کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیراهی جز خروج دام مازاد از کشور نداریم/ تهدید سلامت انسان‌ها با افزایش تراکم جمعیت دامی در کشور
راهی جز خروج دام مازاد از کشور نداریم/ تهدید سلامت انسان‌ها با افزایش تراکم جمعیت دامی در کشور

رئیس شورای تامین دام کشور با تاکید بر اینکه دیگر هیچ راهی به جز خروج دام مازاد از کشور نداریم، اظهار کرد: با افزایش جمعیت دامی با کمبود مراتع و تجهیزات بهداشتی و دامپزشکی روبه رو هستم، مسئولان برای جلوگیری از اتفاقات جبران ناپذیر هر طور شده دام مازاد را از کشور خارج کنند.
منصور پوریان با بیان اینکه جمعیت دام سبک کشور تا یک ماه دیگر از مرز 75 میلیون راس خواهد گذشت، افزود: از این جمعیت 15 میلیون راس پرواری است که 2 میلیون راس آن مازاد بر نیاز مصرف کشور است.
وی ادامه داد: طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی مراتع کشور تنها ظرفیت 60 میلیون راس دام را دارد در حالی که طبق گزارش مرکز آمار در پایان زمستان سال گذشته جمعیت دام سبک کشور به 65 میلیون راس رسیده بود.
پوریان با تاکید بر اینکه علاوه بر فشار بر مراتع نگرانی مهم دیگری نیز با افزایش جمعیت دامی وجود دارد، اظهار کرد: ما با کمبود تجهیزات بهداشتی و دامپزشکی برای جمعیت دامی مواجه هستیم که هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.
به گفته وی؛ کمبود مراتع و تجهیزات بهداشتی و دامپزشکی می‌تواند منجر به اتفاقاتی جبران ناپذیری شود.
به اعتقاد پوریان؛ فشار بر منابع طبیعی و تخریب آن و همچنین شیوع موج بزرگی از بیمارهای دامی که به توجه به تراکم جمعیت می‌تواند تلفات بالایی را به بار بیارود، اتفاقاتی هستند که جبران آن‌ها بسیار سخت خواهد بود.
وی یادآور شد: شیوع بیماری دامی می‌تواند سلامتی جمعیت انسانی را نیز تهدید کند چراکه تعداد زیادی از بیماری‌ها مشترک بین انسان و دام هستند.
پوریان شرایط را برای جمعیت دام سنگین کشور بسیار بد توصیف کرد.
وی گفت: تعداد دام‌های سنگین مازاد کشور از 300 هزار راس فراتر رفته و اوزان برخی از آن به حدود 1 تن می‌رسد که مشتری برای آن‌ها وجود ندارد.
پوریان نیاز به تعلیف دام‌ها سنگین با نهاده‌های دامی که این روزها با کمبود و گرانی آن مواجه هستیم را موضوعی عنوان کرد که فشار مالی زیادی بر دامداران و کشور می آورد.
وی از مسئولان خواست برای جلوگیری از اتفاقات جبران ناپذیر هر طور شده دام مازاد را از کشور خارج کنند.
دان و جوجه ایران به نقل از ایلنا،پوریان اقدام دولت برای خرید تضمینی محدود گوشت قرمز را بی‌ثمر دانست و اظهار کرد: همین امروز زمان تصمیم جدی درباره خروج جمعیت مازاد دام از کشور است چرا که تا یکماه آینده با فشردگی بیشتر جمعیت دامی احتمالا دیگر دیر خواهد بود.

  • یکشنبه، 21 اردیبهشت 1399 - 10:46

نظر شما

نظر شما