کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیسهم دولت از واردات کالاهای اساسی به ۵۰ درصد افزایش یافت!
سهم دولت از واردات کالاهای اساسی به ۵۰ درصد افزایش یافت!

واردکنندگان نهاده‌های دامی در نامه‌ای به رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام کردند که سهم دولت از تأمین کالاهای اساسی به ۵۰ درصد افزایش یافته است.
اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در نامه‌ای به مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: دستگاه‌های دولتی با استفاده از شرایط تحریم و با توجیه تأمین ذخایر استراتژیک، مبادرت به واردات وسیع کالای اساسی کرده اند و همین امر موجب شده تا سهم دولت از تأمین کالاهای اساسی به ۵۰ درصد افزایش یابد.
در متن این نامه آمده است:
به استحضار می‌رساند، که طی یکسال گذشته حجم واردات کالای اساسی توسط شرکت‌های دولتی به حدود پنجاه درصد افزایش یافته است و هم اکنون حدود نیمی از کالاهای اساسی کشور توسط دولت به کشور وارد می‌شود که این روند با رویه‌های اعمالی دستگاه‌های دولتی رو به افزایش است.
بر طبق تبصره ۳ بند ب ماده ۳ قانون اصل ۴۴، دولت موظف است صرفاً در حد مقابله با بحران نسبت به تأمین کالای اساسی برای مدت معین تمهیدات لازم را بیندیشد. تأکیدات مسئولان عالی رتبه کشور و صاحبنظران طی سال‌های گذشته نیز بر جلوگیری از دولتی شدن اقتصاد (بالاخص در بخش خدمات) بوده است.
معهذا دستگاه‌های دولتی با استفاده از شرایط تحریم و با توجیه تأمین ذخایر استراتژیک، مبادرت به واردات وسیع کالای اساسی نموده اند که این حجم واردات بسیار بیشتر از مقادیر تعریف شده برای ذخایر استراتژیک می‌باشد و عجیب‌تر آنکه دولت محترم، تأمین ذخایر را صرفاً از طریق واردات شرکت‌های دولتی مباشرتاً می‌داند و تمایلی به خرید محمولات وارداتی بخش خصوصی در گمرکات به صورت ریالی ندارند.
این در حالی است که طی یکسال و نیم گذشته تمامی محمولات بخش خصوصی پس از ورود به گمرک، الزاماً باید از طریق سیستم بازار گاه و با قیمت‌های مصوب به مشتریان تعیین شده توسط وزارت جهاد کشاورزی عرضه گردد و بدین ترتیب اساساً ذخایر استراتژیک با تعاریف گذشته، تغییر کرده است.
پر واضح است که این حجم واردات توسط شرکت‌های دولتی با امتیازات ویژه توسط وزارتخانه‌های مربوطه صورت می‌گیرد و این امتیازات حتی تا بارگیری کامیون‌ها در بنادر برای شرکت‌های دولتی ادامه می‌یابد که این امر نیز مخالف صریح ماده ۵۲ همان قانون است.
جنابعالی استحضار دارید که تصدی گری دولت در واردات کالا، نه تنها به منافع بخش خصوصی آسیب وارد می‌سازد، بلکه با هزینه‌های سر بار بیشتر و ناکارآمدی مدیریتی همراه است.
لذا از آن مقام محترم مجدانه در خواست می‌گردد تا به فوریت دستور اقدامات لازم در خصوص الزام دولت به تغییر رویه‌های جاری و حفظ منافع مشروع بخش خصوصی را صادر فرمایند.

 

مهر

  • چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 - 11:58

نظر شما

نظر شما