hen.jpg

   

وضعیت کاشت سویا در آرژانتین/ کاهش نسبی قیمت سویا در بازارهای جهانی

چاپ

altبا تجزیه و تحلیل دقیق الگوی ثبت شده باران در هفته منتهی به ۲۰ ماه دسامبر این حقیقت آشکار می شود که در بسیاری از مناطق رشد سویا و ذرت آرژانتین هنوز هم کسری میزان رطوبت خاک بسیار زیاد است .
 پیرو پیش بین های هواشناسی در طی ۱۰ روز آینده بارانهای پراکنده ای در مناطق

نیازمند باران خواهد بارید و لیکن این پیش بینی ها حاکی از این است که مقدار بارشها به اندازه کافی نخواهد بود ، مضاف بر این دمای هوا نیز بالاتر از حد نرمال خواهد بود و به این ترتیب وضعیت برای سویا و ذرت مناسب نخواهد بود .
کاشت سویا در آرژانتین تاخیر زیادی داشته و ۱/۹ میلیون هکتار عقب تر از سال گذشته است .
بنا به آمارهای منتشر شده که توسط وزارت کشاورزی آرژانتین تا ۱۵ ماه دسامبر کار کاشت سویا فقط در ۷۰% از کل مساحت مقرر به پایان رسیده بود و این در حالیست که میانگین مساحت زیر کشت در سالهای گذشته ۷۷% بوده است . این احتمال وجود دارد که در نیمه دوم ماه دسامبر بعضی از زمینهایی که قرار بود زیر کشت سویا برود زیر کشت گونه ای از ذرت قرار گیرد که قابلیت کاشت در ماه ژانویه را دارد .
در ۱۶ ماه دسامبر در میزان آمار سویای اوایل ۲۰۱۷ آرژانتین را به ۵۳ میلیون تن کاهش داده شد . در ۲۰ ماه دسامبر موسسه در تجدید نظرهای آمارهای قبلی اعلام شد که میزان تولید سویای آرژانتین در اوایل سال ۲۰۱۷ در حدود ۵۲/۵ میلیون تن خواهد بود .
آخرین پیش بینی های هواشناسی حاکی از این است که میزان بارشهای باران در نیمه دوم ماه دسامبر کمتر از حد نرمال خواهد بود . این باعث خواهد شد که میزان تولید سویا کاهش بیشتری پیدا کند بخصوص در صورتیکه میزان مقرر مساحت در نظر گرفته شده برای سویا زیر کشت نرود و یا اینکه زمینها به کلی رها شود (در مناطقی که رشد سویا ضایعات داشت) . با در نظر گرفتن حدود تولید کنونی ، وضعیت آب و هوا و عدم اطمینان به وضعیت سویای آرژانتین قیمتهای سویا و کنجاله سویا تحت حمایت این عوامل قرار خواهد گرفت .

کاهش نسبی قیمت سویا در بازارهای جهانی
قیمتهای فروش آتی سویای ماه ژانویه در ۲ روز اول این هفته ۳% در ازای هر بوشل کاهش پیدا کرد (در بازار بورس شیکاگو) . دلیل این کاهش فروشهای صندوقها بود که بر اثر بارشهای باران در آرژانتین رخ داد . قیمتهای فروش آتی کنجاله سویا و روغن سویا نیز در قراردادهای ماه ژانویه به ترتیب ۲/۶% و ۱/۹% تنزل پیدا کرد . پایداری و استحکام ارز دلار آمریکا و ضعف سرریز از روند نزولی قیمتهای روغنهای نباتی در بازار جهانی از جمله دلایل اصلی کاهش قیمتهای سویا بود .
قیمتها در ۲۰ ماه دسامبر به پایین ترین حد در ۴ هفته گذشته رسید . باید به این نکته اشاره کنیم که وضعیت میزان رطوبت خاک آرژانتین به حدی خوب نیست که برخی از دست اندرکاران تصور می کنند بارانهایی که تاکنون باریده به حدی نیست که خشکی های قبلی را جبران نماید . بارانهای پیش بینی شده برای چند روز آینده هم به حدی نخواهد بود که کسری میزان رطوبت خاک را جبران و تامین کند .

پایین ترین قیمت کنجاله سویا در ۵۰ روز گذشته
قیمتهای فروش آتی کنجاله سویا در ۲۰ ماه دسامبر به پایین ترین حد خود در ۵۰ روز گذشته رسید . این در حالیست که روغن سویا بالاتر از این معامله شد . پیرو پیش بینی های هواشناسی فعلی این احتمال بسیار زیاد است که میزان کسری رطوبت خاک در بسیاری از ایالت های آرژانتین پای بر جا باقی بماند . این امر باعث می شود که دست اندرکاران بازار احساس خطر کنند . آیا چین در طی روزهای آینده به یک خریدار فعال تبدیل خواهد شد ؟
قیمتهای فروش کنجاله های روغنی در هندوستان تحت فشار قرار گرفته است دلیل افزایش میزان موجودیهای داخلی کنجاله سویا و تداوم روند افزایش میزان واردات کنجاله آفتابگردان از اوکراین است .
قیمت فوب صادراتی کنجاله سویا اخیرا به ۳۵۵ دلار تنزل پیدا کرده است . میزان تقاضای خارجی برای کنجاله سویا هنوز به حدی نرفته که باعث حمایت قیمتهای کنجاله سویا گردد .

 


منبع : Oilworld.biz/انجمن صنفی روغنکشی ایران

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا
حامی پروژه ملی جوملا فارسی شرکت نوید ایرانیان