کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار خارجیهشدار درباره بحران روسیه – اکراین و تاثیر آن بر افزایش قیمت جهانی مواد غذایی
هشدار درباره بحران روسیه – اکراین و تاثیر آن بر افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

تحلیلگران و تاجران هشدار می‌دهند که تشدید تنش‌ها بین دو کشور بزرگ تامین کننده غذا یعنی روسیه و اوکراین، احتمالا خریداران گندم، ذرت و روغن آفتابگردان را مجبور به جستجو برای جایگزین کردن آنها می‌کند.
رویترز در گزارشی که روز سه شنبه منتشر شد، به نقل از تحلیلگران و تاجران هشدار داد که تشدید تنش‌ها بین دو کشور بزرگ تامین کننده غذا یعنی روسیه و اوکراین، احتمالا خریداران گندم، ذرت و روغن آفتابگردان را مجبور به جستجوی برای جایگزین کردن آنها می‌کند.
کارشناسان هشدار می‌دهند که این اختلال می‌تواند قیمت‌های جهانی مواد غذایی را که در حال حاضر به بالاترین سطح خود در چند سال اخیر رسیده است، باز هم افزایش دهد.
گزارش‌ها حاکی است که این دو کشور حدود 29 درصد از صادرات جهانی گندم، 19 درصد از ذرت جهان و 80 درصد از صادرات جهانی روغن آفتابگردان را به خود اختصاص داده‌اند.
بر اساس این گزارش، تاجران به شدت نگران این موضوع هستند که هرگونه درگیری نظامی می تواند بر مسیر واردات محصولات تأثیر بگذارد و واردکنندگان را مجبور به جایگزینی منابع از این منطقه کند.
فین زیبل، اقتصاددان و کارشناس تجارت محصولات کشاورزی در بانک ملی استرالیا، به رویترز گفت: اختلال در عرضه از منطقه دریای سیاه بر دسترسی کلی جهانی تأثیر خواهد گذاشت. خریداران در خاورمیانه و آفریقا به دنبال منابع جایگزین خواهند بود.
داده های حمل و نقل موسسه ریفینیتیو Refinitiv نیز نشان می دهد که حدود 70 درصد از صادرات گندم روسیه در سال 2021 به تاجران در منطقه خاورمیانه و آفریقا فروخته شده است.
دان و جوجه ایران به نقل از تسنیم،به گفته تاجران، برخی از خریداران به دلیل نگرانی از اینکه وقوع جنگ منجر به تاخیرهای طولانی در بارگیری می شود، قبلا کشتی های خود را به سوی سایر تامین کنندگان روانه کرده‌اند.
یک تاجر مستقر در سنگاپور گفت: کشتی ها به دلیل خطر جنگ از ورود به دریای سیاه اجتناب می کنند.
تحلیلگران هشدار دادند که کمبود منابع از منطقه دریای سیاه می تواند تقاضا برای گندم را از ایالات متحده و کانادا افزایش دهد.
این در حالی است که قیمت جهانی مواد غذایی به بالاترین سطح خود در یک دهه اخیر رسیده که دلیل آن تقاضای شدید برای گندم و محصولات لبنی بوده است.

  • چهارشنبه، ۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۱

نظر شما

نظر شما