کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیاختلاط شن و ماسه با سویا توسط شرکت پشتیبانی اموردام/ تخلفات و اختلاس های پشتیبانی تمامی ندارد!
اختلاط شن و ماسه با سویا توسط شرکت پشتیبانی اموردام/ تخلفات و اختلاس های پشتیبانی تمامی ندارد!

در کنجاله ی توزیعی توسط شرکت پشتیبانی امور دام حدود 15 الی 22 درصد انواع شن، خاک آجر و گل موجود بود که با مصرف در بسیاری از مرغداری ها، واحدهای تولیدی را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است.
به گزارش اگنا؛ بنا بر اطلاعات رسیده به این پایگاه خبری در محموله ی کنجاله سویا عرضه شده در سامانه بازارگاه توسط پشتیبانی امور دام در نیمه دوم مهرماه ۹۹، بطور میانگین چیزی حدود ۱۵تا ۲۲ درصد شن، گل و پودر آجر بوده که نه تنها درصد خلوص پروتئین محصول فوق را پایین آورده بلکه مرغداران را نیز متضرر کرده است.
گزارش ها می افزاید، شدت وجود ناخالصی ها به حدی بود که با چشم معمولی هم کاملا مشهود بود، با این حال بسیاری از مرغداران استانهای جنوبی با ارسال نمونه این بار به آزمایشگاه از میزان ناخالصی محموله ی فوق مطمئن شدند. در گزارش آزمایشگاه این ناخالصی ها با عنوان خاکستر نام برده شده است.
این در حالی است که علیرغم نمونه گیری توسط جهاد یکی از استانها و وجود این حجم از ناخالصی، دستور توزیع این نهاده توسط مسوولین شرکت پشتیبانی امور دام صادر شده است.
مرغداران در بسیاری از استانها بدلیل نیاز مبرم به دان مجبور بودند بدون آزمایش بلافاصله کنجاله سویا را استفاده کنند که بنا به نظر کارشناسان، این حجم از آلودگی درصد پروتئین محصول را پایین آورده و طول دوره پرورش را به جای ۴۵ روز به ۶۰ روز می رساند که این امر کاملا برخلاف سیاست های وزارتخانه مبنی بر کاهش طول دوره پرورش می باشد.
حال سوال اینجاست که آیا پشتیبانی امور دام مقصر است این قضیه است یا شرکت واردکننده محصول و یا فروشنده ی خارجی؟ چه کسی باید خسارت وارد شده به صنعت پرورش طیور را جبران نماید؟ قطعا مرغداری که در گرما و سرما برای تامین سبد خانوار تلاش می کند باید حقوقش احقاق گردد.
به هرحال با توجه به رسوایی پیش آمده نه تنها سرمایه مرغداران با استفاده از این محصول تضییع می گردد بلکه حقوق مصرف کننده هم تضییع می گردد و ممکن است بسیاری از این آلودگی ها از طریق مصرف این محصول به مصرف کننده هم منتقل گردد.

  • چهارشنبه، 7 آبان 1399 - 19:04

نظر شما

نظر شما