کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار خارجیتا سال ۲۰۲۴ تولید گندم در ایران به ۱۸ میلیون تن می‌رسد
تا سال ۲۰۲۴ تولید گندم در ایران به ۱۸ میلیون تن می‌رسد

موسسه تحقیقاتی فیچ پیش بینی کرد بخش کشاورزی ایران بین سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ رشد سالانه ۲.۷ درصدی را تجربه خواهد کرد و در سال ۲۰۲۴ تولید گندم ایران به ۱۸.۴ میلیون تن می‌رسد.
موسسه تحقیقاتی فیچ در آخرین گزارش مربوط به ایران به بررسی بخش کشاورزی ایران پرداخته و ارزش صنعت کشاورزی ایران رادر سال جاری 53.5 میلیارد دلار برآورد کرده و معتقد است این بخش بین سالهای 2020 تا 2024 رشد سالانه 2.7 درصدی را تجربه خواهد کرد.
موسسه تحقیقاتی فیچ سولوشنز (Fitch solutions) این پیش بینی را در جدیدترین گزارش خود از وضعیت بخش کشاورزی ایران و دورنمای آن در چهار سال آینده که در سه ماهه سوم سال 2020 منتشر شده مطرح کرده است.
در این گزارش که توسط رادار اقتصاد منتشر شده برداشت کلی موسسه فیچ از آینده صنعت کشاورزی ایران ارائه شده است و پیش بینی کارشناسان این موسسه از رشد تولید گندم، گوشت مرغ، گوشت گوساله و نیز رشد مصرف گوشت گوساله ارائه شده است.
همچنین آخرین تحولات مهم بخش کشاورزی ایران و نیز تحلیل SWOT صنعت کشاورزی ایران از نگاه این موسسه ارائه شده است.

مشروح این گزارش به شرح زیر است:
بخش کشاورزی ایران در راه رسیدن به هدف غایی آن که خودکفایی همه جانبه است با چالش‌های فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند. تشدید تنش با آمریکا و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران در سال‌های اخیر، در کنار تأثیر بحران کرونا و افت قیمت نفت که تأثیر منفی بر چشم انداز اقتصاد ایران داشته، از جمله چالش‌های مهمی هستند که ایران و به ویژه بخش کشاورزی آن را درگیر کرده‌اند. اما با این وجود از نظر ما بخش کشاورزی ایران طی دوره مورد پیش بینی ما یعنی از 2020 تا 2024 (1399 تا 1403 شمسی) در همه حوزه‌ها وضعیتی رو به رشد خواهد داشت. در حال حاضر وضعیت ایران در برابر آمریکا رو به بهبود است. این کشور از یک سو استراتژی بازدارندگی فعال را در پیش گرفته است و از سوی دیگر خود را برای ازسرگیری تعامل دیپلماتیک پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آماده می‌کند. هدف نهایی ایران لغو تحریم‌ها است.

پیش بینی‌های مهم
رشد تولید گندم ایران از سال 1398 تا 1402: تولید گندم ایران در این دوره به طور متوسط سالانه 5 درصد رشد می‌کند و در سال 1402 به 18.4 میلیون تن می‌رسد. استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌تر، کشت ارقام مقاوم‌تر، افزایش دسترسی به مواد افزودنی کشاورزی و گسترده شدن زیرساخت آبیاری از جمله دلایل این رشد به حساب می‌آیند.

رشد تولید گوشت مرغ طی دوره 1398 تا 1402: تولید گوشت مرغ در این بازه به طور متوسط رشد سالانه 1.5 درصدی را تجربه می‌کند و در سال 1402 تولید گوشت مرغ به 2.3 میلیون تن خواهد رسید. افزایش تقاضای داخلی و افزایش سرمایه گذاری از جمله دلایل این رشد به حساب می‌آید. اما در کوتاه مدت، تحریم‌های آمریکا رشد این صنعت را محدود می‌کند. شیوع آنفلوآنزای مرغی نیز می‌تواند تولید مرغ را کاهش دهد.

رشد تولید گوشت گوساله در دوره 1398 تا 1402: پیش بینی شده است تولید گوشت گوساله در ایران طی این دوره هر سال 3 درصد رشد کند و در پایان دوره به 580 هزار تن در سال برسد. زمانی اکثر گوشت گوساله تولیدی ایران در گاوداری‌های کوچک پرورش داده می‌شد، اما امروزه صنعت تولید گوشت ایران بیشتر به سمت تجاری سازی رفته و بدین ترتیب بهره وری و حجم تولید افزایش یافته است.

رشد مصرف گوشت گوساله در ایران از 1398 تا 1402: مصرف گوشت گوساله در ایران طی این دوره سالانه 1.7 درصد افزایش می‌یابد و در سال 1402 به 646 هزار تن خواهد رسید. افزایش دستمزدها منجر به افزایش مصرف گوشت گوساله و کاهش مصرف گوشت مرغ در ایران خواهد شد، چرا که وقتی درآمد بالاتر می‌رود مردم گرایش بیشتری به مصرف گوشت‌های گران‌تر مانند گوشت قرمز پیدا می‌کنند.

ارزش بخش کشاورزی ایران در سال 1399: ارزش بخش کشاورزی ایران در سال جاری 53.5 میلیارد دلار برآورد شده که این رقم نسبت به رقم 50.3 میلیارد دلاری سال قبل رشد 6.3 درصدی دارد. پیش بینی می‌شود بخش کشاورزی ایران طی سال‌های 1398 تا 1402 سالانه 2.7 درصد رشد کند.

آخرین تحولات مربوط به صنعت کشاورزی
وضع دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر 2018 و تشدید این تحریم‌ها در ماه می 2019 فرصت‌های جدید رشد بخش کشاورزی ایران پس از انعقاد برجام را از بین برد. بازگشت تحریم‌ها موجب تیره‌تر شدن چشم انداز اقتصاد ایران می‌شود و ورود سرمایه خارجی و تجارت مواد غذایی و کشاورزی را دشوارتر می‌کند. ما معتقدیم تحریم‌ها طی سال‌های آتی، حداقل تا زمانی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا باشد، همچنان برقرار خواهد بود.
همچون سایر بخش‌ها، در بخش کشاورزی نیز شرکت‌های غربی برای ورود به ایران بسیار محتاطانه رفتار می‌کنند و عمدتاً سعی می‌کنند با توقف فعالیت در ایران تحریم‌ها را رعایت کنند. با توجه به تجربه سال‌های گذشته و اوضاع بی ثبات منطقه، حتی اگر مذاکرات بین ایران و آمریکا از سر گرفته شود باز شرکت‌های خارجی سریعاً وارد بازار ایران نخواهند شد و این یعنی بخش کشاورزی ایران در میان مدت رشد کندی را تجربه خواهد کرد.
دان و جوجه ایران به نقل از تسنیم،تشدید تحریم‌ها موجب شد سال 1398 سالی سخت برای بازار محصولات کشاورزی ایران باشد و این واقعیت در مصرف برخی کالاها مثل شکر، گوشت، روغن پالم، پنبه و شیر مشهود بود. به طور کلی انتظار می‌رود مصرف این کالاها در سال جاری بیشتر شود. ما پیش‌بینی می‌کنیم مصرف همه کالاهای کشاورزی در این سال افزایش یابد، بجز گوشت گوساله که مصرف آن نسبت به سال قبل 4.4 درصد کاهش می‌یابد.
رشد تجارت مواد غذایی و کشاورزی در ایران طی سال‌های آینده به خاطر تحریم‌ها محدود باقی می‌ماند. تحریم‌ها به طور مشخص تأمین مالی را در این بخش محدود می‌کنند و مانع توسعه زنجیره عرضه می‌شوند. واردات کودهای شیمیایی و ماشین آلات کشاورزی که برخلاف مواد غذایی و بذر تحت تحریم قرار دارند به سختی انجام می‌شود. شرکت‌های هندی و چینی تا حدودی خلاء حضور توسط شرکت‌های غربی در این بخش را پر می‌کنند. البته در چند ماه اخیر صادرات برنج هندی نیز به دلیل مشکل پرداخت پول کند شده است.

تحلیل SWOT صنعت کشاورزی
نقاط قوت
تنوع اقلیمی و آب و هوایی به موجب می‌شود ایران زیرساخت قوی در اختیار داشته باشد و این ایران را به کارآمدترین تولیدکننده محصولات کشاورزی در خاورمیانه تبدیل کرده است.

دولت ایران سخاوتمندانه از بخش کشاورزی حمایت می‌کند و سیاست خودکفایی را در این بخش دنبال می‌کند.

ایران زیرساخت‌های نسبتاً توسعه یافته‌ای برای فرآوری شکر دارد.

زیرساخت صنعت تولید شیر و فرآوری شیر در ایران به خوبی توسعه یافته است.

ماه جولای سال 2019 سازمان دامپزشکی ایران اعلام کرد این کشور عاری از تمام انواع آنفلوانزای پرندگان است. سازمان جهانی بهداشت حیوانات نیز این موضوع را مورد تأیید قرار داد. در نتیجه چشم انداز رشد تولید ماکیان روشن است.

نقاط ضعف
شرایط آب و هوایی همچنان چالشی برای بخش کشاورزی ایران است، چرا که ایران در بسیاری از مناطق خود از کمبود آب و خاک حاصلخیز رنج می‌برد. این مسئله امکان رشد تولیدات کشاورزی ایران را محدود می‌کند.

وابستگی زیاد تولید ناخالص داخلی ایران به درآمدهای نفتی به این معناست که سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تا حد زیادی وابسته به فاکتورهای بی ثبات خارجی است.

حضور و کنترل گسترده دولت بر بعضی بخش‌های کشاورزی و ناکارآمدی سیستم دولتی موجب می‌شود سود بالقوه تولیدکننده محدود شود و در نتیجه سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش‌ها محدود باشد.

بخش زراعت عمدتاً متشکل از زمین داران کوچک بخش خصوصی است که در مزارع خود با مساله بهره وری پایین مواجه هستند و زراعت آنها بدون کمک سخاوتمندانه دولت اقتصادی نیست.

مشکل دیگر ناکارآمدی سیستم توزیع و زنجیره عرضه و حضور جدی دولت است.

نرخ مکانیزاسیون صنعت کشاورزی ایران پایین است، چرا که سال‌ها تحریم موجب محدود شدن عرضه و خدمات نگهداری ماشین آلات کشاورزی در ایران شده است.

فرصت‌ها
سرمایه گذاری برای توسعه زیرساخت آبیاری می‌تواند بخشی از ضرر تولید ناشی از کمبود آب و خشکسالی های پیاپی را جبران کند. البته توسعه زیرساخت آبیاری بسیار گران است.

توافق سال 2019 ایران با روسیه و قزاقستان برای واردات گندم و صادرات مجدد محصول فرآوری شده (آرد) به کشورهای همسایه می‌تواند به رشد صنعت آرد ایران کمک کند. البته این به شرطی است که پروژه به خصوص از لحاظ تأمین اعتبار پیشرفت داشته باشد.

انتخابات آمریکا که نوامبر امسال برگزار می‌شود می‌تواند موجب شود ایران گزینه‌های خود را در سال 2021 به طور مجدد ارزیابی کند. ایران در آن زمان می‌تواند با رییس جمهور جدید آمریکا مذاکره کند یا با این واقعیت رو به رو شود که چهار سال دیگر را تحت تحریم‌های شدید ترامپ بگذراند. در هر دو صورت از نظر ما تعامل دیپلماتیک اتفاق خواهد افتاد، چرا که ایران به دنبال رفع تحریم‌ها است.

تهدیدها
اعمال مجدد تحریم‌های هسته‌ای آمریکا در نوامبر 2018 و تشدید تحریم‌ها در ماه می 2019 موجب محدود شدن فرصت رشد تجارت کشاورزی می‌شود. در پی انعقاد برجام امیدهایی برای گسترش این تجارت به وجود آمده بود.

باز شدن اقتصاد موجب بیشتر شدن عایدی صنعت کشاورزی می‌شد. اما تشدید تحریم‌ها موجب محدود شدن دسترسی به مواد افزودنی کشاورزی می‌شود و در نتیجه تجارت دشوار می‌شود و آینده تولید کشاورزی و رشد مصرف در معرض خطر قرار می‌گیرد.

گسترده شدن بازارهای خاکستری یا غیررسمی موجب اختلال در جریان بهینه کالا از طریق کانال‌های رسمی می‌شود و فضای سرمایه گذاری مالی را محدود می‌کند.

در آینده اختصاص یارانه موجب دوری منابع مالی از بخش‌هایی می‌شود که پول در آنها بهتر و پایدارتر می‌تواند مصرف شود.

تشدید تنش بین ایران و آمریکا بعد از حمله هوایی آمریکا در ژانویه 2020 که منجر به (ترور سردار) قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس شد.

  • چهارشنبه، 12 شهریور 1399 - 20:51

نظر شما

نظر شما