندان دور با پدیده خروج فعالان اقتصادی بخش خصوصی از این حوزه مواجه شویم و بدون تردید برای جایگزین کردن این افراد در حوزه تامین کالاهای اساسی با مشکلات متعددی روبرو خواهیم شد.
وی تصریح کرد: مقرر شده بود تا شرکت پشتیبانی امور دام صرفاً در ذخایر استراتژیک فعالیت نماید، درصورتیکه امروز شاهد دخالت این شرکت در واردات نهاده های دامی هستیم.
طیبا طیبا با اشاره به مشکلاتی که بر سر راه بخش خصوصی جهت دریافت ارز وجود دارد، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی برای تامین ارز ابتدا باید محصول خود را وارد بازار کند و سپس در صف تخصیص قرار گیرد اما این روند برای شرکت پشتیبانی امور دام وجود ندارد.
وی با بیان اینکه سیاست بانک مرکزی برای تامین ارزواردکنندگان بصورت اعتباری است تصریح کرد: این عملکرد صرفاً برای تجار بخش خصوصی بوده و مشمول بخش دولتی نیست بنابراین اتخاذ این رویه باعث خسارت فراوان به فعالان در این بخش می شود.

ابلاغیه دولت برای واگذاری مسئولیت های پشتیبانی امور دام به بخش خصوصی روی زمین ماند
بنابراین گزارش درحالی که صدای بخش خصوصی از نقش دولت در واردات نهاده های دامی بلند است که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور چندی پیش با ابلاغ تصمیم هیئت وزیران اعلام کرد که وظایف شرکت پشتیبانی امور دام به بخش خصوصی وارگذار می شود و مسئولیت‌های نظارتی این شرکت به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می‌شود.
دان و جوجه ایران به نقل از تسنیم،باتوجه به اینکه مدت زمان زیادی از عمر دولت باقی نمانده است به نظر نمی رسد این ابلاغیه به مرحله اجرایی برسد کما آنکه هیچ گونه تحرکی در این ارتباط از سوی شرکت پشتیبانی امور دام صورت نگرفته است و حتی در مناقصات بین المللی برای خرید نهاده های دامی شرکت کرده است.

  • چهارشنبه، 29 اردیبهشت 1400 - 12:25

نظر شما

نظر شما