کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیاحتمال ایجاد بحران در بازار نوروزی مرغ / مرغداری‌های کشور دان ندارند !
احتمال ایجاد بحران در بازار نوروزی مرغ / مرغداری‌های کشور دان ندارند !

مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور گفت به شدت نگران ایجاد بحران در مرغداری‌ها به دلیل عدم تامین به موقع نهاده‌های دامی هستیم.
وی ادامه داد برای تامین بازار نوروز وزارت جهاد کشاورزی و صمت به مرغداران دستور افزایش جوجه ریزی تا 130 میلیون قطعه دادند، اما حالا واردکنندگان از عدم تخصیص ارز برای تامین به موقع نهاده‌های دامی و تاخیر 20 روز تا 10 ماهه برای تحویل خبر می‌دهند.
محمدعلی کمالی سروستانی در گفت‌وگو ایلنا درباره آخرین وضعیت تولید و بازار مرغ در روزهای پایانی سال گفت: بر اساس آنچه تصمیم و دستور وزارت جهاد کشاورزی و صمت بود مرغداران ما 130 میلیون قطعه جوجه ریزی برای تامین بازار نوروز انجام دادند.
وی ادامه داد: برای تنظیم بازار نوروز علاوه بر افزایش جوجه ریزی وزارتخانه‌های مذکور تصمیم گرفتند، سهمیه نهاده‌های دامی ذرت و کنجاله سویا دولتی مرغداران در سامانه بازرگاه از 4 کیلوگرم به 4.908 کیلوگرم و دوره پرورش از 40 به 45 روز افزایش دهند.
به گفته کمالی سروستانی؛ این تصمیمات قاعدتا باید به افزایش تولید و حجم عرضه مرغ به بازار منتج شود، اما مشکل جدی در تامین نهاده‌های دامی به وجود آمده است که بدون شک موجب بحران در بازار مرغ ایام نوروز خواهد شد.
وی این مشکل را عدم تامین نهاده‌های دامی از سوی واردکنندگان و تامین کنندگان عنوان کرد.
کمالی سروستانی افزود: به رغم آنکه در سامانه بازرگاه به مرغدارانی که برای تامین بازار ایام نوروز جوجه ریزی کردند سهمیه نهاده اعلام شده، اما واردکنندگان نهاده‌های دامی به بهانه عدم تخصیص ارز از تحویل آن‌ها سر باز می‌زنند.
وی تصریح کرد: واردکنندگان نهاده‌های دام به مرغداران اعلام کرده‌اند که اگر ارز به آن تخصص داده نشود نهاده‌ها را 20 روز تا یک ماه آینده تحویل می‌دهند.
کمالی سروستانی تاکید کرد: اعلام تاخیر در تحویل به موقع نهاده‌های دامی در حالی که مرغداری‌های کشور به دستور وزارت جهاد کشاورزی و صمت مملو از جوجه هستند، به معنی کمبود نهاده در بازار، گرانی و تلف شدن تعداد قابل توجهی از جوجه‌هاست.
وی زمان تصمیم برای حل این مشکل و تخیص ارز برای نهاده‌های دامی را همین امروز دانست.
دان و جوجه ایران به نقل از ایلنا،کمالی سروستانی از بانک مرکزی و وزارت صمت خواست بهانه عدم تخصیص ارز را از واردکنندگان بگیرند چراکه از دست دادن حتی یک روز در شرایطی که مرغداری‌های کشور مملول از جوجه هستند می‌تواند بحران را نزدیک‌تر کند.
مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور تاکید کرد: در صورت عدم تامین به موقع نهاده‌های دامی برای مرغداران قیمت مرغ در نوروز رکورد جدیدی خواهد زد.
وی همچنین با انتقاد از قیمت مصوب مرغ، اظهار کرد: قیمت مصوب نهاده‌های دامی و همچنین هزینه حمل و نقل افزایش داشته و هر روز مرغداران با مشکلی جدیدی روبه رو می‌شوند، اما قیمت مصوب مرغ تغییر نکرده و این موضوع تهدیدی برای امنیت تولید است.
کمالی سروستانی ادامه داد: اگر میزان سهمیه جدید در نظر گرفته شده به مرغداران تعلق بگیرد هر کیلوگرم مرغ با در نظر گرفتن سود تولیدکننده 15 هزار و 500 تومان تمام می‌شود.
وی قیمت منطقی مرغ گرم برای مصرف کننده با توجه به هزینه تمام شده مذکور را 23 هزار تومان عنوان کرد.

  • شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶

نظر شما

نظر شما