کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیمجلس: ۳میلیون تُن نهاده دامی در بنادر دپو شده است!
مجلس: ۳میلیون تُن نهاده دامی در بنادر دپو شده است!

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در حال حاضر بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده دامی در بنادر کشور دپو شده اند.
رادیو گفتگو: حجت الاسلام نقدعلی گفت: بحث نهاده‌ها و تولیدات دامی به ویژه گوشت سفید و قرمز در ماه‌های اخیر با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بود که البته کمیسیون کشاورزی از آغاز پیگیری این موضوع بود و پیش بینی التهاب بازار را هم می‌کرد.
وی با اشاره به بازدید مجلس از بندر و میزان نهاده‌های ترخیصی گفت: متأسفانه سو تدبیرها کار را به جایی رساند که نهاده‌های دامی با قیمت مصوب به دست مصرف کننده نرسید و از طرفی قیمت گوشت و مرغ هم به شدت بالا رفت.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهارکرد: شاید بیشترین جلسات کمیسیون با مقامات وزارت صمت و کشاورزی در ماه‌های اخیر با اولویت دهی به همین موضوع بوده است.
وی با بیان اینکه وضعیت و کیفیت توزیع نهاده‌ها نسبت به ماه‌های گذشته تا حدودی بهتر شده است، گفت: اگرچه التهاب بازار نهاده‌ها کمتر شد اما مشکل اصلی ما این است که ما برای تأمین خوراک دام وابسته به واردات هستیم و حدود ۸۰ درصد خوراک دام از خارج وارد کشور می‌شود و هنوز هم تدبیری در این زمینه نشده است.
حجت الاسلام نقدعلی اضافه کرد: علاوه بر مشکل واردات، متأسفانه نحوه توزیع نهاده‌ها و تخصیص ارز به واردات آن نیز اسباب فساد و رانت را فراهم کرده است.
این نماینده مجلس همچنین عنوان کرد: در حال حاضر بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده دامی در بنادر کشور دپو شده اند.
وی با بیان اینکه اقتصاد دستوری بدترین نوع اقتصاد است چراکه بازار تابع دستور نیست، گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی هم از نمونه‌های همین اقتصاد دستوری و فسادزاست.
حجت الاسلام نقدعلی اظهارکرد: ما در یک ضرب و تقسیم ساده به این نتیجه رسیدیم که اگر نهاده‌های دامی با ارز ۲۵ هزار تومانی هم وارد کشور می‌شد الان گوشت قرمز و سفید خیلی ارزان‌تر به دست مصرف کننده می‌رسید.
وی با بیان اینکه در حال حاضر صد درصد نهادهای مرغداری‌های گوشتی و ۵۰ درصد نهاده مورد نیازی گاوداری‌ها تأمین می‌شود، گفت: صنعت دامداری به محض اینکه دولت حمایتش را برمی دارد دچار مشکل می‌شود.

  • یکشنبه، 5 اردیبهشت 1400 - 12:49

نظر شما

نظر شما