کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلییافته جدید وزیر جهادکشاورزی: برای تامین نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی به خارج وابسته ایم!
یافته جدید وزیر جهادکشاورزی: برای تامین نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی به خارج وابسته ایم!

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در مجموع به جز وابستگی به واردات نهاده‌های دامی و کمبود دانه‌های روغنی مشکل دیگری در حوزه کشاورزی نداریم.
کاظم خاوازی شب گذشته در دیدار با آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه در قم اظهار کرد: از نظر تأمین گندم مورد نیاز کشور عملاً خودکفا هستیم. کشورها همه برای اینکه امنیت بیشتری داشته باشند ذخایر راهبردی را گردآوری می‌کنند گندم یکی از این ذخایر راهبردی است که کشور ما از این نظر هیچ گونه مشکلی ندارد.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در کشور ما 6 میلیون هکتار کشت گندم وجود دارد که از این میان 2 میلیون هکتار به صورت کشت آبی و 4 میلیون به صورت کشت دیم است گفت: در مورد برخی گیاهان مانند دانه‌های روغنی عقب افتادگی داریم زیرا گیاه کلزا که از موارد اصلی آن در کشور است زمان کشت مقارن با گندم دارد و در نتیجه مقدار زیادی از آن در کشور تولید نمی‌شود.
وی افزود: به همین منظور در حال جایگزین کردن گیاه کاملیا با کلزا هستیم تا این مشکل را تا حد زیادی حل کنیم.
خاوازی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در خصوص مواد پروتئینی همچون گوشت قرمز، مرغ، ماهی و میگو از نظر تولید مشکل خاصی نداریم اما برای تأمین مواد خوراکی آنها که از خارج از کشور وارد می‌شوند دچار محدودیت هستیم و به سختی آنها را تأمین می‌کنیم.
وی افزود: همین وابستگی به نهاده‌های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ گوشت مرغ در کشور شده است چرا که ذرت و کنجاله باید با هم به مصرف مرغداری‌ها برسد و کنجاله از خارج از کشور وارد می‌گردد دچار این مشکل شده‌ایم.
وزیر کشاورزی با اشاره به اینکه ذرت و کنجاله سویا جایگزین‌های مناسبی دارند که ما می‌خواهیم برای جایگزینی ذرت از ارزن استفاده کنیم گفت: گیاه ارزن در کشور ما که دارای شرایط آب و هوایی نیمه خشک است به خوبی قابل کشت است.
وی گفت: در مجموع به جز وابستگی به واردات نهاده‌های دامی و کمبود دانه‌های روغنی مشکل دیگری در حوزه کشاورزی نداریم.
دان و جوجه ایران به نقل از تسنیم،وزیر کشاورزی افزود: به جهت مقابله با قاچاق دام، تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها ممنوعیت حمل دام از یک استان به استان دیگر است تا به این وسیله از از خروج دام از کشور جلوگیری به عمل آید.

  • شنبه، 15 آذر 1399 - 12:11

نظر شما

نظر شما