کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیگرانی مرغ نتیجه بدعهدی وزارت صمت به مرغداران است/ از سال ۸۶ به مرغداران بدهکارند !
گرانی مرغ نتیجه بدعهدی وزارت صمت به مرغداران است/ از سال ۸۶ به مرغداران بدهکارند !

اخیرا وزارت صمت بخشی از مشکلات بازار مرغ را به گردن مرغداران انداخته و گفته است؛ بدعهدی مرغداران در تحویل مرغ این کالا را گران کرده است.
این ادعای وزارت صمت درحالی است که مرغداران عنوان می‌کنند که هر زمان اعلام آمادگی برای تحویل مرغ کرده‌اند، وزارت صمت حاضر به دریافت آن نیست و بر خلاف ادعای مطرح شده، مرغداران به عهد خود وفادارند و وزارت صمت بدعهدی می‌کند.
بر اساس قراردادهای مشخص هر مرغداری موظف است طی بازه زمانی ۴۰ تا ۴۵ روزه بر اساس میزان نهاده‌های دامی که با قیمت مصوب دریافت کرده است میزان مشخصی مرغ تولید کرده و به شبکه توزیع با قیمت مصوب تحویل دهد. اما یک مسئول در وزارت صمت از بدقولی مرغداران برای تحویل مرغ به ازای دریافت نهاده دولتی خبر داد. وی انگشت اتهام بخشی از گرانی مرغ را به سمت مرغداران گرفت.
این سخنان در حالی است که مرغداران عنوان می‌کنند که بر سر تعهد خود بوده‌اند اما وزارت صمت حاضر به دریافت مرغ از آن‌ها نشده است و در زمان بحران برای کاهش فشار بخشی از مشکل را متوجه مرغداران کرده است.
حبیب اسدالله‌نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور، در گفت‌وگو با ایلنا در دفاع از مرغداران درباره اتهام وارده،‌ گفت: بر اساس قرار داد مذکور مرغداران باید بخشی از تولید خود را در ازای نهاده‌های دامی با قیمت دولتی به وزارت صمت تحویل دهد.
وی ادامه داد: مرغداران همواره بر تعهدی که در این قرار داد بر دوش آن‌ها است عمل کرده و پس از پایان دوره آمادگی خود را برای تحویل مرغ اعلام می‌کنند، اما وزارت صمت رفتار یکسانی نداشته و بارها پیش آمده است که از دریافت مرغ از مرغداران خودداری کند.
اسدالله‌نژاد اظهار کرد: برنامه وزارت صمت دریافت مرغ فقط در مواقع کمبود شدید است و اگر قیمت‌ها از کف اعلامی پایین‌تر بیاید نه کسی مرغ می‌خواهد، نه کسی پاسخگو است و نه مسئول جبران زیان گاها کمرشکن مرغداران می‌کند.
به گفته وی؛ هر زمان که مازاد تولید مرغ اتفاق بیفتند وزارت صمت بی‌توجه به تعهدی که قرارداد بر گردن اون قرار داده از تحویل گرفتن مرغ‌ها طفره می‌رود.
اسدالله‌نژاد این رفتار وزارت صمت را بدعهدی توصیف کرد.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور همچنین وزارت صمت را به رفتار دوگانه متهم کرد و افزود: وزارت صمت از یک سوی در زمان مازاد تولید از دریافت مرغ از مرغداران خودداری می‌کنند و از سوی دیگر با افزایش قیمت، آن‌ها را گران فروش معرفی می‌کنند.
دان و جوجه ایران به نقل از ایلنا،اسدالله‌نژاد یادآور شد: یک هفته قبل از گرانی اخیر مرغ، مرغدارانی که بر اساس قرداد نهاده دولتی دریافت کرده بودند آماده تحویل مرغ به وزارت صمت با نرخ مصوب شدند که این وزارتخانه از دریافت مرغ‌‌ها سرباز زد تا جایی که مجبور به فروش دست رنج خود به زیر نرخ مصوب شدند.
وی ادامه داد: درست یک هفته بعد از اینکه گرانی بر بازار حاکم شد وزارت صمت مرغ‌ از مرغداران طلب کرد در
الی که مرغداران مجبور به فروش محصول به زیر قیمت مصوب شده بودند.
اسدالله‌نژاد نکته عجب ماجرای پیش آمده را جریمه مرغداران عنوان کرد و گفت: با اینکه کمبود مرغ در بازار نتیجه بدعهدی وزارت صمت بود نه بدعهدی مرغداران، وزارت صمت مرغداران را جریمه کرد.
وی با اشاره به ماجرای مشابه که در سال 86 اتفاق افتاد، اظهار کرد: در سال 86 نیز وزارت جهاد در طرحی مشابه به نام “طرح ساماندهی تولید مرغ” به جای کمک به تولید و بازار موجب تضعیف تولید و برهم زدن بازار شد.
اسدالله‌نژاد توضیح داد: در سال 86 وزارت جهاد متعهد شد تولید مرغداران را خریداری و پول آن را پرداخت کند و این مهم را به افرادی بعنوان مجری واگذار کرد که خود نقش واسطه گر را داشتند.
وی نتیجه این طرح را برهم خوردن بازار و آسیب به تولید عنوان کرد.
اسدالله‌نژاد تصریح کرد: این افراد نه تنها بازار را برهم زدن بلکه تا امروز پول تعداد زیادی از مرغداران را هم پرداخت نکردند.

  • چهارشنبه، 19 آذر 1399 - 12:49

نظر شما

نظر شما