کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیبه واردات نهاده دامی ارز۴۲۰۰ تومانی می‌دهند اما به واردات بذر تولیدی آن ارز نیمایی!!
به واردات نهاده دامی ارز۴۲۰۰ تومانی می‌دهند اما به واردات بذر تولیدی آن ارز نیمایی!!

حمایت نابرابر دولت از واردات نهاده‌های دامی به‌جای تولید، شرایط سخت و نزدیک به غیرممکن برای خودکفایی در نهاده‌های دامی ایجاد کرده است و حتی اجازه واردات بذور تولید داده نمی‌شود. تولیدکنندگان درباره آینده تولید نهاده‌های دامی هشدار می‌دهند.
دو پاشنه آشیل بخش کشاورزی که از گذشته وجود داشته است و در شرایط تحریم ضربه بیشتری به کشاورزی کشورمان می‌زند وابستگی به واردات خوراک دام و طیور (نهاده‌های دامی شامل ذرت، سویا و جو) و دانه‌های روغنی است که علاوه بر صرف هزینه چندین میلیارد دلاری برای واردات، امنیت غذایی کشور را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.
رهبری هم در نشست اخیر شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی به این موضوع ورود کردند و خواهان تأمین خوراک دام و دانه‌های روغنی در داخل کشور شدند.
برای همین منظور به‌سراغ تولیدکنندگان داخلی علوفه و نهاده‌های دامی رفتیم تا مشکلات آنها برای تولید آنها را جویا شویم؛ مهم‌ترین ایرادی که در ابتدای امر خود را نشان می‌دهد رقابت ناسالم تولید داخلی و واردات است به‌طوری که به واردات محصول نهایی ارز 4200تومانی داده می‌شود اما برای نهاده‌های تولید یعنی بذر، سم و کود یارانه‌ها حذف شده است.

رقابت ناسالم نهاده‌های دامی تولید داخلی با واردات یارانه‌ای
مجید زارعی تولیدکننده بذور کشاورزی در نشست خبری با انتقاد از ارائه یارانه به واردات نهاده‌ها و عدم حمایت از تولید داخلی اظهار داشت: نهاده‌های دامی به‌عنوان محصول نهایی، مورد حمایت دولت قرار گرفته است و ارز 4200تومانی دریافت می‌کنند اما نهاده‌های مولد تولید که به‌عنوان یک ماده اولیه برای تولید ذرت یا دیگر علوفه‌ها در داخل کشور باید مورد استفاده قرار گیرند مورد حمایت دولت نیستند و رقابت ناسالمی ایجاد شده است.
وی افزود: در این شرایط تولید داخل یا همان علوفه‌های تولیدشده در داخل کشور نمی‌توانند با محصول نهایی نهاده‌های دامی که با ارز 4200تومانی به کشور وارد شده است رقابت کنند.
زارعی گفت: در این شرایط کشاورزان مجبور هستند سم و بذور را با قیمت بالا و تأمین‌شده با ارز نیمایی تأمین کنند و در این شرایط امکان رقابت با محصولاتی را که با ارز 4200تومانی وارد شده‌اند، ندارد که این امر باعث می‌شود تولید علوفه و نهاده‌های دامی در داخل کشور کاهش یابد.
وی با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب درباره لزوم تولید نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی در داخل کشورمان گفت: در این شرایط که رقابت نابرابری میان تولید داخل و واردات با ارز 4200تومانی وجود دارد تولیدکننده داخلی پس زده می‌شود.
وی گفت: تولیدکنندگانی که از سال قبل برای واردات بذر مورد نیاز برای تولید اقدام کرده بودند اکنون بعد از یک سال از ثبت سفارش انجام‌شده دولت مابه‌التفاوت می‌خواهد.
وی با انتقاد از تصمیم‌گیری‌های یک‌شبه بانک مرکزی گفت: از لحاظ شرعی و قانونی این کار دولت ایراد دارد که محصولی که سال گذشته با نرخ ارز ثبت سفارش آن انجام شده است اکنون به‌دنبال اخذ مابه‌التفاوت آن هستند.
وی اضافه کرد: با بخشنامه جدید بانک مرکزی به هیچ وجه انگیزه‌ای برای تولید نهاده‌های دامی و ذرت در داخل کشور باقی نمانده است.
زارعی گفت: بذوری که تولیدکننده به کشور وارد می‌کند مولد پایه مادری و پدری، ژرم‌پلاس و اف‌یک هستند که از طریق آنها در داخل کشورمان تولید می‌شود و در اختیار زارعان قرار می‌گیرد.

رسوب 7ماهه بذور علوفه در گمرک و تبدیل‌شدن به خوراک موش
وی گفت: 1200 تن بذر علوفه‌ای 7 ماه است که در گمرک باقی مانده است و به‌دلیل شرایط ایجادشده امکان ترخیص آنها نیست؛ با توجه به شرایط بد نگهداری آنها در داخل انبارهای گمرک، قوه نامیه آنها در حال از دست رفتن است و هر روز از کیفیت و اثرگذاری آنها برای تولید کاسته می‌شود.
زارعی اظهار داشت: با توجه به باقی ماندن بذور در شرایط نامناسب در گمرک عملکرد آنها اکنون از 80 تن در هکتار به 60 تن کاهش یافته است.
این فعال بخش خصوصی گفت: در محموله‌های باقی‌مانده در گمرک حتی موش نفوذ کرده است و بذور ارزشمندی که برای واردات آنها هزینه زیادی شده است و منجر به تولید محصولات فراوانی می‌شود، در حال خورده شدن توسط موش‌ها هستند.
وی ادامه داد: از هر کیلوگرم بذر ذرت می‌توان حداقل دو تن محصول برداشت کرد اما اکنون هزار و 200 تن بذر در گمرک مانده و بعد از گذشت فصل کشت به اراضی کشاورزی نرفته است.

بحران کمبود علوفه در سال آینده‌
وی گفت: واردات بذر برای تولید علوفه با ارز نیمایی قیمت آن را در بازار از 30 هزار به 150 هزار تومان افزایش می‌دهد که این امر دیگر انگیزه برای کشاورزان برای خرید و تولید باقی نمی‌گذارد.
وی همچنین گفت: در فصل آینده با بحران نهاده‌ها برای تولید داخلی مواجه می‌شویم و ضریب خوداتکایی در نهاده‌های دامی از 17درصدی که توسط وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌شود نیز کاسته خواهد شد.
زارعی ابراز کرد: محصولات ما تحت نظارت سازمان حمایت قیمت‌گذاری می‌شود و به فروش می‌رسد اما این قیمت‌ها در رقابت با نهاده‌های وارداتی با ارز 4200تومانی امکان رقابت ندارد.

آخرین تکنولوژی بذور علوفه‌ای مربوط به 50 سال قبل است
سارا همراهی‌نژاد تولیدکننده بذور علوفه نیز در این نشست گفت: قصد ما از واردات کمی که انجام می‌دهیم برای تکثیر و تولید آن در داخل کشورمان است زیرا تنها تکنولوژی و دانشی که برای تولید بذر علوفه‌ای در کشور هست مربوط به 50 سال قبل است.
وی گفت: بذرهای پایه پدری و مادری، لاین و جرم‌پلاس را به کشورمان وارد می‌کنیم و با تولید در داخل کشور در اختیار کشاورزان قرار می‌دهیم.
همراهی‌نژاد گفت: از طرف وزارت جهاد کشاورزی مورد حمایت قرار گرفته‌ایم و مجوزهای لازم برای واردات بذور لاین به ما داده شده است اما برای تأمین ارز آن مشکل داریم.
وی گفت: 25 خرداد امسال بانک به ما اعلام کرده است که نمی‌تواند ثبت سفارش‌هایی را که در آذر ماه سال گذشته انجام شده و تخصیص ارز گرفته است، انتقال دهد و اکنون با توجه به برداشته شدن ارز 4200تومانی بانک مرکزی به‌دنبال دریافت مابه‌التفاوت است.

98درصد بذر یونجه مورد استفاده در کشور استاندارد نیست
رضا حاتم‌زاده تولیدکننده نمونه علوفه، دامدار و محقق در زمینه تولید بذور علوفه‌ای در این نشست گفت: مشکلات تأمین علوفه دامداران و همچنین تأمین بذر مورد نیاز تأمین‌کننده علوفه از جمله یونجه در سال‌های قبل وجود داشته است و بذور مناسبی در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد.
وی افزود: با توجه به شرایط خشکسالی و شوری آب که در کشور وجود دارد باید بذور مناسب با آن به کشور وارد و اصلاح شود؛ به همین منظور پایه‌های آن را وارد کرده‌ایم و دنبال تولید آن در کشور هستیم اما اکنون به‌دلیل مشکلات ارزی به مشکل خورده‌ایم.
این تولیدکننده نمونه بخش کشاورزی گفت: بذور یونجه‌ای که در داخل کشور سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد استاندارد و اصلاح‌شده نیستند و عملکرد تولید را پایین می‌آورد، بیش از 98 درصد بذوری که برای تولید علوفه در کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد استاندارد نیستند.
وی اظهار داشت: صدور بخشنامه‌های یک‌شبه توسط بانک مرکزی برای برداشتن ارز رسمی به واردات بذور باعث شده است روند فعالیت تحقیقاتی که چندین سال برای آن زحمت کشیده شده است از بین برود و این امر تمام سرمایه‌ها و برنامه‌ریزی‌ها را از بین می‌برد.
این کشاورز نمونه گفت: این شرایط موجب می‌شود قیمت بذر یونجه به‌یک‌باره از 100 هزار تومان به 350 تا 400 هزار تومان افزایش یابد که این امر برای هیچ کشاورزی توجیه‌پذیر نیست که چرا به‌یک‌باره آن‌قدر افزایش قیمت داشته باشیم و در نتیجه استفاده از بذر سنتی افزایش می‌یابد و انگیزه برای تولید و میزان عملکرد کاهش خواهد یافت.

حمایت از واردات محصول نهایی به‌جای تولید داخل
وی گفت: محصول نهایی نهاده‌های دامی مانند ذرت کنجاله سویا و جو وارداتی با ارز 4200تومانی به کشور وارد می‌شود؛ با این روند امکان رقابت از تولیدکننده داخلی گرفته شده است.
حاتم‌زاده خاطرنشان کرد: در این شرایط دامداران به‌سمت استفاده از نهاده‌های ارزان‌قیمت‌تر می‌روند که اثرگذاری کمتری دارند و در نهایت منجر به کاهش تولید شیر و گوشت می‌شود.
وی گفت: علوفه در بازار 3500 تومان خرید و فروش می‌شود اما با توجه به افزایش جدید هزینه‌ها، دیگر تولید یونجه و ذرت برای تولیدکنندگان کشاورزان در سال آینده بصرفه نیست از طرفی همین قیمت 3500تومانی فعلی برای دامداران نیز صرفه اقتصادی ندارد.

هشدار درباره کاهش تولید علوفه و شیر و گوشت در ماه‌های آینده
این تولیدکننده بخش کشاورزی تصریح کرد: نتیجه این تغییرات در ماه‌های آینده مشخص می‌شود و این تغییرات خود را در بازار نشان می‌دهند و اکنون باید به دولت درباره کاهش سطح زیر کشت علوفه داخلی و در مرحله بعد کاهش تولیدات شیر و گوشت دامداران هشدار داد.
وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی در زمینه معرفی و عرضه بذور علوفه‌ای تنها رقم امید را معرفی کرده اما هنوز تجاری نشده است.
این فعال بخش کشاورزی ادامه داد: ما علاقه‌مند هستیم که از تحقیقات انجام‌شده استفاده کنیم و آن را برای تولید داخلی مورد استفاده قرار دهیم اما وزارت جهاد کشاورزی هنوز به ما پاسخی ارائه نداده و درخواست‌های ما را بی‌نتیجه گذاشته است.
وی اعلام کرد: آماده همکاری با مؤسسات وزارت جهاد کشاورزی هستیم تا این رقم داخلی را اصلاح کنیم.

تولید داخلی نهاده‌های دامی منافع برخی را به خطر انداخته است!
احمدی دیگر تولیدکننده بذور کشاورزی نیز در این نشست گفت: کسانی که با اختصاص ارز به واردات بذور پایه به کشور مخالفت می‌کنند در واقع به‌دنبال واردات محصول نهایی با ارز 4200تومانی هستند.
وی اضافه کرد: با وجود اینکه نهاده‌ها با ارز 4200تومانی به کشور وارد می‌شود اما به‌قیمت‌های بسیار بالاتر به دست دامداران و مرغداران می‌رسد که این امر منفعت‌های زیادی برای برخی افراد دارد و حاضر به از دست دادن آن و حمایت از تولید داخلی نیستند.
دان و جوجه ایران به نقل از تسنیم،احمدی با تأکید به اینکه “همت جهادی نیاز داریم تا بتوانیم نهاده‌های دامی مورد نیاز را در داخل کشورمان تولید کنیم” گفت: دولتی‌ها در تصمیم‌گیری‌ها از حضور بخش خصوصی استفاده نمی‌کنند و به حرف‌ها و نظرات آنها توجهی ندارند و به‌صورت یک‌شبه و یک‌جانبه و بدون شنیدن حرف تولیدکنندگان تصمیم می‌گیرند.

  • چهارشنبه، 12 آذر 1399 - 12:14

نظر شما

نظر شما