wheat.jpg

   

مجلس: صنعت مرغداری از واردات تا تولیدکننده از عملکرد شفافی برخوردار نیست !!

چاپ

 altعضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مرغداران باید با شفاف سازی، مشخص کنند قیمت تمام شده چقدر است تا نوسانات قیمت مرغ، برای مردم آزار دهنده نباشد
برنامه "صبح و گفت و گو"  از رادیو گفتگو با موضوع گرانی احتمالی مرغ، با حضور سید راضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی

و دکتر علی آذروش دبیر انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی ایران به روی آنتن رفت.
دکتر علی آذروش در آغاز با اشاره به اینکه ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گوشت مرغ در دنیا است، گفت: رتبه ایران در این زمینه هفتم یا هشتم در دنیا است و توان تولید بیش از دو میلیون و ۲۵۰ هزار تن گوشت مرغ را در دنیا داریم که با توجه به این مقدار تولید، سرانه مصرف ایرانیان ۲۵ کیلوگرم در سال است که هر چند مطلوب نیست اما به هر حال قابل قبول است.
وی اضافه کرد: سیستم تولید مرغ در کشور در بخش خصوصی برنامه ریزی کرده و در طول سال هیچ مشکلی برای تولید نخواهیم داشت و نوسانات قیمتی که در بازار می بینیم، آسیب جدی به تولید کنندگان می زنند.
دبیر انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی ایران اظهار داشت: در حال حاضر نوسانات قیمت ارز باعث شده، برخی از نهاده های مرغ دچار افزایش قیمت شود و قیمت های مرغ در بازار روند مطلوبی ندارد. حتی اگر ارز از بخش دولتی هم تهیه شود، در بخش تولید با آن قیمتی از ارز مواجه هستیم که در بازار شناور است.
وی با بیان اینکه تولیدکنندگان مرغ درگیر نوسانات قیمت ارز به صورت غیر رسمی هستند، عنوان داشت: وقتی تغیراتی در قیمت ارز ایجاد می شود، قیمت نهاده هایی مانند سویا و ذرت و همچنین داروها و واکسن ها افزایش پیدا می کند و به تبع آن هزینه تولید نیز افزایش پیدا می کند.
در ادامه سید راضی نوری نماینده مجلس با اشاره به مشکلاتی که در نوسانات قیمت ارز ایجاد می شود، گفت: این نخستین بار نیست که نوساناتی در زمینه قیمت ارز رخ می دهد و به همین دلیل باید برای چنین روزهایی آمادگی داشته و توانایی مدیریت داشته باشیم.
وی افزود: متاسفانه صنعت مرغداری از واردات تا تولیدکننده و در بخش های مختلف از شفافیت عملکرد برای تامین هزینه های تمام و قیمت واقعی برخوردار نیستند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به صنف پرورش دهندگان مرغ، عنوان داشت: کسانی که در این صنف فعالیت می کنند باید بیشتر شفافیت کنند و همچنین در این زمینه مسئولین و نمایندگان که کارشان نظارت است هم باید تلاش بیشتری کنند و وظیفه شان را به خوبی انجام دهند.
وی افزود: مرغداران باید با شفاف سازی در فرآیند تولید و تهیه نهاده های غذایی مشخص کنند قیمت تمام شده چقدر خواهد بود تا این نوسانات قیمت مرغ، برای مردم آزار دهنده نباشد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا
حامی پروژه ملی جوملا فارسی شرکت نوید ایرانیان