کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار داخلیماهانه ۵۳۰ میلیارد تومان ضرر و زیان بروی دست مرغداران کشور !
ماهانه ۵۳۰ میلیارد تومان ضرر و زیان بروی دست مرغداران کشور !

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: قیمت هر کیلو مرغ گرم با کاهش ۶۰۰ تومانی به ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.
عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از افت قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۷ هزار و ۲۰۰ تا ۷ هزار و ۳۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان است‌.
به گفته وی، امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده نسبت به ابتدای هفته ۴۰۰ تومان و قیمت مرغ گرم ۶۰۰ تومان کاهش داشته است.
حجت نبود کشش بازار را دلیل اصلی افت قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: در اواخر هفته گذشته پشتیبانی امور دام برای سه روز کاری مرغ سایز ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ گرم را از مرغداران خریداری کرد که کاهش کشش بازار و انباشت مرغ سایز بالا در فارم‌ها منجر به افت مجدد قیمت مرغ در بازار شد.
این مقام مسئول درباره آینده قیمت مرغ در بازار بیان کرد: نبود توازن تولید و کشش بازار منجر به افت قیمت مرغ در بازار شد که باتوجه به شرایط فعلی توجه به شرایط فعلی بازار پیش بینی می‌شود نرخ فعلی تا پایان هفته در بازار ادامه یابد و مجدد از هفته آینده همزمان با واریز حقوق کارمندی و کارگری موضوع خرید مایحتاج خانوار مطرح می‌شود.
وی قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه را ۸۰۰ تا یک هزار تومان در بازار اعلام کرد و گفت: فروش با نرخ فعلی بیانگر زیان یک هزار و ۵۰۰ تومانی نسبت به نرخ مصوب است.
این مقام مسئول با بیان اینکه قیمت نهاده‌های دامی کماکان بالاست، گفت: اگرچه پشتیبانی امور دام در این هفته یک محموله ذرت و کنجاله سویا اعلام کرد، اما همین مقدار کم در مشکل کمبود نهاده دامی تاثیر گذار بود که امیدواریم هر هفته حوالجات اعلام شود چرا که میزان ناچیز توزیع نهاده اقدام مثبتی است که از التهاب قیمت در بازار جلوگیری می‌کند.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر افزایش قیمت مصوب مرغ گفت: اواخر سال گذشته قیمت نهاده‌های دامی به صورت رسمی در بازار افزایش یافت به طوریکه نرخ مصوب هر کیلو ذرت در انبار‌های استانی به یک هزار و ۶۰۰ تومان و کنجاله سویا ۲ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافت، اما تغییری در نرخ مصوب مرغ ایجاد نشد که از مسئولان ستاد تنظیم بازار انتظار می‌رود تا پایان فروردین مطابق با هزینه واقعی تولید و سود جزئی برای مرغدار، قیمت مصوب را اعلام کنند.
وی با انتقاد از این مسئله که هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و ۳۵۰ تومان از بنادر بارگیری نمی‌شود، بیان کرد: این در حالی است که بارگیری ذرت با نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تا ۲ هزار و ۳۰۰ تومان از سوی بخش خصوصی کمتر از ۲۴ ساعت بارگیری می‌شود که این امر نشان می‌دهد با نرخ مصوب بارگیری انجام نمی‌شود.
حجت قیمت واقعی مرغ زنده را ۹ هزار تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش ۲۱ درصدی هزینه‌های کارگری، حمل و نقل و … فروش مرغ زنده با نرخ کمتر از ۹ هزار و ۵۰۰ تومان صرفه اقتصادی ندارد و نمی‌توان به کارگران طبق سال گذشته حقوق داد.

زیان ماهانه ۵۳۰ میلیارد تومانی مرغداران در فروش
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: امروز برای اولین بار در سال جدید به صورت قطره چکانی مقداری ذرت اعلام شد، اما مرغداری که ۵۰ هزار جوجه ریزی می‌کند، اگر نتواند ۲۵۰ تن نهاده تامین کند نسبت به آینده تولید نگرانی دارد و مجبور است با قیمت آزاد خریداری کند.
وی با اشاره به اینکه مرغداران دیگر قادر به تحمل زیان نیستند، گفت: در فصل زمستان مرغداران به طور متوسط در فروش هر کیلو مرغ یک هزار تا ۳ هزار تومان متضرر شدند که با استمرار فروش کمتر از نرخ مصوب دیگر قادر به ادامه تولید نخواهند بود.
حجت با اشاره به اینکه نیازی به عرضه مرغ منجمد نداریم، بیان کرد: اگر پشتیبانی امور دام بخواهد اقدام به عرضه مرغ منجمد کند، نوعی آلارم به تولیدکنندگان است تا اقدام به تولید نکنند.
به گفته وی، مسئولان تنظیم بازار براساس هزینه تمام شده واقعی باید قیمت مرغ را اعلام کنند چرا که تکرار اعداد و ارقام سال گذشته به معنای عدم تولید است که امیدواریم هر چه سریع‌تر ستاد تنظیم بازار با تشکیل جلسه‌ای قیمت مصوب را اعلام کند.
این مقام مسئول قیمت مرغ در ماه رمضان را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به آنکه افزایش قیمت نهاده‌ها در هزینه تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد، از این رو انتظار می‌رود که قبل از ورود به ماه رمضان ستاد تنظیم بازار هزینه تمام شده تولید را با نظارت مجلس تعیین کند، در غیر این صورت تولیدکنندگان قادر به پرداخت اقساط خود نیستند.
وی درباره رقم زیان مرغداران طی ماه‌های اخیر بیان کرد: در فصل زمستان مرغداران به طور متوسط ۲ هزار تومان در فروش هر کیلو مرغ متضرر شدند که با توجه به جوجه ریزی ماهانه ۳۹۰ میلیون قطعه رقمی معادل ماهانه ۵۳۰ میلیارد تومان متضرر شدند.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره تاثیر خرید پشتیبانی امور دام در کاهش زیان مرغداران افزود:نبود کشش بازار برای خرید منجر به افزایش وزن مرغ و بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا می‌شود.
به گفته وی، اگر پشتیبانی امور دام به دنبال کاهش زیان مرغداران هستند، از این رو باید مرغ با وزن ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ گرم را خریداری کند چرا که هفته گذشته بلافاصله با خرید مرغ در این سایز شاهد رویه مثبت افزایش قیمت هستیم، در حالیکه خرید مرغ با وزن ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم در کوتاه مدت نمی‌تواند منجر به افزایش قیمت مرغ شود.
دان و جوجه ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،حجت در پایان تصریح کرد: اگر پشتیبانی امور دام روزانه لاشه ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ گرمی براساس عرضه بازار خریداری کند، ظرف ۴۸ ساعت قیمت مرغ افزایش و زیان مرغداران کاهش می‌یابد.

  • سه شنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴

نظر شما

نظر شما