کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیمرغداران نقشی در تعیین قیمت مرغ نداشته و ندارند
مرغداران نقشی در تعیین قیمت مرغ نداشته و ندارند

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: مرغدار نقشی در تعیین قیمت ندارد و سال‌های قبل که مرغ ارزان شده بود هم مرغدار حتی یک روز نتوانست قیمت را بالا ببرد.
عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه نرخ مصوب فعلی جوابگوی هزینه های تولید نیست، اظهار کرد: با توجه به آنالیز هزینه های تولید، قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده ۱۸ هزار تومان و مرغ گرم ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان است که انتظار می رود ستاد تنظیم بازار هر چه سریع تر با اعلام قیمت واقعی به التهابات بازار و ایجاد صف های طولانی پایان دهد.
وی در واکنش به اذعان برخی مسئولان مبنی بر ثبات قیمت مصوب تا ماه مبارک رمضان افزود: با وجود افزایش قیمت تمامی مولفه های تولید بعد از اعلام نرخ مصوب ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان، نرخ مصوب ذرت و کنجاله افزایش یافته است، از این رو انتظار می رود هرچه سریع تر قیمت واقعی اعلام شود یا آیتم های تولید به نرخ ۴ ماه قبل بازگردد چرا که مرغدار تنها بدنبال افزایش قیمت کالا نیست.
حجت با بیان اینکه مرغدار نقشی در تعیین قیمت ندارد، گفت: در طول سالیان گذشته که قیمت مرغ پایین بوده، مرغدار نتوانسته حتی یک روز قیمت را بالا برد و به عبارتی مرغدار در تعیین قیمت نقشی ندارد و تنها شرایط بازار تعیین کننده قیمت است‌.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی مرغ توجیه اقتصادی ندارد، بیان کرد: در شرایط فعلی که تولید مرغ در حال انجام است و کمبودی در عرضه وجود ندارد، صف های طولانی خرید مرغ بیانگر مشکلات توزیع و عدم اعلام نرخ منطقی و اقتصادی کالاست.
دان و جوجه ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،وی در واکنش به عرضه مرغ با نرخ های بالا در بازار گفت: عرضه با نرخ های های ۳۵، ۳۶ و حتی ۴۰ هزار تومان هیچگاه سودش بدست تولیدکننده نمی رسد و عرضه با نرخ های غیرمنطقی واسطه گری در بازار را نشان می دهد که برخی افراد برای عرضه مرغ با نرخ های گزاف و کسب سودهای غیرمنطقی اقدام به قطعه بندی و فروش با نرخ های دلخواه در بازار می کنند.
حجت درباره آخرین وضعیت تخصیص نهاده دامی افزود: براساس مبنای ۴۵ روز نگه داری مرغ در سالن ۱۰۰ درصد ذرت و کنجاله در اختیار مرغدار قرار می گیرد، اما در واقعیت ۲۰ درصد از بازار آزاد تامین‌ می شود چرا که مرغدار به سبب کاهش کیفیت نهاده، واکسن و دارو و عدم رسیدن مرغ به وزن ایده آل، مجبور است که ۵۵ روز مرغ خود را در سالن نگه داری کند.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان تصریح کرد: با وجود کاهش کیفیت نهاده با استاندارد و دریافت کرایه پشت بارنامه و همچنین افزایش سایر مولفه های تولید، انتظار می رود که ستاد تنظیم بازار واقعیت ها را در اعلام نرخ مصوب در نظر بگیرد.

  • شنبه، 7 فروردین 1400 - 12:29

نظر شما

نظر شما