کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیسامانه بازارگاه مشکلات مرغداران و دامداران را تشدید کرده است !
سامانه بازارگاه مشکلات مرغداران و دامداران را تشدید کرده است !

مدیر عامل شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی گفت: سامانه بازارگاه با ساختار فعلی مشکلات مرغداران و دامداران را تشدید کرده است.
امین شالچیان مدیر عامل شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی با تاکید بر اینکه دولت بر بازار نهاده‌ها و کالا‌های اساسی باید مدیریت کند، اظهار کرد: مدیریت بازار نهاده و کالا‌های اساسی توسط بخش تولید باید اجرا شود چرا که طی سال‌های اخیر بار‌ها اثبات شده که دولت مجری خوبی نیست و تنها باید نظارت کند.
او با انتقاد از این مسئله که دولت مجری خوبی برای بازار نهاده‌های دامی نیست، افزود: دولت در حوزه تنظیم بازار نهاده‌های دامی تنها باید نظارت کند و علی رغم آنکه در حوزه کلان کشور قرار بود تشکل و اتحادیه‌ها با قدمت ۵۰ تا ۶۰ سال به میدان بیایند، اما در عمل یک بازه وزارت صمت و یک بازه وزارت جهاد است، در حالی که حوزه اقتصاد را نمی‌توان به کارمندان دولت واگذار کرد که در ساختار چارچوب دولتی فعالیت می‌کنند.
شالچیان ادامه داد: اگر بخش خصوصی متولی تامین نهاده باشد، در ارزان‌ترین حالت خریداری و برای فصل‌های بعد ذخیره می‌کند.
این مقام مسئول با اشاره به ایرادات سامانه بازارگاه بیان کرد: بار‌ها اعلام کرده‌ایم که سامانه بازارگاه با ساختار فعلی جوابگو نیست چرا که مسئولان دولتی در فصل برداشت به علت کمبود ارز خرید نکردند که این امر به قیمت نابودی تولید تمام شد.
شالچیان با اشاره به اینکه تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان آسیب جدی به بخش تولید می‌زند، بیان کرد: بار‌ها اعلام کرده‌ایم که با تبدیل ارز ترجیحی به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان، به علت ۴ برابر شدن ارز، نقدینگی باید افزایش یابد که هم اکنون در سیستم بانکی تسهیلات با بهره ۱۸ و ۲۰ درصد پرداخت می‌شود، اما در بازار آزاد به ۵۰ تا ۶۰ درصد رسیده است که با وجود محدودیت‌های نقدینگی منابع بانکی، ساختار بانکی به حدی پیچیده است که افراد منابع بازار آزاد را ترجیح می‌دهند.
مدیر عامل شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی افزود: علی رغم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی طی سال‌های اخیر، اثرات آن در سفره خانوار دیده نشده است که با این وجود جای این سوال مطرح است که چرا منابع حاصل از ارز ۴۲۰۰ تومانی بر سر سفره خانوار نمی‌آید؟
او با بیان اینکه واردات کنجاله سویا با ارز آزاد با قیمت فعلی کنجاله در بازار یکی است، گفت: بنابر تصمیمات اتخاذ شده در بودجه سال آینده مبنی بر تغییر نرخ ارز انتظار می‌رود که ارز دولتی به طور کامل حذف شود چرا که ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی با آزاد اختلاف چندانی ندارد و تنها با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی با سیستم مدیریت دولتی، عملا ارز تلف می‌شود.
این مقام مسئول با اشاره به ایرادات سامانه بازارگاه بیان کرد: بار‌ها اعلام کرده ایم که سامانه بازارگاه با ساختار فعلی جوابگو نیست چرا که مسئولان دولتی در فصل برداشت به علت کمبود ارز خرید نکردند که این امر به قیمت نابودی تولید تمام شد.
دان و جوجه ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران؛مدیر عامل شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی افزود: علی رغم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی طی سال‌های اخیر، اثرات آن در سفره خانوار دیده نشده است که با این وجود جای این سوال مطرح است که چرا منابع حاصل از ارز ۴۲۰۰ تومانی بر سر سفره خانوار نمی‌آید؟
او در پایان با بیان اینکه واردات کنجاله سویا با ارز آزاد با قیمت فعلی کنجاله در بازار یکی است، گفت: واردات کنجاله با ارز آزاد با بازار آزاد تفاوتی ندارد، در حالی که با تغییر ارز ترجیحی به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان هم، قیمت‌ها تفاوت چندانی با بازار آزاد ندارند و با این وجود تنها ارز تخصیصی به واردات تلف می‌شود.

  • یکشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸

نظر شما

نظر شما