کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار خارجیشیب تند قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی/ قیمت گندم 8 دلار افزایش یافت !
شیب تند قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی/ قیمت گندم 8 دلار افزایش یافت !

امروز قیمت گندم در بازارهای جهانی بیش از 9 دلار افزایش یافت تا یکبار دیگر مسؤولان به اهمیت تولید این محصول استراتژیک بیشتر واقف باشند.
امروز دربازارهای جهانی قیمت انواع محصولات اساسی از گندم گرفته تا دانه‌های روغنی و خوراک دام که ایران وابستگی شدیدی هم به واردات آنها دارد، افزایش یافت تا یکبار دیگر مسؤولان به اهمیت تولید اینگونه محصولات بیشتر واقف باشند.
بر اساس گفته مسؤولان کل خرید تضمینی گندم امسال تنها 5 میلیون تن است و آنطور که قائم‌مقام بنیاد علمی گندم‌کارن می‌گوید حداقل 5 میلیون تن دیگر باید واردات شود تا نیاز کشور تأمین گردد.
علاوه بر آن بیش از 70 درصد نیاز به خوراک دام و طیور وابسته به واردات است که کمبود و گرانی آن در داخل طی یکی دو سال اخیر بازار محصولات پروتئینی را که قیمت آن 70 درصد وابسته به این محصولات است آشفته کرده است. به طوری که علیرغم تولید کافی هم قیمت‌ها افزایش می‌یافت.
ایران در تأمین دانه‌های روغنی هم حدود 90 درصد وابسته به واردات است و طی دهه‌های مختلف نتوانستند حداقل وابستگی به واردات را کاهش دهند.
گزارش بلومبرگ حاکی است که امروز هر بوشل گندم در لحظه انتشار خبر 9.25 دلار در هر بوشل افزایش یافت. قیمت دانه‌های روغنی هم افزایش قابل توجهی داشت به طوری که سویای روغنی 4.25 دلار رشد کرد. در سایر محصولات اساسی هم شکر حدود یک دلار رشد داشت.
به گفته مسؤولان داخل، هزینه واردات گندم دو برابر آنچه که از کشاورزان داخل خریداری می‌کنند است. نرخ خرید تضمینی گندم امسال کیلویی 5 هزار تومان بود.

 

فارس

  • سه شنبه، ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۹

نظر شما

نظر شما