کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار خارجیپیش‌بینی فائو از کاهش تولید غلات در دنیا برای نخستین بار طی ۴ سال گذشته
پیش‌بینی فائو از کاهش تولید غلات در دنیا برای نخستین بار طی ۴ سال گذشته

فائو طی گزارشی از چشم‌انداز تولید مواد غذایی جهان در سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرد که تولید غلات دنیا در این سال برای نخستین بار طی چهار سال گذشته و مصرف غلات برای نخستین بار طی ۲۰ سال کاهش یابد.
سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد در نخستین گزارش خود از مجموعه گزارش‌های “چشم‌انداز غذایی” در سال 2022 نوشت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، نگرانی‌ها از بدی آب‌وهوا و تبعات فزاینده جنگ اوکراین پیش‌بینی می‌شود بازار مواد غذایی جهان طی این سال با انقباض مواجه شده و هزینه واردات غذای کشورها به رکوردهای جدیدی برسد.

کاهش تولید غلات دنیا در سال 2022
بر اساس این گزارش انتظار می‌رود تولید غلات دنیا در سال جاری میلادی 16 میلیون تن معادل 0.6 درصد نسبت به سال قبل کاهش یابد و به 2784 میلیون تن برسد. این نخستین بار طی چهار سال گذشته خواهد بود که تولید غلات دنیا کاهش خواهد یافت. در میان انواع غلات، ذرت بیشترین کاهش تولید را تجربه خواهد کرد و گندم و برنج در مراتب بعدی افت تولید قرار خواهند داشت. در عین حال تولید جو و سورگوم (ذرت خوشه‌ای) افزایش خواهد یافت.

افت مصرف غلات در دنیا برای نخستین بار طی 20 سال گذشته
فائو پیش‌بینی کرده است برای نخستین بار طی 20 سال گذشته مصرف جهانی غلات طی امسال کاهش یابد. با کاهش استفاده از گندم و برنج به‌عنوان غذای دام و همچنین کاهش مصرف غلات در تولیدات صنعتی، کل مصرف غلات در سال 2022 حدود 0.1 درصد نسبت به سال قبل کاهش می‌یابد و به 2788 میلیون تن می‌رسد.
مصرف غلات به‌عنوان خوراک دام در سال 2022 با کاهش 1.2 درصدی نسبت به سال قبل مواجه خواهد شد و به 1034 میلیون تن می‌رسد. اما مصرف غلات به‌عنوان غذای انسان طی این سال با رشد 1 درصدی مواجه می‌شود و به 1191 میلیون تن می‌رسد.
با اعمال محدودیت‌های صادراتی، انتظار می‌رود تجارت جهانی غلات طی سال 2022 با افت 2.6 درصدی مواجه شود و به 463 میلیون تن برسد.
فائو ذخایر غلات دنیا در پایان سال 2021 را 850 میلیون تن برآورد و پیش‌بینی کرده است این رقم در پایان 2022 با کاهش 0.4 درصدی به 847 میلیون تن بالغ شود. بیش از همه، ذخایر ذرت طی این سال کاهش خواهد یافت. ذخایر برنج و جو هم کاهش خواهد یافت اما ذخایر گندم و سورگوم احتمالاً بیشتر می‌شود.

افت تولید جهانی گندم برای نخستین بار طی 4 سال گذشته
این گزارش کل تولید جهانی گندم در سال جاری میلادی را 771 میلیون تن پیش‌بینی کرده است که نسبت به سال قبل با کاهش 0.8 درصدی مواجه خواهد شد. این نخستین بار طی چهار سال گذشته خواهد بود که تولید گندم دنیا کاهش می‌یابد. درحالی‌که تولید گندم استرالیا، هند، مراکش و اوکراین کاهش می‌یابد انتظار می‌رود تولید گندم کانادا، ایران، و روسیه با افزایش مواجه شود.تجارت جهانی گندم تحت تاثیر افت صادرات اوکراین با کاهش 1.7 درصدی نسبت به سال قبل مواجه می‌شود و به 189 میلیون تن خواهد رسید. از سوی دیگر شاهد کاهش تقاضا از سوی برخی کشورها در آسیا به‌ویژه توسط ایران و چین خواهیم بود.

519 میلیون تن برنج در سال 2022 تولید می‌شود
تولید برنج دنیا نیز طی سال 2022 با افت 0.3 درصدی مواجه خواهد شد و به 519 میلیون تن خواهد رسید که البته این افت تولید، قابل توجه نیست و تنها 1.4 میلیون تن کمتر از سال 2021 است.
با وجود افت تولید، عرضه برنج در بازار جهانی برای سومین سال متوالی افزایش خواهد یافت و با رشد 3 درصدی در سال 2022 به 53 میلیون تن خواهد رسید.فائو پیش‌بینی کرده است تولید دانه‌های روغنی جهان در سال 2022 با افت 2 درصدی مواجه شود و به 604 میلیون تن برسد.
اما تولید شکر نسبت به سال قبل 5.1 میلیون تن معادل 3 درصد افزایش می‌یابد و به 174.6 میلیون تن خواهد رسید. با وجود افزایش تولید، عرضه شکر در بازار جهانی حدود 2 درصد کاهش می‌یابد و به 59 میلیون تن بالغ خواهد شد.

آهنگ رشد تولید گوشت در دنیا کند می‌شود
این گزارش پیش‌بینی کرده است تولید گوشت دنیا در سال جاری میلادی 1.4 درصد افزایش یابد و به 361 میلیون تن برسد که البته این رشد تولید نسبت به سال قبل بسیار کمتر است. تولید گوشت دنیا در سال پیش 4.5 درصد رشد کرده بود.
تولید گوشت گاو با رشد 1 درصدی طی امسال به 73.2 میلیون تن خواهد رسید. تولید گوشت گوسفندی نیز 1 درصد رشد می‌کند و به 16.6 میلیون تن می‌رسد. تولید گوشت ماکیان با رشد 0.8 درصدی بالغ بر 138.8 میلیون تن خواهد شد.

سرانه مصرف سالانه 117.8 کیلو شیر در دنیا
بر این اساس تولید جهانی شیر با رشد 1 درصدی در سال 2022 مواجه می‌شود و به 937 میلیون تن خواهد رسید. در صورت تحقق این پیش‌بینی، پنجمین سال متوالی خواهد بود که تولید شیر دنیا افزایش می‌یابد. با این حال تجارت جهانی لبنیات 0.4 درصد طی امسال کاهش خواهد یافت و به 88 میلیون تن بالغ خواهد شد.
سرانه مصرف شیر در دنیا طی سال 2021 بالغ بر 117.8 کیلو بوده است که انتظار می‌رود این رقم در سال جاری بدون تغییر باقی بماند. همچنین بر اساس پیش‌بینی فائو، تولید جهانی ماهی طی امسال با رشد 1.5 درصدی مواجه خواهد شد و به 184.6 میلیون تن خواهد رسید.

  • دوشنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸

نظر شما

نظر شما