کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیسامانه بازارگاه جاده یک طرفه است!
سامانه بازارگاه جاده یک طرفه است!

رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: اگر صد در صد بازار نهاده های دامی با نرخ مصوب در اختیار مرغدار قرار گیرد، بازار سیاه مرغ از بین می رود.
حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۷ هزار و ۲۰۰ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها ۲۵ هزار تومان است.
وی افزود: اگر نهاده های دامی به طور کامل با نرخ مصوب تامین و در اختیار مرغداران قرار گیرد، بازار سیاه مرغ از بین می رود.
اسداله نژاد نرخ مصوب هر کیلو مرغ زنده را ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان و مرغ گرم ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد‌ و گفت: اگر صد در صد نهاده های دامی با نرخ مصوب در اختیار مرغدار قرار گیرد، امکان عرضه با چنین نرخی در بازار وجود دارد.
این مقام مسئول تاخیر در تامین و بارگیری نهاده های دامی را یکی از مشکلات پیش روی مرغداران دانست و گفت: سامانه بازارگاه جاده یک طرفه است چرا که کسی پاسخگوی مشکلات احتمالی مرغداران نیست.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با تاکید بر این مسئله که در سامانه بازارگاه بازنگری باید صورت گیرد، بیان کرد: اگر نهاده با قید فوریت در اختیار مرغدار قرار گیرد، با گذر از بحران فعلی رضایت تولیدکننده، مصرف کننده و دولت را خواهیم داشت.
اسداله نژاد قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده را ۱۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به تامین ۵۰ درصد نهاده دامی با نرخ مصوب و تامین بخش اعظم از بازار آزاد، قیمت تمام شده تولید به شدت بالاست.
وی درباره تاثیر واگذاری وظایف تنظیم بازار مرغ به وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر قرار باشد وزارت جهاد در تعیین قیمت کالاها و خدمات نقش محوری نداشته باشد، اتفاق خاصی در بازار رخ نمی دهد.
اسداله نژاد ادامه داد: اگر دولت به تعهدات خود در ارتباط با توزیع نهاده عمل نکند و بدون‌ نظرخواهی از وزارت جهاد و تشکل ها مصوبه ای را ابلاغ کند، بدیهی است که هیچ منطقی این امر را نمی پذیرد.
این مقام‌مسئول از کمبود عرضه مرغ خبر داد و گفت: بنابر پیش بینی های قبلی، عرضه مرغ به سبب نبود میل و رغبت مرغداران به جوجه ریزی کاهش یافته است که اگر تدابیر جدی برای بازار نهاده های دامی‌اندیشیده نشود، قیمت مرغ دچار بحران می شود.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بازار نهاده های دامی تغییر محسوسی نداشته است، بیان کرد: با وجود ساماندهی سامانه بازارگاه نهاده های دامی، انتظار می رود که ۱۰۰ درصد ذرت و سویا با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار گیرد، احتمال کاهش قیمت مرغ وجود دارد.
اسداله نژاد ادامه داد: با وجود افزایش قیمت تولید دان آماده، مرغداران همچنان منتظر قیمت مصوب جدید مرغ هستند که امیدواریم با تعیین قیمت جدید و تخصیص سهمیه نهاده به واحدهای تولیدی، روند بازار بتدریج بهتر شود.
به گفته این مقام مسئول، پیش بینی ها تا حدودی محقق شده به طوریکه کمبود تولید زمینه را برای افزایش قیمت در بازار ایجاد کرده است و با استمرار روند فعلی شرایط حاد تر خواهد شد چرا که تولیدکننده رغبتی به جوجه ریزی ندارد.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: اتخاذ سیاست گذاری نادرست مسئولان منجر به ایجاد بحران در بازار مرغ خواهد شد.
وی نسبت به بی توجهی مسئولان نسبت به آینده تولید گفت: بی توجهی مسئولان امر به بخش تولید، تبعاتی همچون بحران شدید مرغ را در بر دارد که دولت باید پاسخگو باشد چرا که سهل انگاری دولت این چالش را ایجاد کرده است.
وی نرخ کنونی هر کیلو ذرت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا بالای ۱۴ هزار تومان اعلام کرد.
وی درباره آینده تولید مرغ گفت: اگر دولت نهاده های دامی مرغداران را تامین نکند، با بحران و چالش در تولید و قیمت مرغ در بازار روبرو خواهیم شد.
دان و جوجه ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،این مقام مسئول در پایان درباره آینده بازار مرغ تصریح کرد: دولت با اتخاذ برخی تدابیر باید مرغداران را به سمت جوجه ریزی سوق دهد، در غیر این صورت با چالش کمبود مرغ در سطح کشور روبرو خواهیم شد.

  • شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳

نظر شما

نظر شما