کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار خارجیجنگ روسیه و اوکراین قیمت جهانی گندم را یک روزه 75 دلار گران کرد !
جنگ روسیه و اوکراین قیمت جهانی گندم را یک روزه 75 دلار گران کرد !

توقف صادرات روسیه و اوکراین قیمت گندم فروش آتی را 75 دلار در یک روز افزایش داد، کشتی های تجاری به بندر «دریای سیاه» محل بارگیری کالا نزدیک نمی شوند.
قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی رکوردهای عجیب و غریبی زدند و گندم تنها در یک روز 75 دلار افزایش قیمت داشت که بیشترین میزان در 14 سال گذشته به حساب می آید و قراردادهای تحویل در ماه می 2022 به 1134 دلار در هر بوشل رسید.
قیمت سایر محصولات اساسی نظیر خوراک دام هم رشد داشت به طوری که ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می شود 5 دلار افزایش قیمت داشت. گیاه روغنی از کانولا گرفته تا سویا هم بین 4 تا 18 دلار رشد قیمت داشتند.
خبرگزاری راشاتودی نوشت: قیمت گندم به بیشترین میزان 14 سال گذشته رسید و درگام بعدی می تواند نوبت به محصولات غذایی برسد.
ترس و نگرانی از کمبود گندم در بزرگترین تولید کنندگان گندم و غلات جهان یعنی روسیه و اوکراین که درگیر جنگ هستند باعث بالا رفتن قیمت در بازارهای جهانی شده است.
بر اساس این گزارش قیمت آتی گندم با رشد 7.62 درصد 67.5 دلار در هر بوشل افزایش قیمت داشت که بیشترین قیمت از سال 2008 تاکنون است.
با وجود تلاش برای از سرگیری مذاکرات بین دو کشور، درگیری ها همچنان ادامه دارد و کشتی های تجاری به بندر «دریای سیاه» که هر دو کشور برای صادرات محصولات خود استفاده می کنند، نزدیک نمی شوند.
روسیه بزرگترین صادرکننده گندم در جهان است و بیش از 18 درصد از صادرات بین المللی را به خود اختصاص داده است. این دو کشور همراه با اوکراین، که صادرات غلات را متوقف کرده حدود 30 درصد از ذخایر جهانی گندم را تامین می کنند. این بحران قیمت مواد غذایی را در سراسر جهان به بالاترین حد خود تهدید می کند.

 

فارس

  • شنبه، ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹

نظر شما

نظر شما