کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیقیمت پیشنهادی گندم در سال زراعی جدید ۵۰۹۲ تومان/ دولت یا گندم را به قیمت جهانی بخرد یا اجازه صادرات بدهد
قیمت پیشنهادی گندم در سال زراعی جدید ۵۰۹۲ تومان/ دولت یا گندم را به قیمت جهانی بخرد یا اجازه صادرات بدهد

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور قیمت پیشنهادی گندم برای سال زراعی جدید را ۵ هزار و ۹۲ تومان اعلام کرد.
محمد شفیع ملک زاده در نشستی خبری با اشاره به اینکه قانون خرید تضمینی در سال ۶۸ دولت را مکلف کرده تا قبل از شروع فصل کشت (پایان شهریورماه) قیمت‌های پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی درباره محصولات استراتژیک را تعیین و اعلام کند، گفت: همچنین قیمت تعیین شده باید با لحاظ نمودن هزینه‌های واقعی تولید و متناسب با نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی تعیین شود.
وی اضافه کرد: طی سالهای گذشته قانون خرید تضمینی به دفعات زیادی نقض شده و دولت علاوه بر اینکه با تأخیر قیمت‌ها را اعلام کرده است نرخ‌ها را نیز به صورت منطقی تعیین نکرده است.
به گفته ملک زاده مسئولان در شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه با توجه به میزان بودجه‌ای که تعیین کرده‌اند قیمت گندم را تعیین می‌کنند که این در واقع نوعی تحمیل قیمت است.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور تصریح کرد: انتظار ما از دولت این است که در وهله اول نباید بر اساس میزان بودجه مشخص شده قیمت خرید گندم را تعیین کنند که اگر این اتفاق بیافتد عدالت ذبح شده است. همچنین دولت باید به موقع قیمت خرید را تعیین و اعلام کند.
ملک زاده اضافه کرد: یکی از برنامه‌های دولت و وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری اجرای طرح الگوی کشت است که حدود ۴ تا ۵ دهه است که شعار آن را سر می‌دهند در حالی که اگر دولت بخواهد این طرح را اجرا کند در وهله اول باید قیمت منطقی برای محصولات مشخص کند.
وی اضافه کرد: در صورتی که این اتفاق بیفتد کشاورز به طور طبیعی به کشت محصولات استراتژیک روی می‌آورد و کشت محصولات سبزی و صیفی که آب زیادی مصرف می‌کنند و معمولاً روی دست کشاورز و دولت می‌ماند کاهش پیدا می‌کند.
این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه نظام صنفی کشاورزی بر اساس یک آنالیز مشخص قیمت پیشنهادی محصولات زراعی را تعیین و به دولت اعلام کرده است، گفت: اگر دولت قیمت‌هایی غیر از این نرخ‌ها قرار است اعلام کند باید مبنای آنالیز خود را ارائه کند.
وی اضافه کرد: با توجه به هزینه‌های تحمیل شده به تولید و افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت برخی نهاده‌های کشاورزی باید امسال نرخ منطقی و مناسبی برای محصولات استراتژیک در نظر گرفته شود.
ملک زاده ادامه داد: به عنوان مثال در حال حاضر با کمبود کود مواجه هستیم و کود یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قرار نمی‌گیرد و کشاورزان ناچار هستند ۵۰ تا ۶۰ درصد این نهاده را از بازار آزاد تهیه کنند که قیمت آن ۲ تا ۳ برابر نرخ یارانه‌ای است.
وی اضافه کرد: همچنین در حوزه سموم شیمیایی با افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت‌ها بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مواجه بودیم و در حال حاضر کشاورزان یا با کمبود سهم مواجه هستند یا کیفیت سموم موجود خوب نیست.
به گفته وی سمی که کشاورز پیش از این آن را به قیمت ۱۰۰ هزار تومان خریداری می کرده الان بیش از ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد.
وی تصریح کرد: با توجه به تمام این موارد ما قیمت پیشنهادی گندم را برای سال زراعی جدید ۵ هزار و ۹۲ تومان، جو بین ۴ هزار و ۵۰ تا ۴ هزار و ۱۰۰ تومان، کلزا ۱۰ هزار و ۲۲۷ تومان و چغندر بهاره هزار و یک تومان تعیین و ارائه کرده‌ایم.
ملک زاده گفت: این قیمت‌ها با توجه به هزینه‌های فعلی نهاده‌ها است و در صورتی که در فصل برداشت قیمت نهاده‌ها تغییر کند دولت باید مابه التفاوت آن را پرداخت نماید.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به اینکه میزان کود شیمیایی که در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد بسیار کم است گفت: سهمیه کود اوره کشاورزان ۲ دهم میلیون تن اعلام شده که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد و توزیع می‌شود. این در حالی است که ما به سالیانه ۳.۵ تا ۳.۷ میلیون تن کود اوره نیاز داریم که دولت باید یارانه آن را تأمین کند و در اختیار پتروشیمی‌ها قرار دهد.
ملک زاده همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسشی مبنی بر آخرین روند پرداخت مطالبات کلزاکاران گفت: اوایل فصل برداشت تأخیر زیادی در این زمینه وجود داشت اما با پیگیری‌های انجام شده تاکنون ۹۹ درصد مطالبات پرداخت شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره کمبود کمباین و مشکلات ایجاد شده در این زمینه برای کشاورزان گفت: متأسفانه کمباین برداشت محصولات بویژه کلزا مشکل زیادی دارد و تعداد کمباین‌های اختصاصی بسیار بسیار کم است به طوری که ما مجبوریم از کمباین‌های گندم برای برداشت کلزا استفاده کنیم که همین باعث ریزش و کاهش کیفیت محصول می‌شود.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: به دلیل همزمانی فصل برداشت گندم کشاورزان کلزا گاهاً با مشکلات زیادی در حوزه تأمین کمباین مواجه می‌شوند و این باعث می‌شود که سال بعد دیگر کلزا نکارند.
وی گفت: ما در حوزه پنبه، چغندر قند و بسیاری از محصولات دیگر نیز همین مشکل را داریم.
ملک زاده گفت: در حوزه گندم بسیاری از کمباین‌ها فرسوده و متعلق به ۳۰ تا ۴۰ سال پیش است که این خسارت زیادی به تولید وارد می‌کند. ضایعات بخش کشاورزی حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است که بیش از ۱۰ درصد آن مربوط به همین کمباین و ماشین آلات فرسوده است. بنابراین نیاز به نوسازی ناوگان ماشین آلات کشاورزی داریم.
این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه هزینه‌های خرید ماشین آلات کشاورزی بسیار بالا است و کشاورزان قادر به خرید آن نیستند گفت: دولت باید از تولید حمایت کند و ضمن وارد کردن این ماشین آلات، آنها را با تسهیلات کم بهره و ارزان قیمت در اختیار تولید کننده قرار بدهد.

گندمکاران: دولت یا گندم ما را به قیمت جهانی بخرد یا اجازه صادرات بدهد
رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: دولت برای تعین خرید تضمینی گندم در سال زراعی پیش رو آن را بر اساس نرخ های جهانی تعیین کند؛ کشاورزان حاضر هستند محصولات خود را ۱۰ درصد کمتر از نرخ جهانی به دولت بفروشند.
عطاءالله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور در نشست خبری در ارتباط با تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفت: گندم 44 درصد پروتئین و 40 درصد انرژی دهک های پایین جامعه ایران را تشکیل می دهد و نقش مهمی در تامین امنیت غذایی دارد.
وی افزود: با توجه به تعیین نامتقارن نرخ خرید تضمینی گندم در سال های گذشته برای سال جاری احساس خطر کنم زیرا در صورت عدم تعیین قیمت متناسب این محصول استراتژیک ممکن است خودکفایی از بین برود و مجبور به واردات این محصول از دیگر کشورها باشیم.
رئیس بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم باید منافع ملی را در نظر داشت و نرخ این محصول را 5 تا 10 درصد پایین تر از نرخ های جهانی تعیین کرد.
هاشمی افزود: قانون خرید تضمینی گندم می گوید که دولت در صورتی که کشاورزان نتوانستند محصولات خود را در بازار عرضه کنند باید آنها را به صورت تضمینی خریداری کنند اما در محصول گندم این خرید به صورت اجباری انجام می شود و کشاورزان اجازه صادرات محصولات خود به دیگر کشورها را ندارند.
وی گفت: بنیاد ملی گندمکاران نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم را برای سال زراعی جاری 4 هزار و 500 تومان بدون در نظر گرفتن حذف ارز نهاده های کشاورزی در سال جاری به دولت اعلام کرده است. تشکل های مرتبط با تولید گندم بویژه بنیاد ملی گندمکاران باید در جلسات تعیین نرخ خرید تضمینی این محصول حضور و حق رای داشته باشند و آنالیز تعیین قیمت گندم در اختیارشان قرار گیرد.
رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: بر اساس برآوردی که این بنیاد درباره نرخ خرید تضمینی گندم انجام داده است در تیر ماه نرخ جهانی گندم 5075 تومان بوده است که با در نظر گرفتن 10 درصد کمتر از این قیمت نرخ گندم همان 4500 تومان می شود.
هاشمی گفت: در صورتی که دولت فکر می کند که واردات گندم به نفع منافع کشور است و می خواهد محصول کشاورزان را با قیمت پایین خریداری کند باید اجازه صادرات محصولات گندمکاران را به دیگر کشورها بدهد.
وی افزود: در صورتی که اجازه صادرات گندم داده شود این محصول را می توان به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان با قیمت های مناسبی صادر کرد.
رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور خواستار اعلام نرخ خرید تضمینی محصولا کشاورزی تا 10 شهریور شد تا کشاورزان بتوانند برای تعیین کاشت محصولات خود تصمیم گیری کنند.

 

مهر/تسنیم

  • پنجشنبه، 30 مرداد 1399 - 11:02

نظر شما

نظر شما