کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز ورود را فراموش کرده اید؟ x

قبلا ثبت نام کرده اید؟


ثبت نام

(close)

دان و جوجه ایران

خانهمقالاتتاسیساتمتد و روش های هوشمندانه و ایمن ذخیره غلات
متد و روش های هوشمندانه و ایمن ذخیره غلات

ذخیره‌سازی هوشمندانه و ایمن غلات به معنی نگهداری غلات به مدت طولانی‌تر بدون فاسد شدن و از دست دادن کیفیت است.
غلات ذخیره شده، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شیمیایی قابل تغییر هستند و غلات خشک، خنک و تمیز می‌توانند به صورت ایمن برای مدت زمان بیشتری با مانیتورینگ دقیق رطوبت و دما و پروسه مدیریت صحیح غلات، نگهداری شوند و این کار با کمک کنترل شرایط مناسب، امکان‌پذیر است.
تاریخ به ما دو نقطه عطف مهم را نشان می‌دهد که جوامع و عملکرد اقتصادی را تغییر داده و منجر به رشد و ارتقاء شده است و این دو نقطه عطف، کشاورزی و انقلاب صنعتی هستند.
انقلاب جدید صنعتی که صنعت 0/4 نامیده می‌شود، دارای ساختاری است که می‌تواند رابطه میان تولید و مصرف را به طور کامل تغییر دهد. مفهوم جدیدی به نام محصول هوشمند نیز به وجود آمده است.
این محصولات با سنسورهای انتقال داده رانده می‌شوند که می‌تواند راهنمایی‌های عملکردی را برای مشتریان و فیدبک را برای سیستم‌های تولید بفرستد. محصولات دارای اتصال هوشمند، شانس افزایش عملکرد، قابلیت اطمینان بیشتر، استفاده بیشتر از محصول و ظرفیت بسیار بالا را فراهم می‌آورند.
این محصولات دارای عملکردهای بسیاری هستند که شامل مانیتورینگ و اندازه‌گیری وضعیت محصولات یا کاربران، انتقال داده و آنالیز می‌شود.
مانیتورینگ دما و رطوبت، اساس متد ذخیره‌سازی غلات است.
شرایط نگهداری خنک و خشک برای ذخیره ایمن غلات به مدت طولانی، ایده‌آل است. زمانی که غلات شروع به فاسد شدن می‌کنند، میزان تنفس آن‌ها به مقدار زیادی افزایش می‌یابد.
تغییر دما نشانه واضحی از فساد درون مخزن ذخیره است. تنفس غلات همچنین به تولید رطوبت بیشتر در نتیجه پروسه شیمیایی می‌انجامد که به وسیله غلات ذخیره شده جذب می‌شود.
همچنین این غلات می‌تواند رطوبت روی سقف و دیواره‌های سیلو را نیز جذب کند. ذخیره هوشمند و ایمن غلات به معنی ذخیره غلات در مدت زمان طولانی‌تر و بدون فاسد شدن یا از دست دادن کیفیت است.
غلات ذخیره شده، می‌تواند هم به صورت فیزیکی و هم به صورت شیمیایی تغییر کند. غلاتی که به تازگی برداشت شده‌اند، نقاط داغ، قارچ، مایکوتوکسین و همچنین دما و رطوبت بیشتر تولید می‌کنند که می‌تواند باعث ایجاد فساد شود.
غلات خشک، خنک و تمیز می‌تواند به صورت ایمن و به مدت طولانی‌تر ذخیره شود که البته باید مانیتورینگ دقیق رطوبت و دما و مدیریت صحیح غلات صورت بگیرد و این کار با کمک کنترل صحیح شرایط امکان‌پذیر است.

 

 

منابع
میلر
غلات نیوز

  • سه شنبه، 29 مهر 1399 - 12:16

نظر شما

نظر شما