کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیمشکل کمبود جوجه یکروزه در بازار هنوز ادامه دارد /قیمت جوجه در تابستان ارزان می شود!
مشکل کمبود جوجه یکروزه در بازار هنوز ادامه دارد /قیمت جوجه در تابستان ارزان می شود!

اسداله نژاد گفت: علی رغم عرضه جوجه یکروزه با نرخ ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، همچنان مرغداران با مشکل کمبود در تامین جوجه مورد نیازشان روبرو هستند.
حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان و مرغ گرم در خرده فروشی ها ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.
وی با اشاره به اینکه کمبودی در تامین نهاده های دامی وجود ندارد، افزود: در حال حاضر تامین نهاده دامی از طریق سامانه بازارگاه در حال انجام است و تنها با تاخیر بدست مرغداران می رسد.
اسداله نژاد از افزایش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: مرغداران در تامین جوجه با قیمت بیش از ۷ تا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان هم با مشکلاتی روبرو هستند که این موضوع در کنار افزایش هزینه های حمل و نقل و نرخ مصوب ذرت و کنجاله بر قیمت تمام شده تولید تاثیر گذاشته است که با این وجود در قیمت فروش باید لحاظ شود.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: دولت باید به گونه ای برنامه ریزی کند که قیمت مولفه ها افزایش نیابد و در صورت گرانی بر نرخ تمام شده تولید باید لحاظ شود تا آرامش بازار استمرار یابد.
این مقام مسئول افزود: گرچه توزیع کنندگان قیمت مصوب جوجه را در فاکتور لحاظ می کنند، اما در واقعیت تمامی واحدها بالاتر از قیمت مصوب می خرند که دستگاه های مسئول نیازی به ارائه فاکتور ندارند و این موضوع تنها بهانه ای برای عدم برخورد با متخلفان است که دستگاه های نظارتی تنها با مرغداران برخورد می کنند و به سایر حلقه ها کاری ندارند.
ابن‌مقام‌مسئول واکنش به اظهارات مسئولان مبنی بر اعمال افزایش قیمت نهاده های دامی بر نرخ مصوب مرغ بیان کرد: این اظهارات به هیچ عنوان قابل قبول نیست و نوعی فرار رو به جلو است که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی انجام می دهند چرا که در مقطعی هم که قیمت ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شد، نرخ تمام شده مرغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تا ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان بود.

جوجه یک روزه در تابستان ارزان می شود
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: طی ماه‌های تیر، مرداد و شهریور تولید جوجه افزایش و قیمت آن به شدت افت می‌کند.
ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۲۱ هزار تومان است که با نرخ مصوب قبلی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان فاصله دارد.
او افزود: با توجه به افزایش ۱۵ درصدی قیمت مصوب ذرت و کنجاله سویا و افزایش ۳۱ درصدی حمل و نقل، قیمت تمام شده ۷ هزار تومان از نرخ کنونی تخم مرغ بالاتر است.
نبی پور ادامه داد: روزانه ۲ هزار و ۷۰۰ تن تخم مرغ تولید می‌شود که مرغداران در فروش هر کیلو محصول ۷ هزار تومان زیان می‌کنند که با این وجود مجموع زیان مرغداران رقم چشمگیری است.
این مقام مسئول کاهش مصرف تخم مرغ در فصل گرما و ماه رمضان را یکی از دلایل افت قیمت محصول در بازار اعلام کرد و گفت: علی رغم آنکه طی یک ماه اخیر ۲ هزار و ۶۰۰ تن تخم مرغ صادر شد، اما در روند قیمت‌ها تغییری ایجاد نکرده است.
او تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ تن اعلام کرد و افزود: با احتساب سرانه مصرف ۱۱ کیلو تخم مرغ در سال، روزانه حداقل ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن از میزان تولید مازاد است که با توجه به اخذ تعرفه ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی امکان صادرات هم وجود ندارد.
نبی پور درباره آخرین وضعیت تامین نهاده‌های دامی بیان کرد: بعد از گذشت ۵۰ تا ۶۰ روز، ذرت و کنجاله سویا از سامانه بازارگاه توزیع می‌شود، هر چند قیمت مصوب ذرت از یک هزار و ۷۰۰ به یک هزار و ۹۰۰ تومان و کنجاله از ۳ هزار و ۲۰۰ به ۳ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش یافته است.
دان و جوجه ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،او با اشاره به نابسامانی‌های بازار جوجه یک روزه گفت: جوجه یک روزه تخم گذار در بازار با نرخ ۱۵ هزار تومان عرضه می‌شود، در حالی که قیمت مصوب آن ۸ هزار تومان است که این موضوع در افزایش هزینه‌های تولید تاثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال طی ماه‌های تیر، مرداد و شهریور تولید جوجه افزایش و قیمت آن به شدت افت می‌کند که این امر خسارات جدی به تولیدکنندگان وارد می‌کند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در پایان با انتقاد از بی توجهی مسئولان به خرید تضمینی تخم مرغ تصریح کرد: مرغداران و تشکل‌ها از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت باید شکایت کنند که چرا در مواقعی که قیمت بالاست، اقدام به خرید با نرخ مصوب می‌کنند و در مواقعی که قیمت کاهش می‌یابد، حاضر به خرید از مرغدار نیستند.

  • یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 - 11:48

نظر شما

نظر شما