کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیارز دولتی برداشته شود قیمت مرغ و گوشت ۳برابر می‌شود!
ارز دولتی برداشته شود قیمت مرغ و گوشت ۳برابر می‌شود!

طی یک نشست هم اندیشی در مرکز پژوهشهای مجلس با حضور تنی چند از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، برخی روسای اتحادیه ها و تشکل های مربوط به تولید و واردات نهاده های دامی و مرغداران و برخی کارشناسان دفتر اقتصادی مرکز پژوهشهای مجلس با موضوع مشکلات اخیر در تامین ، تولید و واردات نهاده های دامی و مشکلاتی که در حوزه اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات نهاده ها وجود دارد ولی این نهاده ها از بازار آزاد سردرمی آورد، برگزار شد.
مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور و آبزیان در این نشست گفت: شبکه های توزیع مناسبی از گذشته برای توزیع نهاده ها نداشته ایم و دولت و نظام برای رفع این مشکلات تلاش جدی نکرده اند.
وی افزود: ارز 4200 تومانی که به واردات این محصولات اختصاص یافته است امکان سوء استفاده از آن وجود دارد.
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ادامه داد: مجلس فشار آورد ارز 4200 تومانی نباشد اما باید توجه کرد که این امر تورم زیادی نیز به همراه دارد زیرا افزایش 3 برابری قیمت محصولات پروتئینی را به همراه خواهد داشت.
موافق قدیری گفت: شاید اگر توزیع و واردات نهاده ها به وفور وجود داشت و مشکلات تحریم و انتقال ارز نبود سامانه بازارگاه ایرادات خودش را به درستی نشان نمی داد.

بانک مرکزی متهم اصلی است
وی بانک مرکزی را متهم اصلی تامین نهاده ها در بازار دانست و گفت: این دستگاه با عدم تامین به موقع ارز مورد نیاز واردات نهاده ها مشکلات عدیده ای برای تامین این محصولات ایجاد کرده است.
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان همچنین به خام فروشی نهاده ها در بازار داخلی اشاره کرد و گفت: سالها است که نهاده ها را به صورت خام در اختیار بهره برداران قرار می دهیم اما باید توجه داشت که با تبدیل آنها به خوراک دام 12 درصد از مصرف آنها کاسته خواهد شد و همچنین امکان رصد و پایش بیشتری نیز وجود دارد.
موافق غدیری تاکید کرد که کشورهای دیگر از سال ها قبل خام فروشی نهاده های دامی را کنار گذاشته اند و ما نیز می توانیم طی برنامه 5 ساله این کار را انجام دهیم.

نهاده های دامی در معرض فساد در گمرک
داوود رنگی عضو هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی گفت: چرا اجازه ترخیص نهاده های مانده در گمرک را نمی دهند؟ بانک مرکزی حداقل اجازه دهد که ما کالاها را به کشور بیاوریم و پول آن را بعدا بگیرد تا از فساد آنها در گمرک جلوگیری شود.
وی افزود: لازم است که بانک مرکزی متقاعد شود و اجازه دهد که بازرگانان کالای اساسی را به کشور بیاورند تا وضعیت بازار تلطیف شود.
رنگی گفت: بانک مرکزی می گوید می خواهم انضباط مالی برقرار کنم اما اکنون 42 روز است که نهاده های بنده روی آب مانده است و نمی توانم آن را به کشور بیاوریم.
وی گفت: در حال حاضر نیز ما نمی دانیم که برای ماه های آینده چکار کنیم؟ آیا باید دوباره واردات انجام بدهیم یا آن را متوقف کنیم؟

تنها 55 درصد نهاده های دامی وارد بازرگاه می‌شود
احمد آزادی خواه عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده تنها 55 درصد نهاده های دامی وارداتی در سامانه بازارگاه بارگذاری می شود و واردات نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی پرتی زیادی داشته است.
وی تاکید کرد: البته باید توجه داشت که به خاطر ایرادات سامانه بازارگاه نباید اصل قضیه را از دست داد زیرا سامانه بازارگاه حتما کارا خواهد بود و لازم است که ایرادات آن رفع شود.
آزادیخواه افزود: تولیدکننده هایی نیز هستند که سهمیه خود را از بازارگاه گرفته و آن را در بازار آزاد فروخته اند و تولید پروتئین انجام نداده اند.

سهمیه نهاده دامی دولتی 9 هزار نفر باطل شد
وی به خطای محاسباتی سامانه بازارگاه اشاره کرد و گفت: 9 هزار سهمیه در این سامانه وجود داشت که مربوط به تولیدکنندگانی بود که از رده خارج شده بودند اما کماکان سهمیه می گرفتند که آنها شناسایی شده اند و سهمیه آنها قطع شد اما باید توجه داشت که پیش بینی می شود که تعداد این خطاها بیشتر است.
وی یادآور شد: البته خود تولیدکنندگان خوراک دام و آبزیان امکان فروش محصولات خود را به قیمت آزاد دارند که باید به این مسئله نیز توجه کرد.
وی به مشکلات دیگر سامانه بازارگاه از نگاه بخش دولتی اشاره کرد و گفت: این سامانه به سامانه های گمرک و انبارها وصل نیست که این امر خود گلوگاه تخلف است که البته می گویند این مشکل حل شده است.
وی تاکید کرد: به جای اختصاص نهاده های دامی در ازای جوجه ریزی می توان آن را به جوجه ریزی و توامان تحویل پروتئین تبدیل کرد.
وی گفت: امور بین دو وزارتخانه نیز باید هماهنگ شود که همین امر نیز بر بستن فساد است و باید تنها یک نفر متولی شود.
وی یادآور شد که در هنگام بارگیری نهاده ها و ارسال آن به مصرف کننده نیز مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شود.
آزادیخواه پیشنهاداتی برای رفع مشکلات سامانه بازارگاه داد و گفت: این امر به حدود اختیارات وزارت جهاد کشاورزی بر گردد که شاه بیت مشکلات تنظیم بازار نهاده ها است.
دان و جوجه ایران به نقل از تسنیم،وی افزود: زمانی که ثبت سفارش ها توسط وزارت جهاد صورت نمی گیرد مشخص است که کارها به درستی پیش نخواهد رفت. سهمیه بندی و اختصاص نهاده ها به تولیدکنندگان باید بر اساس پروتئین تحویلی صورت گیرد و کلیه سامانه ها به بازارگاه وصل شود.
وی تاکید کرد: واردکنندگان نیز در صورتی تامین ارز شود که کالای آنها حتما در بازارگاه توزیع شود.
وی یادآور شد که تولیدکنندگان خرد نیز نمی توانند از سامانه بازارگاه سهمیه خود را بگیرند که می توان راهکارد ایجاد کرد تا اتحادیه ها سهمیه شان را تحویل گرفته و توزیع کنند.
آزادیخواه گفت: همچنین تعرفه انبارداری باید به صورت پلکانی افزایش یابد و افراد با نگهداری طولانی مدت نهاده ها در انبارها برایش به صرفه نباشد و در مدت کوتاه تری محصولات خود را به بازار تزریق کنند.
وی تاکید کرد: بانک مرکزی نیز باید به موقع تخصیص ارز داشته باشد و 4 ماه اول سال بانک مرکزی نهاده ای برای واردات اختصاص نداده بود.
بنابراین گزارش، آزادیخواه عضو کمیسیون کشاورزی همچنین گفت: 100 شرکت واردکننده نهاده داریم و لازم است انحصار در این زمینه برداشته شود.

اختلال در بازار نهاده های دامی و طیور با جابه جایی مسئولیت ها میان دو وزارتخانه دولتی
محمد کمالی مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی اظهار کرد: قیمت سویا با افزایش توزیع نهاده های دامی در بازار از 17 هزار تومان به 11 هزار تومان کاهش یافته است اما هنوز بالاتر از قیمت به فروش می رسد.
وی با اشاره به اینکه حذف ارز 4200 تومانی روی قیمت تمام شده نهاده ها و مرغ تاثیر خواهد داشت گفت: در سه سال گذشته دو بار مسئولیت تنظیم نهاده ها میان دستگاه های مختلف جابجا شده است که این امر موجب ایجاد خلل در بازار می شود که در سال جاری نیز این امر مشکلاتی برای واردات ایجاد کرد.
وی با اشاره به افزایش 25 درصدی قیمت جهانی نهاده های دامی گفت: لازم است که این افزایش قیمت توسط بانک مرکزی جبران شود تا ارز بیشتری برای اختصاص نهاده ها اختصاص یابد.

دامداران: نهاده نرسد گاو های شیری را به کشتارگاه می بریم!
سعید سلطانی سروستانی مدیر عامل اتحادیه دامداران گفت: متولی تولید وزارت جهاد کشاورزی است و این دستگاه مسائل آن را می داند و لازم است که بر روند تصمیم گیری در قیمت نهاده ها و محصولات و همچنین توزیع آنها مسئولیت مستقیم داشته باشد اما در بسیاری از اوقات اینطور نیست و قیمت هایی که ما با همراهی وزارت جهاد تعیین می کنیم در وزارت صمت چند بار چکش کاری می شود.
وی گفت: اگر نهاده ها تامین نشود دام موجودی زنده است و نمی تواند برای آن صبر کنند و زحمات زیادی که برای تولید دام های شیرده کشیده شده از بین خواهد رفت و ما مجبور به فرستادن آنها به کشتارگاه هستیم.
وی تاکید کرد: اینکه برخی می گویند قیمت نهاده های دامی را آزاد کنید و به جای آن یارانه مستقیم به تولیدکننده و مصرف کننده بدهیم، بیشتر شبیه یک حرف است و عملی نخواهد شد. تجربه این امر در سال های گذشته و در زمان آزادسازی یارانه ها نیز وجود داشته است.

دولت باید بازار نهاده های را از طریق الکترونیک به راحتی کنترل کند
امیررضا شاهانی معاون پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس نیز گفت: قیمت نهاده ها در بازار آزاد به حدی بالا رفت که شاید اگر به واردات آن ارز 4200 تومانی نیز اختصاص نمی یافت اوضاع همین بود.
وی افزود: مصرف گوشت قرمز در کشور نصف شده است و از سفره بخش وسیعی از مردم حذف یا کمرنگ شده است.
شاهانی تاکید کرد: زمانی که بر روند توزیع به این شکل نظارت نمی شود و بازار مدیریت ندارد در حق مردم ظلم می شود اما باید توجه داشت که همه اینها راه حل دارد.
وی گفت: دولت باید به راحتی بتواند از طریق الکترونیک و سامانه ها به راحتی به بازار نظارت داشته باشد.

انحصار در واردات نهاده های دامی باید شکسته شود
شاهانی با اشاره به واردات انحصاری نهاده های دامی در کشور گفت: باید انحصار شبکه های واردات نهاده های دامی در کشور شکسته شود که در این صورت بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.
وی تاکید کرد: نهاده های دامی که هم اینک به کشور وارد می شود نهاده های گران قیمتی هستند که می توان آنها را با نهاده های ارزان قیمت دیگری جایگزین کرد و لازم نیست که آنها همیشه کالاهای لوکس و گرانقیمت مصرف کنند.

  • دوشنبه، 8 دی 1399 - 12:35

نظر شما

نظر شما