کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیبحران نهاده گریبان گیر دامداران کشور/ ۶۰۰هزار تن جو دامی در بنادر شمالی کشور وجود دارد!
بحران نهاده گریبان گیر دامداران کشور/ ۶۰۰هزار تن جو دامی در بنادر شمالی کشور وجود دارد!

بحران تامین خوراک که در ماه های پیش مرغداران با آن مواجه بودند سراغ دامداران آمده است و در حالی قیمت جو در بازار آزاد ۴۳۰۰ تا ۴۶۰۰ تومان به فروش می رسد که قیمت مصوب ۱۷۰۰ تومانی دارد.
هنوز چند ماهی از شرایطی که وضعیت نهاده دامی کنجاله سویا بحرانی شد نمی گذرد که حتی برخی مرغداران برای تامین کنجاله سویا به سمت مصرف کنجاله سویای بسته بندی مصرف خوراک انسانی رفتند. شواهد امر نشان می دهد که حال نوبت دامداران است که برای تامین نهاده جو با مشکل مواجه باشند و وضعیت تامین این محصول در بازار کشور به سمت بحران حرکت کند.
بر اساس اطلاعات موجود میزان ثبت سفارش این محصول برای سال جاری 68٪؜ کاهش میزان تخصیص ارز 57٪؜ کاهش ، وضعیت تامین ارز 67٪؜ کاهش و میزان ترخیص وزنی و دلاری 50 و 52 درصد کاهش یافته است .
در حالی که قیمت جو در بازار آزاد 4300 تا 4600 تومان به فروش می رسد که قیمت مصوب 1700 تومانی دارد.
بنابراین گزارش این بی برنامه‌گی و عدم مدیریت، به تولید کننده و مصرف کننده صدمات زیادی وارد می کند که ناشی از بی تدبری دستگاه های دولتی و برنامه ریز از جمله بانک مرکزی و وزاتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی است.

وزارت صنعت زمانی که مسئولیت داشت برای ثبت سفارش اقدام نکرد
احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران صنعتی در این ارتباط اظهار داشت: واردات جو به کشور کاهش یافته است به همین منظور وزارت جهاد کشاورزی به جای این محصول ذرت در اختیار گاوداران صنعتی سنگین قرار می دهد اما تولید کنندگان دام سبک و روستایی و پرواربندان گوساله برای تهیه جو مورد نیاز مشکل دارند و سهمیه ای کمتر از نیازشان دریافت می کنند.
وی افزود: برای تنظیم بازار این محصول دولت سهمیه گاوداران شیری را که امکان جایگزینی دارند حذف و در اختیار واحد های تولیدی یاد شده قرار می دهد.
رئیس انجمن صنفی گاوداران صنعتی ادامه داد: به خاطر مشکلات ارزی و کاهش ثبت سفارش مقدار کمتری جو به کشور وارد شده که امروز شاهد کاهش کمبود این محصول در کشور هستیم.
وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری وزارت صنعت، معدن و تجارت که مسئولیت ثبت سفارش نهاده های دامی را برعهده داشت برای واردات جو اقدام نکرد که نتیجه آن را امروز مشاهده می کنید.

وزیر و معاون وزارت جهاد کشاورزی درباره کمبود جو تلفن من را هم جواب نمیدهند!
سعید سلطانی سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران اظهار کرد: وضعیت تامین جو بسیار خراب است. بر اساس گزارش هایی که به دست ما رسیده در بنادر یک میلیون و 250 هزار تن ذرت رسوب کرده وحدود 260 هزار تن کنجاله سویا 200 هزار تن دانه سویا اما یک کیلوگرم جو در بنادر جنوب نیست اما حدود 600 هزار تن جو در بنادر شمالی کشور وجود دارد.
وی افزود: جو های موجود در بنادر شمالی کشور نیز به صورت قطره چکانی به کشور وارد می شود.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران ادامه داد: بنده نماینده یک میلیون و 300 هزار نفر دامدار کشور هستم اما وزیر و معاون وزیر به تلفن های من در این ارتباط جواب نمی دهند تا من نیز بتوانم پاسخ دامداران را دهم.
وی تصریح کرد: قیمت هر کیلوگرم جو در بازار به حدود 4300 تومان رسیده درحالی که قیمت مصوب این محصول 1700 تومان است.

بانک مرکزی ارز مورد نیاز واردات جو را اختصاص نداد
جواد آزاد مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری اظهار کرد: جو در بازار کم یاب شده و قیمت آن در بازار آزاد بالا است و تا 5 هزار تومان به فروش می رسد در حالی که قیمت مصوب آن هزار و 700 تومان است.
وی افزود: به جای اینکه به طور مستقیم نهاد های دامی در اختیار دامداران قرار گیرند اما تشکل های تولیدی از چرخه توزیع نهاده های دامی میان اعضای خود حذف شده اند.
آزاد ادامه داد: ثبت سفارش و تخصیص ارز به موقع انجام نشد که باعث کمبود جو در بازار شد به طوری که بانک مرکزی ارز مورد نیاز برای واردات را تخصیص نداد.

قیمت جو را اصلاح کنید تا واردکنندگان انگیزه واردات داشته باشند
مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران اظهار کرد: شوربختانه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار با وجود اینکه می دانند هرساله حدود 50 درصد جو مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می شود اما ثبت سفارش را در مقطعی ممنوع و محدودیت شدید اعمال کردند و در دوره ای نیز به واردات آن ارز مناسب و مرغوب اختصاص ندادند.
وی با تاکید به اینکه دولت سال قبل در برهه ای ثبت سفارش این محصول را ممنوع کرده بود اظهار داشت: برای خرید با قیمت مناسب جو دامی باید از سال و ماههای قبل این محصول را از روسیه و قزاقستان پیش خرید و برنامه ریزی کرد تا کشاورز قزاق یا روس محصولش را برای ما تولید کنند؛ اما به دلیل نداشتن سیاست های منظم و پایدار برای تامین، این اقدام به موقع انجام نشد که منجر به نوسان و تنش های جدی در بازار نهاده های دامی شد.
وی تصریح کرد: در برهه ای که ثبت سفارش جو آزاد شد تخصیص ارز برای واردات این محصول در اولویت بانک مرکزی قرار نگرفت و در مراحل بعد نیز برای تامین ارز در اولویت قرار نگرفت، همه این عوامل دست به دست هم داد تا امکان واردات جو دامی به میزان کافی و در زمان مقرر میسر نشود.
موافق قدیری گفت: در حال حاضر با توجه به کمبودی که داریم، واردات جو در اولویت قرار گرفته شده است اما با توجه به اینکه اکنون فصل خرید جو نیست، این محصول برای خرید یا وجود ندارد و یا با قیمت بسیار بالایی موجود است. بنابراین پیشنهاد میکنیم که قیمت مصوب جو دامی را اصلاح کنیم تا واردکننده انگیزه واردات داشته باشد.
وی اظهار داشت: روسیه و قزاقستان جو دامی خود را فروختند و در صورتی نیز که وجود داشته باشد برای عبور از رودخانه و حمل و نقل نیاز به کشتی های یخ شکن است که تعداد این کشتی ها هم به اندازه کافی نیست که به مقصد ایران بارگیری نمایند و از طرفی این کشتی ها هزینه بیشتری برای حمل و نقل مطالبه میکنند و به همین دلیل نیز قیمت تمام شده این کالا افزایش می یابد.
وی در پاسخ به اینکه مقصر کمبود امروز جو در بازار کیست گفت: محدودیت های شدید ارزی و تحریم های بانکی و آینده نگر نبودن سیاستگذار اقتصادی باعث این امر شد که جو دامی در اولویت ارزی برای واردات قرار نگیرد ‌و البته فراموش هم نکنیم که در سال قبل جو دامی بیش از نیاز به کشور وارد و موجود بود و همین دلیل هم مزید بر علت شد تا این کالا در اولویت قرار نگیرد.

فرصت طلایی برای واردات جو از دست رفت
محمدمهدی نهاوندی عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با اشاره به کاهش 48 درصدی واردات جو در 9 ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته گفت: در حال حاضر وضعیت ذخایر جو شرایط مطلوبی ندارد.
وی اظهار کرد:با توجه به اینکه تقریبا از اواخر آذر ماه سال گذشته تا اواخر تابستان امسال تخصیص ارز برای واردات جو متوقف شد و بخش قابل توجهی هم از ارز تخصیص یافته برای واردات جو تا این تاریخ منتقل نشد به همین دلیل میزان واردات جو کاهش قابل توجهی پیدا کرد.
وی با اشاره به شرایط فعلی تامین و ذخیره سازی جو در کشور افزود: ما فرصت طلایی برای واردات و ذخیره سازی جو مورد نیاز کشور با قیمت های جهانی 180 دلاری را از دست دادیم زیرا در حال حاضر قیمت جو در بازارهای جهانی به 360 دلار رسیده است.
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران درباره وضعیت فعلی ذخایر جو در بنادر کشور با گذشت چند ماه از فصل تولید محصول داخلی تصریح کرد: با توجه به تاخیر در واردات جو موجودی این کالا در بنادر به کمتر از 250 هزار تن رسیده که بخش قابل توجهی هم از جو داخلی مصرف شده است.
دان و جوجه ایران به نقل از تسنیم،نهاوندی مهمترین مشکل واردات جو را بلاتکلیفی وارد کننده در خصوص نرخ و تامین ارز عنوان کرد و گفت: وارد کنندگان بعضا تا 7 ماه برای تامین ارز جو وارداتی خود در انتظار بودند و بخشی از سرمایه آن ها نیز نابود شد؛ در حال حاضر هم اطمینانی به وعده های مسئولان برای تامین ارز نیست .
وی با تاکید براینکه قیمت های جهانی جو تناسبی با قیمت های مورد پذیرش کارگروه ارزی ندارد، خاطرنشان کرد: به نظر میرسد که دولت تصمیم گرفته اقدام به واردات این کالا کند و ما هم برای دولت در این مسیر آرزوی موفقیت داریم.
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: مشکل و عامل اصلی در ایجاد شرایط فعلی دخالت های غیر کارشناسی دستگاه های دولتی است.ما در 6 ماهه اول سال بحران کنجاله سویا داشتیم که کماکان ادامه دارد و در حال حاضر هم با بحران کمبود جو مواجه شده ایم.
نهاوندی اظهار کرد: دستگاه هایی که مسئول برنامه ریزی برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز هستند باید اکنون پاسخگوی کمبود و هزینه های مترتب بر آن باشند.
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران خاطرنشان کرد: تبعات ناشی از عدم برنامه و سیاست گذاری درست موجب شده تا مشکلات به صورت مرتب در اقتصاد کشور تکرار شود ولی کسی پاسخگوی وضعیت موجود نیست .
بنابر این گزارش هرساله حدود 50 درصد جو دامی از محل واردات تامین می‌شود. ثبت سفارش، تخصیص ارز، تامین ارز و در نهایت میزان ترخیص این محصول از بنادر و گمرکات کشور در سال جاری کاهش یافته است که در ذیل مطلب می توانید ریز این اطلاعات را که انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران آن را منتشر نموده مشاهده کنید.

ثبت سفارش جو دامی از ابتدای سال تا 20 دی ماه 99
▪️سال ٩٩= 619 میلیون دلار
▪️سال ٩٨= 1/9 میلیارد دلار

به نسبت مدت مشابه سال قبل 68٪؜ کاهش
◾تخصیص ارز در سال ٩٩: 446 میلیون دلار
◾تخصیص ارز در سال ٩٨: 1 میلیارد دلار

تخصیص ارز به مدت مشابه سال قبل 57٪؜ کاهش
◾تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ٩٩: 311 میلیون دلار
◾تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ٩٨: 940 میلیون دلار

تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی به مدت مشابه سال قبل 67٪؜ کاهش
◾ارزش ترخیص در سال ٩٩: 345 میلیون دلار
◾ارزش ترخیص در سال ٩٨: 718 میلیون دلار

ارزش ترخیص به نسبت مدت مشابه سال قبل 52٪؜ کاهش
◾ترخیص وزنی در سال ٩٩: 1/4 میلیون تن
◾ ترخیص وزنی در سال ٩٨: 2/8 میلیون تن

ترخیص وزنی به نسبت مدت مشابه سال قبل 50٪؜ کاهش
قیمت مصوب جو دامی: 1700 تومان
متوسط قیمت بازار غیررسمی: متوسط 4600 تومان

کاملا مشخص است چرا اختلاف قیمت 170 درصدی بازار رسمی و غیررسمی بوجود آمده. امروز یک کامیون 20 تنی 58 میلیون تومان مابه التفاوت و‌ سود برای متخلفان دارد.

  • یکشنبه، 12 بهمن 1399 - 12:57

نظر شما

نظر شما