کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار خارجیافزایش قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی
افزایش قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی

دیروز قیمت گندم بیش از 9 دلار و قیمت ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود، نزدیک به یک دلار افزایش داشت.
روز گذشته در بازارهای جهانی قیمت گندم و ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود افزایش یافت. دانه‌های روغنی هم از این قافله افزایش قیمت عقب نماندند.
قیمت ها در بازارهای جهانی هر بوشل گندم 8.75دلار افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت 582 دلار معامله شد. ذرت هم که به عنوان خوراک دام و طیور استفاده می‌شود رشد 25 سنتی را تجربه کرد و هر بوشل از این محصول به قیمت 380 دلار به فروش رفت.
در این میان گیاه روغنی کانولا رشد 90 سنتی و دانه روغنی سویا افزایش یک سنتی داشت. همچنین قیمت شکر هم به عنوان یک محصول استراتژیک در جهان با افزایش 9 سنتی مواجه شد.
براساس این گزارش قیمت انواع دام کاهش قیمت داشتند به طوری که قیمت دام زنده 72 سنت و دام پرواری 97 سنت افت پیدا کرد.
ایران حدود 70 درصد خوراک دام و طیور را وارد می‌کند. هرگونه نوسان در بازارهای جهانی بر قیمت داخلی هم تأثیر می‌گذارد. اگر چه دولت با پرداخت ارز 4 هزار و 200 تومانی به دنبال ثبات قیمت در داخل است اما باعث خروج ارز بیشتر از کشور می‌شود.
قیمت گندم هم به عنوان محصول اساسی و بسیار مهم در تأمین امنیت غذایی در جهان برای کشور مهم است و در سالهای گذشته اگر چه خودکفایی گندم چند سال تکرار شده اما شرایط پایداری نداشته است. امسال دولت حدود 8.4 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرد که حدود مشابه سال گذشته است. سال گذشته حدود 3 میلیون تن واردات گندم داشتیم.
در دانه روغنی هم کشور بیش از 90 درصد وابسته به واردات است و برنامه‌های افزایش خوداتکایی در سالهای گذشته نتیجه چندانی نداشته است.

 

فارس

  • سه شنبه، 15 مهر 1399 - 13:23

نظر شما

نظر شما