کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلینامه اعتراضی اتحادیه نهاده‌های دام و طیور به وزارت صمت: از رانت و فساد واردات نهاده‌های دامی جلوگیری کنید
نامه اعتراضی اتحادیه نهاده‌های دام و طیور به وزارت صمت: از رانت و فساد واردات نهاده‌های دامی جلوگیری کنید

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی در نامه‌ای به رئیس کارگروه ارزی وزارت صمت اعلام کرد: معدودی از شرکت‌ها با استفاده از روش‌های مختلف سعی در استفاده از موقعیت های انحصاری برای خود دارند.
اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در نامه‌ای به رئیس کارگروه ارزی وزارت صمت اعلام کرد: معدودی از شرکت‌ها مسیر برابر و شفاف را بر نتابیده و با استفاده از روش‌های مختلف سعی در استفاده از رانت و موقعیت‌های انحصاری برای خود دارند. در متن این نامه آمده است:
با عنایت به تأکیدات ویژه سرپرست محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم اخذ اطلاعات در فرایندهای برابر و به دور از هرگونه تبعیض یا رانت برای برخی از فعالین واردات کالاهای اساسی و همچنین عملکرد شفاف این اتحادیه در این زمینه، متأسفانه بعضاً مشاهده می‌گردد معدودی از شرکت‌ها مسیر برابر و شفاف را بر نتابیده و با استفاده از روش‌های مختلف سعی در استفاده از موقعیت‌های انحصاری برای خود دارند.
در همین ارتباط نیز در لیست ارسالی ذرت رسوبی به شماره ۲۲۸۸۸/م/۹۹ مورخ ۹۹.۳.۱۴ شرکت… و شرکت … بدون معرفی اتحادیه و به استناد درخواست خود شرکت، اضافه گردیده که این امر در درجه اول تضییع حقوق سایر شرکت‌هایی که از طریق اتحادیه و قبل این شرکت‌ها محموله رسوبی داشته اند را در پی داشته که اعتراضات به حقی نیز ایجاد نموده است.
علی ایحال چنانچه این قبیل رویه‌ها مورد تأیید مدیران محترم کارگروه ارزی می‌باشد. ترتیبی اتخاذ فرمائید که تمام وارد کنندگان مستقیماً اقدام به ارسال اطلاعات به آن کارگروه نموده تا از تبعات بعدی برای این تشکل پیشگیری گردد.
در غیر این صورت استدعا دارد نسبت به رسیدگی و برخورد باهرگونه تخلف در این فرایند حساس دستور فوری صادر فرمائید.

انتقاد اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی از انحصار در واردات
اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در نامه‌ای به سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار ایجاد شفافیت، رفع تبعیض و انحصار در حوزه ثبت سفارش و واردات نهاده‌های دامی شدند.
اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در نامه‌ای به حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار ایجاد شفافیت، رفع تبعیض و انحصار در حوزه ثبت سفارش و واردات نهاده‌های دامی شدند.
در متن این نامه آمده است:
استحضار دارید شفافیت، رفع تبعیض و انحصار و ضابطه مند شدن روابط وزارت تحت مسئولیت حضرتعالی با فعالین اقتصادی، اصلی ترین مطالبه و نیاز حال حاضر فضای تجاری کشور محسوب می‌گردد که در حوزه تأمین کالاهای اساسی اهمیت دوچندان می‌یابد.
لکن متأسفانه طی ماه‌های اخیر برگزاری برخی جلسات با شرکت‌های خاص تحت عناوین مختلف از جمله شرکت‌های برتر یا شرکت‌های توانمند و ارائه اطلاعات یا تصمیماتی که شائبه ایجاد فرصت ویژه تجاری برای شرکت‌های خاص در پی دارد عملاً و علناً با انتظارات به حق مندرج در صدر این نامه و شناخت قبلی از رویکرد جنابعالی به ویژه توجه خاص به اصل تعامل دولت با تشکل‌های قانونی به منظور پیشگیری از هر گونه رانت و فساد احتمالی نیز در تضاد می‌باشد.
در همین ارتباط گزارشات و اعتراضات متعددی از طریق اعضا واصل گردیده مبنی بر اینکه بعضاً شرکت‌های خوش سابقه هفته‌ها در انتظار تأیید ثبت سفارش بوده و علیرغم درخواست این اتحادیه هیچ گونه ضابطه مشخصی برای تأیید یا عدم تأیید درخواست شرکت‌های مختلف ابلاغ نگردیده است.
همچنین اخیراً نیز جلسه‌ای با حضور تعداد معدودی از اعضای این اتحادیه در وزارت صمت تشکیل گردیده که اساساً مشخص نمی‌باشد دعوت از آنها بر اساس چه ضوابطی بوده و آیا دیگر اعضای این اتحادیه مشمول این ضوابط بوده‌اند یا خیر؟ و کدام مرجع صالحی بر اساس کدام شاخص تطابق این ضوابط را تأیید نموده است.
علی‌ای حال این اتحادیه پیرو گزارشات قبلی و حسب وظایف قانونی تشکل‌های رسمی از جنابعالی درخواست می‌نماید نسبت به تدوین و ابلاغ شاخص‌های موردنظر وزارت متبوع برای ایجاد فرصت‌های تجاری برابر و امکان استفاده از ظرفیت و توان همه فعالین اقتصادی مجاز در تأمین اقلام اساسی کشور را امر به ابلاغ فرمائید و حسب صلاحدید نسبت به اصلاح بعضی رویه‌های مبهم جاری دستور عاجل مبذول فرمائید.

 

مهر

  • سه شنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹

نظر شما

نظر شما