کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهاخباراخبار خارجیکاهش قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی
کاهش قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی

قیمت گندم و خوراک دام امروز در بازارهای جهانی کاهش یافت.
قیمت انواع گندم و خوراک دام در بازار جهانی با کاهش همراه شد به طوری که هر بوشل گندم با 1.75 دلار کاهش به قیمت 520 دلار معامله شد.
همچنین قیمت هر بوشل ذرت هم با افت 3.75 دلار همراه شد و به قیمت 332 دلار در بازارهای جهانی به فروش رفت.
محصولات دیگری مانند پنبه رشد 18 سنتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کردند، اما قیمت دام زنده با افت 50 سنتی همراه شد.
ایران یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان خوراک دام و طیور است. از آنجایی که این محصولات 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتئینی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تشکیل می‌دهد، بنابراین قیمت این قبیل محصولات متأثر از خوراک دام و طیور است. عرضه دام در بازار داخل کشور به گفته تولیدکنندگان و مسؤولان این حوزه افزایش شدیدی یافته، اما قیمت نه تنها پایین نیامده بلکه بالا هم رفت است.
کارشناسان معتقدند یکی از دلایل مهمی که اجازه نمی‌دهد قیمت گوشت کاهش یابد، رشد 4 برابری قیمت خوراک دام و طیور است.
مسأله دوم در مورد قیمت مرغ است. این محصول در یکی دو هفته گذشته از کیلویی 10 هزار تومان تا 20 هزار تومان یعنی با صد درصد افزایش قیمت مواجه شد. در این مقوله هم مهمترین عامل بالا رفتن قیمت خوراک دام و طیور در داخل است. به دلیل عدم نظارتی که بر واردات و توزیع آن در بازار وجود دارد، اکثر این محصولات در بازار سیاه به قیمت چندین برابر عرضه می‌شود.
سعید سلطانی سروستانی اعلام کرد: 70 درصد نهاده‌های وارداتی در بازار سیاه به قیمت 4 برابر به فروش می‌رود.
وی ابعاد دیگری از انحصار در واردات این قبیل نهاده‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم فاش کرد که اجازه نمی‌دهند قیمت‌ها در بازار متعادل شود.
دان و جوجه ایران به نقل از فارس،سلطانی گفت: اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات تنها برای نورچشمی‌ها و افراد خاص است و دیگران نمی‌توانند به این چرخه وارد شوند، بنابراین آنها انحصار واردات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به دست می‌گیرند و به هر قیمتی که بخواهند در بازار به فروش می‌رسانند!!

  • چهارشنبه، 1 مرداد 1399 - 11:15

نظر شما

نظر شما