hen.jpg

   

اتحادیه اروپا به دنبال قبضه کردن بازار گندم ژاپن

چاپ

altدر حال حاضر آمریکا بیش از ۴۵ درصد در صادرات گندم به ژاپن سهم دارد اما با کاهش تعرفه واردات گندم ژاپن از اتحادیه اروپا، صادرات گندم آمریکا با چالشی جدی مواجه خواهد شد
 اتحادیه اروپا و ژاپن به تازگی یک قرارداد تجارت دوجانبه منعقد کرده اند. بر اساس این توافق تجاری هر دو طرف

تسهیلاتی را برای واردات محصولات از طرف مقابل در نظر گرفته اند. یکی از بخش های این توافق تسهیل صادرات گندم از اتحادیه اروپا به ژاپن است.

اتحادیه اروپا به دنبال قبضه کردن بازار گندم ژاپن
مسئولین ژاپنی در چند ماه گذشته با مسئولین اتحادیه اروپا در رابطه با تامین مواد غذایی خود مذاکره کرده اند که نتیجه آن کاهش تعرفه های واردات برخی از مواد غذایی به کشور ژاپن از کشورهای اروپایی بوده است.
مسئولین ژاپنی پیش از این نیز در زمان پذیرش توافق تجاری بین کشورهای دو سوی اقیانوس آرام تعرفه واردات گندم خود را برای کشورهای عضو این توافق تجاری از جمله دو کشور کانادا و استرالیا کاهش داده اند. با اینحال این توافق از زمان خروج آمریکا هنوز اجرایی نشده است و کشورهای عضو درحال نهایی کردن آن هستند.

آمریکا بازار گندم ژاپن را از دست می دهد؟
در حال حاضر ۹۵ درصد گندم مورد استفاده در ژاپن از کشورها آمریکا، استرالیا و کانادا تامین می شود. کشور آمریکا به تنهایی بیش از ۴۵ درصد بازار گندم ژاپن را در اختیار دارد اما انتظار می رود با ورود اتحادیه اروپا به بازار گندم ژاپن، سهم آمریکا در آینده با کاهش مواجه شود.
همچنین با بررسی وضعیت واردات گندم مورد نیاز برای تولید ماکارونی نیز مشخص می شود که ترکیه و اتحادیه اروپا اغلب بازار تولیدی ژاپن را در اختیار گرفته و آمریکا تنها  ۱۴ درصد از این میزان سهم دارد.
یکی از کارشناسان ایالات متحده در گزارشی عنوان کرده است: سال های آینده به دلیل توافقات تجاری حاصل شده میان اتحادیه اروپا و ژاپن، ایالات متحده سهم بازاری خود را در ژاپن از دست خواهد داد.
مجموع صادرات گندم آمریکا به ژاپن در حوزه گندم به میزان ۶۳۰ میلیون دلار می باشد که با اجرایی شدن قرارداد اتحادیه اروپا و ژاپن این موضوع به صورت جدی تهدید می شود.

اعتراض به سیاست های تجاری دولت جدید آمریکا
اتحادیه گندم آمریکا و انجمن ملی گندم این کشور در گزارشی از وضعیت موجود در عرضه گندم های تولیدی این کشور انتقاد کرده اند و خواستار بازگشت وضعیت توافقات تجاری با بازارهای مناسب در جهان شده اند.
آمریکا در ابتدای سال جاری میلادی از توافق تجارت آزاد بین کشورهای دو سوی اقیانوس آرام خارج شده است. علاوه بر این در طول یک سال اخیر دولت آمریکا سیاست های سختگیرانه ای را در قبال توافقات تجاری نفتا، توافق تجاری با کره جنوبی و توافق تجاری با کشورهای اروپایی اتخاذ نموده است.

 


منبع dtnpf/مقاومتی نیوز
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا
حامی پروژه ملی جوملا فارسی شرکت نوید ایرانیان