کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیرکود شدیدی در بازار دام حاکم است/ افزایش قیمت گوشت مربوط به بخش تولید نیست
رکود شدیدی در بازار دام حاکم است/ افزایش قیمت گوشت مربوط به بخش تولید نیست

رئیس شورای تامین کنندگان دام با اشاره به مشکلات فروش گفت: بازار داخلی کشور کشش میزان تولید زیاد را ندارد، به معنای دیگر درحال حاضر تولیدکننده با مازاد تولید بدون بازار فروش مواجه است.
این درحالی است که پرواربند نیاز دارد که به صورت فصلی تولید خود را در هر فصل روانه بازار کند نه اینکه تولیداتش روی دست بماند و امسال نیز مجبور به تولید باشد.
منصور پوریان درخصوص افزایش قیمت گوشت در بازار گفت: به عنوان تولید کننده در بخش دام افزایش قیمتی نداشتیم و حتی در برخی از مناطق به دلیل رشد تولید دام با کاهش قیمت نیز مواجه بودیم.
وی تاکید کرد: این کاهش قیمت در دام‌های سنگین وزن با وزن‌های بیش از 500 کیلوگرم و در دام‌های سبک وزن 55 تا 60 کیلوگرمی بیشتر است. قیمت این گوشت‌ها در گوساله زیر 400 کیلوگرم 25 هزار تومان و در وزن بیش از 500 کیلوگرم بین 26 تا 27 هزار تومان و در بخش دام سبک نیز دام پروار شده 50 تا 60 کیلوگرم با قیمت 35 تا 36 هزار و دام سبک ریز نیز 42 تا 43 هزار تومان در درب دامداری است. بنابراین این افزایش قیمت از طرف تولید کننده نیست.
پوریان با اشاره به رکود بسیار شدید حاکم در بازار دام، گفت: دلیل اول این رکود عدم خرید و فروش در بازار دام و دلیل دوم افزایش تولید دام و کاهش مصرف است که باعث شده تا مازاد تولید دام در دست تولیدکننده بماند. البته این مسئله به وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده تا چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.
دان و جوجه ایران به نقل از ایلنا،وی تشریح کرد: بازار داخلی کشور کشش میزان تولید زیاد را ندارد، به معنای دیگر درحال حاضر تولیدکننده با مازاد تولید بدون بازار فروش مواجه است. این درحالی است که پرواربند نیاز دارد که به صورت فصلی تولید خود را در هر فصل روانه بازار کند نه اینکه تولیداتش روی دست بماند و امسال نیز مجبور به تولید باشد.
رئیس شورای تامین کنندگان دام افزود: متاسفانه بازار مصرف و فروش نهایی ما تقاضای آنچنانی برای فروش ندارد. برای مثال؛ فروش گوسفند پروار شده زیر 60 کیلوگرم برای پروارکننده به صرفه نیست در صورتی که فروش این وزن برای فروشنده دام صرفه اقتصادی ندارد.
وی با اشاره به مشکلات تولید در نهاده‎های تولیدی، مسائل بهداشتی تا نبود بازار گفت: پرواربندی در کشور ما بی‌اهمیت است و اگر تولیدات پرواربند روی دستش بماند دچار ضرر اقتصادی خواهد شد.
پوریان با اشاره به دو نوع تولید دام به صورت سنتی که در روستاها انجام می‌شود و تولیدات پرواربندان که در محیط بسته صورت می‌گیرد، گفت: یکی از مشکلات فعلی عدم فروش است. توجه شود که قیمت گوشت در بازار متاثر از تولید و عرضه بوده و گاها به تولید کننده مرتبط نمی‌شود.

  • سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴

نظر شما

نظر شما