wheat.jpg

   

رشد سریع غلات امکان‌پذیر شد

چاپ

altگروهی از محققان انگلیسی و استرالیایی راهکار جدیدی را برای کشت سریع غلات ابداع کردند که تکنیک امکان یک دوره کامل کشت گندم را تنها در مدت 8 هفته فراهم کرد
به نقل از ساینس دیلی، محققان به منظور تسریع رشد غلات از نورهای مصنوعی تشدید شده و شرایط محیطی بهبود یافته

در گلخانه استفاده کردند. این تکنیک امکان یک دوره کامل کشت گندم را تنها در مدت 8 هفته فراهم کرد. بدین ترتیب محققان می‌توانند در هر سال 6 نسل گندم تولید کنند. این شیوه امکان انجام تحقیقات را با سرعت چندین برابر فراهم می‌کند.
تولید غلات با ارزش غذایی بیشتر و مقاومت بالاتر یکی از چالش‌های جهانی امروز محسوب می‌شود. دان و جوجه ایران به نقل از ایرنا،در سال‌های اخیر تولید گونه‌های ترکیبی جدید از غلات که با شرایط محیطی و نیازهای غذایی مردم هر منطقه متناسب باشند، دغدغه اصلی محققان این حوزه بوده است. تولید چندین نسل از غلات در یک دوره زمانی کوتاه، امکان تولید گونه‌های جدید و آزمایشات ژنتیکی را به منظور شناسایی مناسب‌ترین گونه‌های گیاهی برای شرایط آب و هوایی مختلف فراهم می‌کند.
در این شیوه تولید غلات از لامپ‌های LED برای تسریع فتوسنتز استفاده شده و محیط کشت محصولات به گونه‌ای کنترل شده است که زمان رشد غلات، روزانه به 22 ساعت می‌رسد. این شیوه قابلیت توسعه برای استفاده در گلخانه‌های بزرگ را نیز دارد.
فناوری کشت سریع غلات در کنار سایر فناوری ها از جمله فناوری ویرایش ژن CRISPR امکان دستیابی سریع به نتایج نهایی در تحقیقات علمی را فراهم می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Plants منتشر شده است.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا
حامی پروژه ملی جوملا فارسی شرکت نوید ایرانیان